- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Ziemia na klimatycznej krawędzi (17326)
2014-06-04Drukuj
Jak ogłosili w ubiegłym miesiącu naukowcy z obserwatorium Mauna Loa, poziom koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze sięgnął 400 ppm (cząstek na milion). Nigdy wcześniej w historii człowieka, stężenie dwutlenku węgla nie było tak wysokie.
Przekroczenie tego krytycznego poziomu oznacza, że zahamowanie wzrostu średniej globalnej temperatury może być jeszcze trudniejsze, niż prognozowano do tej pory. Bez odejścia od paliw kopalnych i głębokiej transformacji w kierunku czystej energii, katastrofalnych skutków zmian klimatu nie uda się powstrzymać – przypomina organizacja ekologiczna WWF Polska.
– Konieczność obniżenia emisji gazów cieplarnianych rysuje się teraz jeszcze wyraźniej, jako jedyna odpowiedź, na jaką możemy sobie pozwolić – mówi Monika Marks z WWF Polska. – Ostatnim razem, kiedy poziom koncentracji CO2 w atmosferze był tak wysoki, jak dziś, średnia temperatura na Ziemi była około 3-4 stopnie wyższa. A ostatnim razem, kiedy globalna temperatura była tak wysoka, poziom morza sięgał 40 metrów wyżej niż dzisiaj.
Poziom koncentracji CO2 stopniowo wzrasta od 200 lat, osiągając 280 ppm na początku rewolucji przemysłowej i 316 ppm w 1958, kiedy obserwatorium Mauna Loa rozpoczęło pomiary (wizualizacja tych pomiarów znana jest jako tzw. krzywa Keelinga). Stacja obserwacyjna, zlokalizowana jest 3,4 km npm, z dala od wielkich źródeł zanieczyszczeń. Jest to pierwszy tak wysoki poziom koncentracji CO2 od około 4,5 miliona lat. Kiedy w pliocenie stężenie wynosiło między 365 a 415 ppm, świat był o wiele cieplejszy. Średnie stężenie w roku 2012 wynosiło 393,82 ppm. Średni roczny wzrost wyniósł w 2012 r. 2,66 ppm. To drugi najszybszy przyrost stężenia CO2 w historii pomiarów (pierwszy w 1998).
Zdaniem naukowców nie ma żadnych wątpliwości, że to człowiek jest odpowiedzialny za wzrastający poziom koncentracji CO2 w atmosferze. Większość antropogenicznych emisji pochodzi z sektora energetycznego, przede wszystkim ze spalania paliw kopalnych. Jeśli poziom stężenia dwutlenku węgla w atmosferze będzie wzrastał, możemy spodziewać się, że letnie temperatury, które dotychczas notowane były jako rekordowe, staną się przeciętne dla tej pory roku. Ekstremalne susze staną się normą. Nawałnice i powodzie będą coraz częstsze.
Społeczności i rządy całego świata już dziś zmagają się z suszami, utratą plonów, ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Nawet w bogatych państwach, takich jak USA. Jeśli poziom koncentracji CO2 będzie nadal rosnąć wysiłki związane z przystosowaniem do zmian klimatu mogą okazać się bezowocne. Ale ten trend może ulec zmianie, jeśli dokonamy właściwych wyborów.
– Szybki zwrot w kierunku odnawialnych źródeł energii, wsparty znaczącym wzrostem efektywności energetycznej pomoże znacznie ograniczyć emisje CO2, a dzięki temu ustabilizować i ograniczyć koncentrację CO2 w atmosferze – tłumaczy Marks. – Koszt produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych znacząco spadł, a w 2011 r. inwestycje w odnawialne źródła przekroczyły inwestycje w produkcję energii ze źródeł kopalnych, po raz pierwszy. Odnawialna energia może stać się nową normą. Jednak wymaga zobowiązań ze strony rządów, jeśli ma się to stać szybko i mieć wystarczająco duży zasięg.
Od redakcji ChronmyKlimat.pl:
Powyższa informacja pochodzi z początku maja. Jak poinformowała w ubiegłym tygodniu Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO), tegoroczny kwiecień był również rekordowy – średniomiesięczne stężenie CO2 w atmosferze przekroczyło na półkuli północnej poziom 400 ppm.
Jak stwierdził w komentarzu do powyższych danych szef WMO, „czas ucieka”, a uzyskane wyniki pomiarów „powinny stać się kolejnym dzwonkiem alarmowym w kwestii wzrostu poziomu gazów cieplarnianych”.
źródło: WWF Polska
www.wwf.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności