- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Wiedeńska mapa cieplna - narzędzie walki z upałami
2019-08-23Ekstremalne zjawiska pogodowe, takie jak fale upałów, stają się coraz częstsze wraz z postępującym kryzysem klimatycznym. Szczególnie dotknięci upałami są mieszkańcy miast. Dlatego na zlecenie przedstawicieli miasta Wiednia opracowana została pierwsza mapa cieplna austriackiej stolicy, która ma pomóc w walce z wysokimi temperaturami adekwatnie do potrzeb jej poszczególnych dzielnic.
Więcej
-
Czy Wody Polskie w ustalaniu cen sprawdzają się lepiej niż samorządy?
2019-08-23Wody Polskie są niezależnym regulatorem zewnętrznym, który bardziej optymalnie niż samorządy patrzy na taryfikację cen wody - powiedział dyrektor pionu taryf Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Paweł Rusiecki.
Więcej
-
Zamiast PET-ów - ekologiczny plastik?
2019-08-22Tworzywa lekkie i odporne jak plastik, a przy tym w pełni biodegradowalne i... tworzone z odpadów? Naukowcy z Instytutu Chemii Fizycznej PAN zapowiadają, że pracują nad ekologiczną, bezodpadową i ekonomiczną metodą uzyskiwania organicznych monomerów.
Więcej
-
System obszarów chronionych – „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-21Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia systemu obszarów chronionych.
Więcej
-
We wrześniu ruszy nabór wniosków w programie „Mój Prąd”.
2019-08-21Do 50 proc. wartości instalacji fotowoltaicznej, ale nie więcej niż 5 tys. zł – o dotację w takiej wysokości będą mogły ubiegać się gospodarstwa domowe w rządowym programie „Mój Prąd”. Według szacunków ma skorzystać z niego 200 tys. gospodarstw, a nabór wniosków ruszy we wrześniu. Jak ocenia ekspert, rządowa inicjatywa powinna zachęcić gospodarstwa domowe do inwestycji w fotowoltaikę, ale na zainteresowanie tą technologią – oprócz czynników ekonomicznych – wpływa przede wszystkim świadomość ekologiczna społeczeństwa. A ta w Polsce wciąż jest niska.
Więcej
-
Natychmiast wprowadźmy do szkół program nauczania związany ze zmianami klimatycznymi!
2019-08-20Jako nauczycielki i nauczyciele Ogólnopolskiego Porozumienia Nauczycieli reprezentujący środowisko przedszkoli, szkół podstawowych i średnich z całej Polski, będąc świadomymi odpowiedzialności za los przyszłych pokoleń oraz zagrożeń wynikających ze zmian klimatycznych, uważamy, że konieczne jest wprowadzenie do systemu edukacji programu, dotyczącego zachodzących procesów i sposobów przeciwdziałania pogłębiającym się zjawiskom.
Więcej
-
Zmiany klimatyczne spowodują wzrost cen wody i żywności. To również duże wyzwanie dla energetyki
2019-08-19W nachodzących latach susze w rolnictwie przełożą się na wzrost cen żywności i spadek dochodów osób, które utrzymują się z produkcji rolnej. Niedostatek wody spowoduje też, że zabraknie jej do chłodzenia elektrowni, co w połączeniu z coraz częstszymi silnymi wiatrami, wichurami, czy huraganami zrywającymi sieci dystrybucyjne, wpłynie na stabilność dostaw energii, a także jej ceny. – Rozwiązaniem jest rozwój rozproszonej energetyki, ale do tego trzeba odwagi politycznej i zwiększenia udziału prosumentów w całym systemie – mówi Mirosław Proppé, prezes WWF Polska.
Więcej
-
Ogólnopolska burza mózgów - Mateusz Morawiecki zaprasza wszystkich obywateli
2019-08-16Zapraszam wszystkich obywateli do ogólnonarodowej burzy mózgów, której tematem będzie woda i jej dostępność. Liczę, że pojawi się rzeka pomysłów, z których korzystać będziemy nie tylko my, ale też nasze dzieci i wnuki - mówił we wtorek (13 sierpnia) premier Mateusz Morawiecki.
Więcej
-
System oceny oddziaływania na środowisko – jednym z tematów konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-16Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia systemu oceny odziaływania na środowisko.
Więcej
-
W Białymstoku powstanie kolejny zielony przystanek
2019-08-15Mieszkańcy Białegostoku mogą wybrać w konsultacjach, gdzie - spośród trzech wskazanych lokalizacji - powstanie trzeci zielony, obsadzony roślinami, przystanek komunikacji miejskiej - poinformował na konferencji prasowej prezydent miasta Tadeusz Truskolaski.
Więcej
-
Zrównoważone chłodzenia potrzebne od zaraz
2019-08-14Fale upałów to już rzeczywistość w naszym klimacie – przewiduje się, że będą coraz częstrze i coraz intensywniejsze. Nie boimy się ich, bo wiemy, że ich uciążliwość możemy złagodzić dzięki klimatyzacji. Będzie ona coraz bardziej potrzebna, już obecnie dynamicznie rośnie liczba jej użytkowników. W samej Europie przewiduje się podwojenie wykorzystania chłodzenia budynków do 2030 roku. Klimatyzacja przynosi niewątpliwe korzyści. Jednak zostawia swój ślad ekologiczny, więc warto korzystać z efektywnych urządzeń, które pozwolą go zminimalizować.
Więcej
-
Sopoccy urzędnicy piją wodę z kranu i proponują ją interesantom
2019-08-14Poczujesz pragnienie podczas załatwiania spraw w urzędzie? Pamiętaj, by mieć przy sobie butelkę, najlepiej szklaną, którą można uzupełnić czystą, orzeźwiającą wodą z kranu - „Sopocianką”. Tak sopocki magistrat zachęca interesantów do picia kranówki.
Więcej
-
Włochy: W 11 miastach alarm z powodu upałów
2019-08-13W poniedziałek (12 sierpnia) w 11 miastach we Włoszech obowiązywał najwyższy stopień alarmu z powodu upałów. Temperatura przy gruncie sięga 50 stopni Celsjusza.
Więcej
-
Prawo ochrony środowiska – jednym z tematów konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej??
2019-08-13Problemem który chcemy poruszyć na organizowanej przez nas konferencji „100 lat ochrony środowiska w Polsce – i co dalej?”, jest kwestia karania za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących ochrony środowiska.
Więcej
-
Zmieniający się klimat zagraża ludziom i środowisku. Jego ochrona musi się stać priorytetem dla wszystkich
2019-08-12Nadmierna emisja dwutlenku węgla, produkcja plastiku, eksploatacja surowców naturalnych czy wody przekładają się na zmiany klimatu, przed którymi naukowcy ostrzegają już od półwiecza. To efekt działania gospodarek opartych na węglu i innych paliwach kopalnych. Zahamować tempo tych zmian może tylko solidarne działanie wszystkich krajów, ale i zaangażowanie pojedynczych ludzi – podkreślają eksperci Centrum UNEP/GRID. Tymczasem wielu z nas nie dostrzega problemu.
Więcej
-
Warszawa dopłaci do domowej retencji wody, ruszają konsultacje programu
2019-08-09W czwartek odbył się briefing prasowy na temat rozpoczęcia konsultacji programu udzielania dotacji na instalowanie urządzeń domowej retencji wody. Dotacje będą wynosić 4 tys. dla osób fizycznych i 10 tys. dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Miasto sfinansuje do 80 proc. inwestycji - poinformował stołeczny ratusz.
Więcej
-
Bezprecedensowe pożary w Arktyce
2019-08-08Niezwykle gorące i suche warunki na części półkuli północnej sprzyjały szalejącym pożarom od Morza Śródziemnego do - w szczególności - Arktyki. Zmiany klimatu, wraz ze wzrostem temperatur i zmianami wzorców opadów, zwiększają ryzyko pożarów i przedłużają na nie sezon.
Więcej
-
Raport SDG Watch Europe „Kto zapłaci rachunek?”
2019-08-07Unia Europejska ignoruje negatywne wpływy, które niektóre z polityk i praktyk mają na inne części świata. Nowy główny raport publikowany przez SDG Watch Europe mówi o tych negatywach które w poszczególnych politykach się znajdują.
Więcej
-
100 mln euro na małą retencje, nabór wniosków - we wrześniu
2019-08-07We wrześniu ruszy nabór wniosków na tzw. małą retencję. Przeznaczone na to będzie 100 mln euro. W pierwszej kolejności dofinansowanie dostaną rolnicy gospodarujący na obszarach zagrożonych wystąpieniem suszy - powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.
Więcej
-
W okolicach Wrocławia powstała farma słoneczna o mocy 500 KW
2019-08-06Składająca się z niemal dwóch tysięcy paneli farma słoneczna powstała w miejscowości Ligotka pod Wrocławiem. Siłownia ma moc 500 KW; powstała dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności