Aktualności

Kudrycka: badania nowych technologii energetycznych priorytetem rządu (9265)

2010-06-12

Drukuj
Badania na rzecz nowoczesnych technologii energetycznych są priorytetem rządu - powiedziała we wtorek w Katowicach minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka. Minister wzięła udział w panelu poświęconym Wspólnotom Wiedzy i Innowacji, odbywającym się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
"Badania na rzecz energetyki jądrowej i nie tylko również nowych źródeł wytwarzania energii, a także nowych technologii uzyskiwania energii z węgla są priorytetem tego rządu" zapewniła szefowa resortu nauki.

Dodała, że jest to widoczne nie tylko poprzez dodatkowe finansowanie badań, ale także poprzez finansowanie zamawianych kierunków studiów. Studenci energetyki uzyskują stypendia w wysokości 1 tys. zł. "W wielu uczelniach ulokowaliśmy ponad 30 mln zł na ten cel" przypomniała minister. Projekty naukowe w zakresie nowych technologii energetycznych finansuje zarówno kierowany przez nią resort, jak i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Jak mówiła, inwestowanie w nowoczesne technologie energetyczne to zarazem inwestycja w przyszłość, bowiem w bilansie energii dla Polski spadnie udział paliw kopalnych z obecnych 95 proc. do 85 proc., a zwiększy się udział odnawialnej energii, głównie poprzez udział energii wiatrowej i energii uzyskiwanej z biomasy, a także energii jądrowej.

"Wydaje się, że możemy optymistycznie patrzeć w przyszłość. Mamy świetnych naukowców, którzy potrafią we współpracy z naukowcami europejskimi i klasy światowej prowadzić najbardziej wyrafinowane badania naukowe w zakresie energetyki i energii odnawialnej. Inwestujemy w badania również młodych naukowców, a także w studentów i kierunki studiów dotyczące energetyki. Wydaje się, że z biegiem czasu Polska może stać się jednym z liderów w zakresie badań nad energią odnawialną, szczególnie w zakresie nowych technologii energetycznych pozyskiwanych z węgla" powiedziała Barbara Kudrycka.

Minister Kudrycka oraz przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek gratulowali podczas panelu polskim uczestnikom jednej z trzech pierwszych europejskich Wspólnot Wiedzy i Innowacji, które wystartowały pod koniec zeszłego roku.

Polacy razem z partnerami z Karlsruhe, Grenoble, Barcelony, Sztokholmu, Eindhoven i Leuven zajmują się zrównoważoną energią. W ramach utworzonego w naszym kraju węzła CC Poland Plus (Colocation Centre Poland Plus) współdziałają uczelnie, jednostki badawcze i firmy. Są to: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Tauron, Zakłady Azotowe w Kędzierzynie, Lotos oraz PGNiG. Działalność polskiego węzła koordynuje Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie.

źródło: PAP  Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej