Aktualności

SGGW otwiera Centrum Wodne (11893)

2010-06-12

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uruchamia Centrum Wodne. W skład tego obiektu o powierzchni 1,5-hektara wchodzi park wodny z modelem rzeki oraz budynek badawczo-dydaktyczny. Centrum Wodne to największy w Polsce obiekt badawczy zajmujący się problematyką wody. Otwarcie nastąpi 16 czerwca.
„Na powierzchni 1,5 hektara powstał park wodny (model rzeki) oraz budynek badawczo-dydaktyczny – wyjaśnia prof. dr hab. Alojzy Szymański, rektor SGGW. – Model rzeki odzwierciedla naturalne środowisko rzeczne. Można tu zobaczyć, w jaki sposób spiętrza się wodę oraz jakie rośliny rosną wzdłuż rzeki. Woda to światowy problem na najbliższe stulecia, dlatego będziemy badać i uczyć, w jaki sposób ją magazynować i ograniczać zużycie”.

Centrum Wodne, czyli Centrum Naukowo-Dydaktyczne Wydziału Inżynierii i Kształtowania Środowiska, to projekt finansowany między innymi ze środków Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Łączna wartość całej inwestycji, wraz z wyposażeniem laboratoriów wyniosła 60 mln złotych.

Centrum Wodne skupia wokół siebie 19 laboratoriów z różnych dziedzin. Projekt obejmuje budowę i wyposażenie budynku laboratoryjno-dydaktycznego z pracowniami i laboratoriami Katedry Geoinżynierii, Budownictwa i Geodezji, Inżynierii Wodnej i Rekultywacji Środowiska oraz Katedry Kształtowania Środowiska.

Sztuczna rzeka i dodatkowe zbiorniki wodne mają służyć za symulację obiegu wody w środowisku. Dlatego w parku wodnym znalazła się zarówno część odwzorowująca zlewnię górską, jak i część, która posłuży jako symulacja zlewni rzeki nizinnej.

„Odpowiednie ukształtowanie doku ze szklaną ścianą umożliwia zejście w głąb zbiornika wodnego i pozwala na obserwację rozwoju strefy przybrzeżnej – informuje dr Krzysztof Szwejk, rzecznik prasowy SGGW. – W Centrum Wodnym są również zbudowane modele typowych budowli hydrotechnicznych w korytach i zbiornikach rzecznych”.

„Taka praktyczna możliwość zapoznania się przez studentów i doktorantów z systemem modelowania warunków hydraulicznych, hydrobiologicznych, jak również obserwacja rozwiązań konstrukcyjnych budownictwa hydrotechnicznego, jest unikatowa w skali kraju – żadna inna uczelnia nie dysponuje tak rozwiniętą infrastrukturę z zakresu inżynierii wodnej i budownictwa hydrotechnicznego” – zaznacza Szwejk.

Uroczyste otwarcie oraz zwiedzanie Centrum Wodnego odbędzie się 16 czerwca o godz. 13.00 przy ul. Ciszewskiego róg Nowoursynowskiej w Warszawie.

źródło: PAP – Nauka w Polsce, fot. www.sggw.pl
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej