Aktualności

Energia odnawialna: nowe prawo - nowy chaos (9699)

2010-06-26

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Nowo wprowadzane w Polsce przepisy zamiast ułatwiać rozwój energetyki niekonwencjonalnej, utrudniają go. Tak przynajmniej twierdzą Polska Izba Gospodarcza Energii Odnawialnej (PIGEO) oraz Polska Rada Koordynacyjna Odnawialnych Źródeł Energii (PRK OZE).
PIGEO i PRK OZE przywołują jako przykład niedawną nowelizację prawa energetycznego, która miała usunąć część utrudnień towarzyszących budowie elektrowni wiatrowych, wodnych czy biogazowych. Według obu instytucji ta nowelizacja nie tylko nie zlikwidowała barier w rozwoju odnawialnych źródeł energii, ale przyniosła wiele kolejnych niejasnych przepisów, np. dotyczących wsparcia państwa i dostępu do sieci energetycznej, które mogą wywołać spory co do ich interpretacji. I tym samym utrudnić powstawanie nowych elektrowni niekonwencjonalnych.

Nowelizacja wprowadziła także zaliczki za przyłączenie tych obiektów do sieci przesyłowej, co PIGEO i PRK OZE zgodnie krytykują, bo to podraża pierwszą fazę takich inwestycji. Na tym nie koniec, ponieważ to przyłączanie wiąże się nie tylko z opłatami, ale w dalszym ciągu ze zbyt skomplikowanymi i długotrwałymi procedurami.

W gminach brakuje planów zagospodarowania przestrzennego, co również bardzo wydłuża załatwienie potrzebnych formalności. Gdyby plany były, a w nich miejsca przeznaczone na elektrownie odnawialne, pozwolenia na budowę byłyby wydawane dużo szybciej niż dziś.

Z tych wszystkich powodów PIGEO i PRK OZE proponują przyjęcie osobnej ustawy obejmującej tylko odnawialne źródła energii i dokładnie regulującej wszelkie związane z nimi kwestie.

fot. www.sxc.hu

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej