- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Planowane dopłaty NFOŚiGW – zielone światło dla zielonego budownictwa? (14438)
2012-06-22Drukuj
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki przedstawił projekt programu dopłat do budowy domów energooszczędnych. Dopłaty mają zrekompensować budującym część nakładów na rozwiązania zmniejszające zapotrzebowanie na energię.
W maju 2012 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dalej "NFOŚiGW") zaprezentował projekt nowego programu dopłat do kredytów dla osób fizycznych, które zamierzają wybudować energooszczędny dom albo kupić od dewelopera dom lub mieszkanie o wysokim standardzie energetycznym. Okres obowiązywania programu przewidywany jest na lata 2013–2018, a jego planowany budżet wynosi 300 milionów złotych. Celem programu ma być wsparcie budownictwa energooszczędnego w Polsce i uniknięcie emisji ok. 50 000 ton CO2 rocznie.
"Projekt dopłat NFOŚiGW jest pozytywnie odbierany przez deweloperów i inwestorów, ponieważ może zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami i domami o wysokim standardzie energetycznym" – mówi Wojciech Wachacki, partner w kancelarii Squire Sanders Święcicki Krześniak. "Budynki energooszczędne wymagają większych nakładów inwestycyjnych. W budownictwie komercyjnym są już standardem. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym najważniejszym elementem decydującym o decyzji zakupowej wciąż jest cena. Dopłaty NFOŚiGW spowodują, że domy i mieszkania energooszczędne będą bardziej dostępne".
Jak podaje NFOŚiGW wysokość dopłat z programu może wynieść od 10 000 złotych do 40 000 złotych, w zależności od tego, czy będzie to mieszkanie, czy dom jednorodzinny oraz jaki będzie jego standard energetyczny, czyli osiągnięty wskaźnik zapotrzebowania budynku lub mieszkania na energię użytkową do ogrzewania. W przypadku mieszkania kwota dopłaty przewidziana jest w granicach od 10 000 złotych do 15 000 złotych, natomiast w przypadku domów od 20 000 złotych do 40.000 złotych. Według szacunków NFOŚiGW koszt budowy energooszczędnego domu jest wyższy o około 100 000 złotych. Częściowo koszt ten zwraca się w trakcie użytkowania, ponieważ wydatki na ogrzewanie domu energooszczędnego to 900 zł rocznie, podczas gdy na ogrzanie domu zbudowanego w technologii tradycyjnej trzeba wydać 6 200 złotych rocznie.
"Większa efektywność energetyczna budynku niekoniecznie musi wiązać się z dużo wyższymi nakładami inwestycyjnymi" – przekonuje Jolanta Lessig, Kierownik Komunikacji Marketingowej na Europę w NSG Group. "Można ją zapewnić projektując budynek z wykorzystaniem przeszkleń, wykonanych ze szkła o odpowiednich parametrach, które zapewni wysoki poziom oświetlenia światłem dziennym, bardzo dobrą ochronę przed słońcem oraz wysoką izolacyjność cieplną. Dzięki temu ilość energii zużywanej na sztuczne oświetlenie, ogrzewanie i klimatyzację budynku ulegnie znacznemu obniżeniu".
Autorzy nowego programu dopłat do kredytów zakładają, że zostanie nim objętych ok. 16 tys. domów i mieszkań o wysokim standardzie energooszczędności. Program pozwoli też zgromadzić kompetencje potrzebne do budowy budynków o niemal zerowym zużyciu energii, niezbędne z uwagi na unijne regulacje. "Zgodnie z dyrektywą o charakterystyce energetycznej budynków (2010/31/UE), od stycznia 2021 r. wszystkie nowe budynki będą musiały wykazywać się niemal zerowym zużyciem energii, zaś energia niezbędna do eksploatacji budynków powinna pochodzić w znacznym stopniu ze źródeł odnawialnych" – dodaje Wojciech Wachacki.
źródło: Squire Sanders Święcicki Krześniak sp.k., fot. Pilkington
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności