Aktualności

Z francuskim rządem o przyszłości unijnej polityki rolnej (10339)

2010-06-11

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'– Silna pozycja konkurencyjna UE na globalnym rynku rolnym, zrównoważony rozwój obszarów wiejskich oraz wielofunkcyjne rolnictwo to wyzwania Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 r. – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z francuskim ministrem żywności, rolnictwa i rybołówstwa Bruno Le Maire’em. Rozmowy odbyły się 7 czerwca 2010 r. w MG.
Wicepremier Waldemar Pawlak podkreślił, że unijna polityka rolna powinna skupić się, poza produkcją żywności, także na ochronie środowiska. – Istotny jest również rozwój rolnictwa w kierunku produkcji energii odnawialnej i biopaliw – powiedział wiceszef polskiego rządu. Zdaniem ministra gospodarki wytwarzanie zielonej energii to nowe możliwości dla rolników. Potrzebne są jednak przejrzyste regulacje prawne na poziomie całej Unii.

Minister Bruno Le Maire zauważył z kolei, że Polska i Francja mają podobne wizje przyszłości rolnictwa w Unii po 2013 r. – Nasz kraj opowiada się także za zwiększeniem ochrony środowiska oraz uproszczeniem prawa dla rolników – wyjaśnił minister Le Maire. Dodał, że energetyka to nowy, interesujący rynek, ale rolnictwo powinno opierać się przede wszystkim na produkcji żywności i koncentrować wokół dbałości o środowisko naturalne.

Ponadto wicepremier Pawlak i minister Le Maire zgodzili się, że nowoczesne i konkurencyjne rolnictwo wymaga odpowiednich działań, m.in. w kontekście reagowania na sytuacje kryzysowe i związane z niestabilnością rynku. – Dziś ten ważny sektor unijnej gospodarki jest najmniej regulowanym rynkiem na świecie, nie posiadamy informacji na temat cen rynkowych, czy prognoz długoterminowych – powiedział minister Le Maire.

Zdaniem Marka Sawickiego, szefa resortu rolnictwa i rozwoju wsi Wspólna Polityka Rolna po 2013 r. powinna mieć charakter solidarnościowy również w wymiarze finansowania. – Nie możemy dzielić Unii na „nową” i „starą”, system płatności powinien być zbieżny z obecnymi i przyszłymi celami – zauważył minister Sawicki.

źródło: Ministerstwo Gospodarki, fot. Unia Europejska, 1995 - 2010
www.mg.gov.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej