- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii u osób indywidualnych (21009)
2019-10-30Drukuj
Wykorzystanie źródeł odnawialnych daje realne korzyści, co do tego nie ma najmniejszych nawet wątpliwości. Nowoczesna gospodarka niskoemisyjna znacząco wpływa nie tylko na stan środowiska naturalnego, w którym żyjemy, ale również na kondycję naszego zdrowia. Nie możemy zapominać także o oszczędnościach w domowym budżecie. Nie od dzisiaj wiadomo bowiem, że opłaty związane z ogrzewaniem i energią elektryczną pochłaniają lwią część corocznych kosztów eksploatacji domów oraz mieszkań.
Domowa fotowoltaika, rozwiązania wykorzystujące energetykę wiatrową czy biogaz są coraz chętniej stosowane w polskich gospodarstwach domowych. Nie da się ukryć, że duża w tym zasługa wsparcia z budżetów gmin, środków unijnych i funduszy ekologicznych, dzięki którym łatwiej sfinansować kosztowne instalacje.
Fotowoltaika w powiecie Stargardzkim
Doskonałym przykładem efektywnego wykorzystania energii płynącej z przydomowej instalacji fotowoltaicznej jest gospodarstwo Pana Dariusza Wojnasa znajdujące się w miejscowości Tolcz w gminie Stara Dąbrowa. Właściciel zamontował na swojej posesji 18 modułów fotowoltaicznych o łącznej mocy 4,68 kW. Roczny uzysk z tego rodzaju instalacji oscyluje w okolicach 4,2 MWh, a oszczędności poczynione w zakresie energii elektrycznej na tę chwilę wynoszą około 3000 zł rocznie.
Warto dodać, że panele fotowoltaiczne zasilają w tym przypadku wszystkie urządzenia elektryczne znajdujące się w domu a impulsem do wykorzystania energii odnawialnej były właśnie zbyt wysokie rachunki za prąd. Teraz domownicy nie muszą martwić się rosnącymi cenami energii.
Finansowanie domowej inwestycji OZE
Pan Dariusz nie ukrywa, że sfinansowanie tego rodzaju projektu jest kosztowne i dofinansowanie stanowi realne wsparcie dla właścicieli, którzy chcą korzystać z dobrodziejstw energii odnawialnej, jednocześnie chroniąc środowisko naturalne. W jego przypadku dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie wyniosło 40% kosztu całej inwestycji.
Pan Dariusz podkreśla jednak aby informacje o najnowszych technologiach OZE oraz dostępnych formach finansowania pozyskiwać z wiarygodnych źródeł. Tylko takie działanie pozwala na podjęcie w pełni świadomej decyzji o tym, jaki rodzaj zielonej energii sprawdzi się w przypadku naszego domu, mieszkania lub firmy. On sam wcześniej dużo czytał na ten temat i miał wypracowane zdanie, w którym utwierdziły go poczynione oszczędności.
W tej chwili gorąco poleca to rozwiązanie każdemu, kto chce dbać o środowisko wokół nas i jednocześnie oszczędzać na domowych rachunkach. Takie połączenie sprawdziło się w jego przypadku i z powodzeniem sprawdzi się także w innych domach, mieszkaniach czy firmach.
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj rownież w: www.obserwatorlokalny.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Współpraca samorządów w zakresie inwestycji w energetykę odnawialną
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych w Polsce zyskała na popularności wraz z wejściem naszego kraju do struktur Unii Europejskiej. Samorządy miast i wsi znajdujących się na terenie województwa zachodniopomorskiego błyskawicznie zauważyły możliwości współpracy i rozwoju w tej dziedzinie, dzięki czemu region stał się krajowym liderem w zakresie produkcji energii z OZE.
Więcej
- Aktualne dofinansowania technologii odnawialnych źródeł energii dla indywidualnych odbiorców
Jak fatalny jest stan powietrza, którym oddychamy, można przekonać się niemal naocznie każdej zimy. Problem smogu dotyczy nie tylko wielkich miast ale i mniejszych miejscowości. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że wdrażane są kompleksowe działania mające na celu zmniejszenie emisji pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery. I to nie tylko przez duże przedsiębiorstwa produkcyjne, ale i przez prywatne gospodarstwa domowe.
Więcej
- Dobre przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w przedsiębiorstwach
Z jej dobrodziejstw zielonej energii korzystają nie tylko osoby prywatne, ale również instytucje publiczne i różnego rodzaju firmy. Wszystkie tego rodzaju inwestycje znacząco przyczyniają się do oszczędności w zakresie opłat za energię elektryczną oraz ogrzewanie nieruchomości w sezonie jesienno-zimowym.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności