- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Aktualne dofinansowania do technologii odnawialnych źródeł energii dla samorządów woj. zachodniopomorskiego (21027)
2019-11-06Drukuj
Coraz więcej samorządów planuje wdrażanie nowoczesnych rozwiązań, których celem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Podejmowane są kompleksowe działania, które mają m.in. obniżyć emisję pyłów i zanieczyszczeń do atmosfery, zmniejszyć pobór energii itp. Sprawdź, jakie są aktualne dofinansowania do technologii OZE kierowane do samorządów.
Większość produkowanej energii pozyskuje się z elektrowni węglowych i gazu ziemnego, co oznacza, że różnica między nieodnawialnymi źródłami energii a odnawialnymi jest ogromna. Dlatego też dotacje OZE to rozwiązania mające poprawić jakość życia i sytuację planety.
Szanse na dofinansowanie na OZE
Odnawialne źródła energii znacznie przyczyniają się do poprawy ochrony środowiska oraz rozwoju regionów i samorządów. Coraz chętniej podążamy za energetycznymi trendami i korzysta z ustawowego wsparcia dla instalacji wybranych OZE, które kierowane jest do osób prywatnych, przedsiębiorców oraz samorządów. O dofinansowanie dla budowy i przebudowy infrastruktury służącej do produkcji i dystrybucji energii z odnawialnych źródeł ubiega się też coraz więcej samorządów.
Dotacje pozyskane z wybranych programów można wykorzystać m.in. na termomodernizację obiektów, wymianę instalacji CO, montaż nowoczesnego źródła ciepła itp. Poniżej aktualne dofinansowania do wybranych technologii odnawialnych źródeł energii kierowane do samorządów.
Regionalny Program Operacyjny 2014-2020, woj. zachodniopomorskie
Regionalny Program Operacyjny w okresie finansowania 2014-2020 umożliwia dofinansowanie dla gospodarki niskoemisyjnej poprzez promowanie produkcji i dystrybucji odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej, a także ich wykorzystania. W ramach programu zaplanowano działania:
- zastępowanie konwencjonalnych źródeł energii źródłami odnawialnymi (0,80 mln euro);
- wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł (55,94 mln euro);
- wzrost potencjału sieci energetycznej do odbioru energii z odnawialnych źródeł energii (0,40 mln euro).
Dotację można też otrzymać na termomodernizację budynków jako część kompleksowych projektów oraz z programu antysmogowego mającego na celu poprawę jakości powietrza (zmiana sposobu wytwarzania energii cieplnej).
Program „Prosument”
Jednym z wartych uwagi programów jest „Prosument” realizowany w ramach projektu „Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii”. Prosument - według ustawy o odnawialnych źródłach energii znowelizowanej w kwietniu 2019 roku - to konsument produkujący energię ze źródeł odnawialnych (jak wiatr, biomasa, energia słoneczna, biogaz) w instalacjach OZE.
Otrzymane dofinansowanie można przeznaczyć na zakup oraz montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii, co przyczyni się do wzrostu produkcji energii z odnawialnych źródeł, a tym obniżenie emisji CO2. Budżet na lata 2014-2022 ustalono na kwotę 800 mln zł.
Program wspiera nowe technologie OZE, ale też kształtuje proekologiczne postawy i poszerza świadomość ekologiczną, przyczynia się też do rozbudowy sektora dostawców odpowiednich urządzeń. Beneficjentami programu mogą być zarówno gospodarstwa domowe, jak i spółdzielnie oraz wspólnoty mieszkaniowe, a także jednostki samorządu terytorialnego.
W ramach programu można uzyskać dofinansowanie na instalacje służące do produkcji energii elektrycznej lub ciepła, m.in. kolektory słoneczne o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, pompy ciepła, systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i układy mikrokogeneracyjne o mocy elektrycznej do 40 kWe. W Polsce rośnie popularność m.in. fotowoltaiki, systemu pozyskiwania energii ze Słońca.
Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa
Instytucja Zarządzająca Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 prowadzi nabór wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Modernizacja energetyczna obiektów użyteczności publicznej samorządu województwa”. Celem projektu jest zmniejszenie energochłonności budynków publicznych i rodzinnych. Wnioski można składać do 31 grudnia 2019 roku.
Wnioski o dofinansowanie na Kompleksową modernizację energetyczną wybranych obiektów użyteczności publicznej może składać samorząd województwa lub jednostki podległe samorządowi województwa. Maksymalne wsparcie, jakie można uzyskać, to 85 proc. łącznych wydatków przeznaczonych na projekt.
Szczegółowe informacje, załączniki oraz regulaminy można znaleźć pod adresem: http://www.rpo.wzp.pl/skorzystaj/nabory/213-modernizacja-energetyczna-obiektow-uzytecznosci-publicznej-samorzadu-wojewodztwa.
UWAGA – WARSZTATY!
Weź udział w bezpłatnych warsztatach i poznaj instalacje OZE działające w województwie zachodniopomorskim z ich mocnymi i słabymi stronami. Dowiedz się więcej na temat możliwych źródeł finansowania, oszczędności i codziennej eksploatacji OZE. Warsztaty odbędą się m.in. w Sarbinowie, Czaplinku, Tarnowie, Pyrzycach.
Zapisz się: www.pine.org.pl/klimapolka-zachodniopomorska
Czytaj również w: www.ekoszalin.pl
Artykuł sfinansował dla Ciebie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Jest to część projektu pt.: „Polityka klimatyczna szansą dla województwa zachodniopomorskiego. Jak ją wykorzystać?” realizowanego przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju oraz Fundację Baltic Natura.
Podobne artykuły
- Wody geotermalne jako alternatywne źródło energii
Energia geotermalna występuje niemal na całym świecie. Wśród jej zalet wymienia się m.in. wysoką odnawialność, nieszkodliwość dla środowiska, stabilność jakościową, niezależność od czynników zewnętrznych, dostępność – ich zasoby znajdują się niezależnie od szerokości geograficznej. Wody geotermalne są wykorzystywane do celów leczniczych, rekreacyjnych (baseny geotermalne), pitnych, ale i ciepłowniczych. Obecnie jest to coraz popularniejsze alternatywne źródło energii (OZE).
Więcej
- Przykłady użytkowania odnawialnych źródeł energii w samorządach
Trend na zachowania ekologiczne – jak m.in. recycling czy pozyskiwanie energii ze źródeł alternatywnych – spopularyzowało w dużym stopniu dołączenie Polski do Unii Europejskiej. Liczne samorządy – także z województwa zachodniopomorskiego – wdrożyły liczne działania z tego zakresu i rozwinęły się w szybkim tempie. Za przykład posłuży nam gmina Resko.
Więcej
- Wprowadzenie technologii niskoemisyjnych w przedsiębiorstwie
Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że przedsiębiorstwa reprezentujące różnorodne sektory nowoczesnej gospodarki sukcesywnie inwestują w poprawę efektywności energetycznej. Firmy modernizują w tym celu swoje parki maszynowe, wprowadzają zmiany w systemach produkcji oraz nowatorskie rozwiązania optymalizacyjne.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności