- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu zobowiązuje się do pełnego przejścia na czystą, odnawialną energię elektryczną (20432)
2018-04-09Drukuj
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu jest pierwszym uniwersytetem w Polsce, który zadeklarował chęć przejścia w pełni na odnawialne źródła energii elektrycznej na kampusie uczelni.
15 marca rektor Uniwersytetu Ekonomicznego, prof. Andrzej Kaleta, podpisał się pod planem zespołu Climate Reality Project o nazwie 100%Committed (100% Zaangażowania) wraz z prof. Bożeną Ryszawską – liderem Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego i Shooką Bidarian – reprezentantką Climate Reality Project.
Rektor prof. Andrzej Kaleta zadeklarował, że do 2030 roku energia wykorzystywana na uczelni pochodzić będzie wyłącznie ze źródeł odnawialnych - cały kampus uczelni będzie zasilany prądem i ciepłem z OZE. Pierwsze baterie fotowoltaiczne staną na budynku rektoratu i stołówki już w przyszłym roku.
Deklaracja Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu pojawia się w momencie, gdy rzeczywistość kryzysu klimatycznego i środki jakie trzeba podjąć, aby go rozwiązać nigdy nie były bardziej wyraźne. Tylko w tym stuleciu mogliśmy obserwować szesnaście z siedemnastu najcieplejszych lat zanotowanych w historii, a 2016 rok był z nich najcieplejszy.
„Zmniejszenie emisji dwutlenku węgla, złagodzenie zmian klimatycznych i podniesienie jakości powietrza jest priorytetem dla polskich obywateli. Jednym z rozwiązań jest przejście na zieloną energię. Chcielibyśmy być częścią tego procesu zarówno teoretycznie, w naszej pracy naukowej i dydaktycznej, jak i praktycznie, tworząc zielony kampus.
Propozycja pani Shooki Bidarian, liderki Climate Reality Project, pojawiła się w odpowiedniej chwili. Nie możemy się doczekać wspólnej pracy!” – powiedziała prof. Bożena Ryszawska, liderka Green Team Uniwersytetu Ekonomicznego.
„Węgiel stanowi ponad 80% źródeł energii, a jego spalanie jest ogromnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego w Polsce. Zanieczyszczenia pochodzące z elektrowni węglowych odpowiadają za 48 tys. przedwczesnych zgonów w kraju w skali jednego roku.
Misją Climate Reality Project jest przyśpieszenie rozwiązań dotyczących kryzysu klimatycznego poprzez uczynienie nieodzownymi najpotrzebniejszych działań na każdym poziomie społeczeństwa. Nasza akcja 100% Commited Campaign ma pomóc społecznościom, spółkom i uczelniom w domaganiu się rozwiązań związanych z czystą energią i wytyczeniu ścieżki na drodze do równowagi ekologicznej” – mówi Shooka Bidarian, liderka Climate Reality w Polsce.
O CLIMATE REALITY PROJECT
Założony przez laureata pokojowej nagrody Nobla i byłego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych, Ala Gore’a, Climate Reality Project jest przodującym na świecie przedsięwzięciem, mającym na celu przyśpieszenie przejścia na czystą energię i rozwiązanie kryzysu klimatycznego. Dzięki światowej inicjatywie, złożonej obecnie z blisko 14 tys. wyszkolonych liderów, Climate Reality Project propaguje poznanie prawdy na temat kryzysu klimatycznego i buduje wsparcie dla rozwiązań opartych na czystej energii. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę www.climaterealityproject.org lub śledź nas na Twitterze na @ClimateReality.
O AKCJI 100% COMMITTED
W obliczu kryzysu klimatycznego, który zagraża naszej planecie i dotychczasowym sposobom życia, kampania 100% Committed pracuje ze społecznościami, szkołami i przedsiębiorstwami na całym świecie. Poprzez podejmowanie odpowiednich działań i zobowiązanie do używania w pełni odnawialnych źródeł energii, możemy zmienić coś w naszych społecznościach i na całym świcie.
Dowiedz się więcej na https://www.climaterealityproject.org/initiative/100- committed.
źródło: www.ue.wroc.pl
Podobne artykuły
- Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa „Śląska 12” w Szczytnie
Jesteśmy w bloku przy ul. Śląskiej nr 12 w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od grudnia 2014 roku funkcjonuje hybrydowy układ instalacji OZE złożony z dwóch współpracujących ze sobą, odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Więcej
- Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe - największa rozproszona elektrownia w Polsce i unikatowa w Europie
18 grudnia 2017r. została oficjalnie uruchomiona Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Na dachach 35 wieżowców zamontowano łącznie 2771 paneli fotowoltaicznych. Moc elektrowni to blisko 0,75 MW. Z tej energii korzysta już 15 tys. wrocławian.
Więcej
- Relacja z warsztatu Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych
9.02.2018 w Warszawie odbył się warsztat na temat efektywności energetycznej i odnawialnych źródeł energii w budynkach wielorodzinnych. Został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju w ramach projektu „Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarzadzaniem budynkami”, który dofinansowany jest ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności