- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Ochrona dorzeczy w rejonie Morza Śródziemnego (16826)
2014-02-16Drukuj
Być może my, Europejczycy, nie jesteśmy jeszcze bezpośrednio narażeni na wszystkie jego konsekwencje, niemniej, globalne ocieplenie wpływa na życie na całym świecie. Prawdopodobnie najlepiej udokumentowane i najbardziej niszczycielskie są następstwa związane z wodą.
Wystarczy obejrzeć wiadomości, aby przekonać się, że w tym obszarze, natura nie oszczędza również Europy. Niektórym z naszych najwrażliwszych i najcenniejszych ekosystemów – dorzeczom – systematycznie zagrażają ekstremalne zdarzenia klimatyczne. Susze i powodzie, które rok rocznie nękają tysiące ludzi. Mimo podejmowania wysiłków, nauka nadal pozostaje w tyle.
Dofinansowany ze środków unijnych projekt BEWATER to najnowsza inicjatywa paneuropejska poświęcona kwestii suszy w dorzeczach. Konsorcjum projektu, w skład którego weszło 12 partnerów z ośrodków badawczych, przedsiębiorstw, NGO i europejskich instytucji, dąży do ustalenia zrównoważonych i adaptacyjnych opcji gospodarki wodnej w najwrażliwszych regionach śródziemnomorskich. Studia przypadku – zaplanowane w Katalonii, na Cyprze, w Słowenii i Tunezji – mają budować odporność społeczną na skutki globalnej zmiany.
"Rozpoczynamy właśnie pierwszy etap procesów partycypacyjnych w każdym ze studiów przypadku dorzeczy, w ramach których mamy zaangażować społeczeństwo w dyskusję na temat bieżących zastosowań wody i powiązanych z nimi problemów, koncentrując się w szczególności na spodziewanym oddziaływaniu zmiany klimatu w skali dorzeczy" – zauważa koordynatorka projektu, Anabel Sanchez z Ośrodka Badań Ekologicznych i Zastosowań Leśnych (CREAF) w Hiszpanii.
Aktualne projekcje dla regionu śródziemnomorskiego w Europie zapowiadają pogłębienie niedoborów wody i zaostrzenie suszy, skutkujące szkodami w środowisku oraz istotnymi stratami społeczno-gospodarczymi. Konsorcjum podkreśla, że połączenie wyższej świadomości, wzajemnych procesów uczenia się oraz wspólnej odpowiedzialności społeczeństwa obywatelskiego i interesariuszy, ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia skutecznych strategii adaptacyjnych i ich wdrażania.
To oddolne podejście, polegające na aktywnym zaangażowaniu społeczeństwa w strategie adaptacji do globalnej zmiany, stanowi właśnie wyróżnik projektu BEWATER. Partnerzy projektu mają nadzieję, że ich prace przełożą się na skuteczne strategie adaptacyjne i podniesienie świadomości wyzwań związanych z gospodarką wodną i zużyciem wody przez lokalne społeczności. Metodologia przyjęta w ramach projektu BEWATER łączy procesy fizyczne, ekologiczne, społeczne i zarządcze, które mają umożliwić projekcję wyników na skalę krajową i międzynarodową.
Spotkanie inaugurujące projekt BEWATER odbyło się w dniach 13-15 stycznia. Wykorzystano techniki partycypacyjne, aby zdefiniować metody pracy, ustalić wspólny język i określić wyzwania stojące na drodze do efektywnej realizacji projektu. Wizyta w terenie w ramach studium przypadku dorzecza La Tordera w Hiszpanii umożliwiła także partnerom bezpośrednie zapoznanie się z relacjami interesariuszy na temat problemów dotyczących praktyk związanych z gospodarką wodną na obszarze dorzecza.
Projekt BEWATER jest finansowany za pośrednictwem siódmego programu ramowego Komisji Europejskiej w ramach inicjatywy "Nauka w społeczeństwie". Realizacja przedsięwzięcia potrwa do marca 2014 r.
Karta informacji o projekcie znajduje się TUTAJ.
źródło: © Unia Europejska 2014 – CORDIS
www.cordis.europa.eu
fot. Sputputs, Creative Commons 2.0, BY-NC
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności