- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
SLD i Zieloni 2004 przedstawiają swój program klimatyczno-energetyczny (13329)
2011-10-05Drukuj
Publikujemy odpowiedzi komitetu wyborczego obydwu partii na pytania o postulowaną przez nie weryfikację polityki klimatycznej UE, właściwy dla Polski miks energetyczny oraz adaptację do zmian klimatu.
Koalicja Klimatyczna: W Państwa programie znajduje się postulat weryfikacji efektywności europejskiej polityki klimatycznej. Jaki byłby cel tej weryfikacji? Czy Polska powinna ubiegać się o zmiany w polityce klimatyczno-energetycznej UE? A jeśli tak, to o jakie?
Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni 2004: Na szczeblu europejskim postulować będziemy powołanie ERENE – Europejskiej Agencji Energetyki Odnawialnej, stymulującej innowację oraz budowę sieci transgranicznych, umożliwiających powstanie jednolitego, europejskiego rynku energii. Opowiadamy się za tym, by cel redukcji emisji gazów cieplarnianych na terenie Unii Europejskiej został zwiększony z 20 do 30% do roku 2030, co stanowić będzie impuls w globalnych negocjacjach na temat ustanowienia nowych, wiążących celów redukcji emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych.
Koalicja Klimatyczna: Jak, w Państwa opinii, powinien wyglądać miks energetyczny w 2020 i 2030 roku w Polsce?
Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni 2004:
- Energetyka węglowa
Wedle wyliczeń, zarówno Instytutu na rzecz Ekorozwoju, jak i przeprowadzonych na zlecenie Greenpeace Polska, energetyka węglowa pozostanie w polskim miksie energetycznym, choć jej rola będzie malała. Mając to w pamięci, będziemy postulować działania na rzecz podniesienia efektywności wykorzystania energii w elektrowniach węglowych oraz działać na rzecz zastępowania importu węgla energią ze źródeł odnawialnych.
- Odnawialne źródła energii
2020 - 20%, 2030 – 30%, 2050 – 70% energii finalnej. Proces ten chcemy stymulować m.in. poprzez zwiększenie środków unijnych na ten cel oraz ich absorpcji przez Polskę (do tej pory były z tym problemy), pomoc samorządom w tworzeniu planów zagospodarowania przestrzennego, minimalizujących ryzyko konfliktów między wytwarzaniem energii ze źródeł odnawialnych a jakością życia lokalnych społeczności oraz ochroną przyrody.
- Energetyka jądrowa
Jesteśmy przeciwni budowie elektrowni jądrowej – odwraca ona uwagę i pochłania środki finansowe, które mogłyby zostać przeznaczone na rozwój energetyki odnawialnej, która jest w stanie dostarczyć do polskiego systemu energetycznego więcej energii oraz przyczynić się do powstania większej ilości nowych, trwałych, zielonych miejsc pracy, a tym samym – większej niezależności energetycznej – niż energetyka jądrowa.
- Gazu konwencjonalny i niekonwencjonalny
Konieczna jest pełna analiza kosztów i korzyści wydobycia gazu niekonwencjonalnego przed ewentualnym rozpoczęciem jego eksploatacji. Szczególną uwagę należy poświęcić analizie kosztów ekologicznych wydobycia gazu łupkowego, prezentowanych chociażby w dokumencie „Kraj gazem płynący". Dopuszczamy stosowanie gazu konwencjonalnego jako paliwa przejściowego na drodze od węgla i ropy do przejścia w całości na energetykę ze źródeł odnawialnych.
Koalicja Klimatyczna: Czy i w jaki sposób zamierzają Państwo prowadzić działania dostosowujące Polskę (polską infrastrukturę, gospodarkę wodną, rolnictwo, leśnictwo...) do zmieniających się warunków klimatycznych, które przyczyniają się np. do intensyfikacji zjawisk pogodowych?
Sojusz Lewicy Demokratycznej i Zieloni 2004: Konieczna jest integracja polityk sektorowych oraz wdrażanie Polityki Klimatycznej Polski. W polityce infrastrukturalnej konieczne jest zwiększenie roli kolei oraz transportu zbiorowego w miastach co znacząco ograniczy koszty zewnętrzne transportu (wypadki drogowe, efekty zdrowotne i ekologiczne w tym klimatyczne).
Konieczna jest zmiana podejścia do gospodarki wodami w kierunku tzw. ekologicznych metod ochrony przeciwpowodziowej (np. poprzez powstrzymanie zabudowy terenów zalewowych i opracowanie map ryzyka, zalesianie terenów górskich, ochronę terenów podmokłych, tworzenie suchych polderów itp. Więcej informacji można znaleźć na stronach internetowych: www.zieloni2004.pl oraz www.woda.zieloni2004.pl.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności