- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Multimedialna wystawa "Lasy świata i ich mieszkańcy" (15020)
2012-11-18Drukuj
Polska Zielona Sieć zaprasza na multimedialną wystawę edukacyjną kampanii "Kupuj odpowiedzialnie drewno i papier" pt. "Lasy świata i ich mieszkańcy", która odbywa się w Krakowie w dniach 12.11-7.12.2012 roku.
Lasy na świecie zajmują łącznie ok. 4 mld ha (to prawie 130 razy tyle, co powierzchnia Polski), czyli ok. 30% zamieszkanych lądów. Znikają jednak z powierzchni Ziemi w rosnącym tempie. Wycinane są zwłaszcza pierwotne lasy Amazonii, doliny Konga, Azji Południowo-Wschodniej, Ameryki Północnej i Syberii.
W ciągu jednej minuty świat traci lasy o powierzchni 36 boisk do piłki nożnej! Za eksploatacją lasów stoją wielkie pieniądze oraz poważne interesy gospodarcze i polityczne. Lasy giną głównie w wyniku rosnącego zapotrzebowania na drewno i papier; z powodu zwiększania powierzchni hodowli zwierząt wycina się je i wypala pod nowe pastwiska. Wylesianie prowadzi się również pod monokulturowe uprawy roślin takich jak kukurydza, soja, palma olejowa, eukaliptus, bambus. Lasy giną również ze względu na bogactwa, jakie kryje pod nimi ziemia (ropa, węgiel, minerały). Wspólnym mianownikiem tych czynników jest galopujące zapotrzebowanie na te produkty, a więc nadmierna konsumpcja.
Odwiedzający wystawę "Lasy świata i ich mieszkańcy" mogą obejrzeć filmy a także fotografie z Polski, Indonezji, Malezji, Wietnamu, Brazylii, Kamerunu, Burkina Faso i Chile, przedstawiające w ciekawy sposób lasy świata, ich mieszkańców a także ludzi pracujących w przemyśle drzewnym i korzystających z zasobów leśnych.
Na terenie wystawy rosną rośliny wykorzystywane w gospodarce leśnej (świerk, sosna, cedr, eukaliptus, bambus), oraz te, których przemysłowa uprawa ma wpływ na niszczenie lasów (wanilia, banan) na świecie. Wystawa pozwala zapoznać się z zagadnieniami takimi jak: deforestacja, utrata bioróżnorodności, monokultury leśne, intensyfikacja rolnictwa ale również dobre praktyki w ochronie lasów. Dzięki wystawie można dowiedzieć się także, jak przez swoje decyzje konsumenckie można ograniczyć negatywny wpływ na stan lasów na świecie. W tym celu Polska Zielona Sieć opracowała Dekalog odpowiedzialnego konsumenta zasobów leśnych. Centrum wystawy stanowi zaś drzewo życzeń, na którym można powiesić karteczki z osobistymi deklaracjami na rzecz ochrony zasobów leśnych.
Warto dodać, że sposób wykonania wystawy wciela w życie zasadę ograniczania zużycia surowców – stelaże wystawowe zostały wykonane z drewnianych palet, które po zakończeniu wystawy zostaną przekazane do ponownego użycia, karteczki na deklaracje pochodzą z odpadów z drukarni a materiały edukacyjne są wydrukowane na papierze z makulatury.
Wystawa odbywa się w Galerii Kazimierz w Krakowie w dniach 12.11-7.12 br., zaś na początku 2013 r. zostanie zorganizowana w Warszawie oraz w Łodzi. Wstęp wolny.
Wystawę zorganizowała Polska Zielona Sieć we współpracy z organizacjami pozarządowymi z Włoch, Rumunii, Hiszpanii i Malty w ramach projektu realizowanego przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności