Aktualności

Zagraj w Lidze Mistrzów OZE! (9692)

2010-07-01

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Polskie drużyny piłkarskie niestety nie zdołały w ostatnim sezonie awansować do Ligi Mistrzów. Za to polskie miasta i gminy – bez względu na liczbę mieszkańców – mogą „zagrać” w Lidze Mistrzów Energii Odnawialnej konkurując ze sobą w ramach ligi solarnej (kolektory i ogniwa fotowoltaiczne) oraz ligi biomasy (wykorzystanie drewna i słomy do produkcji ciepła). Punkty będą przyznawane w zależności od zainstalowanej mocy przypadającej na mieszkańca.
Pierwszy sezon Europejskiej Ligi OZE zakończył się 31 marca 2010 r. Uroczyste rozdanie nagród Mistrzom europejskiej Ligi odbyło się 19 maja w Dunkierce (Francja), podczas 6. Europejskiej Konferencji Miast Zrównoważonych. Złoty medal w rankingu ogólnym otrzymało włoskie miasto Prato-allo-Stelvio. Niemieckie miasta Neckarsulm i Ulm zdobyły złote medale odpowiednio w kategoriach „20 tys. - 100 tys. mieszkańców” oraz „ponad 100 tys. mieszkańców”. I wreszcie Nowa Dęba – reprezentująca Ligę polską – została nagrodzona złotym medalem w kategorii „5 tys. - 20 tys. mieszkańców”. Częstochowa zajęła trzecie miejsce w kategorii miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Obok niej miejsce na podium zajął ex aequo czeskie Pilzno (Plzeň).

Natomiast aktualnie trwający sezon Polskiej Ligi OZE zakończy się w sierpniu tego roku – do ostatniego dnia miesiąca można zgłaszać działające instalacje. W jesieni odbędzie się uroczysta ceremonia rozdania nagród Mistrzom Polskiej Ligi OZE.

Obecnie w Lidze współzawodniczy 38 miast i gmin, w kategorii biomasy w czołówce znajdują się Frombork (woj. warmińsko-mazurskie), Myczkowce (woj. podkarpackie) i Kępice (woj. pomorskie), w kategorii energii solarnej liderami są Myczkowce, Stanówko (najmniejsza z zarejestrowanych miejscowość, woj. pomorskie) i Poddębice (woj. łódzkie). Poza rankingiem ogólnym, Gracze Ligi konkurują ze sobą w trzech grupach, w zależności od liczby mieszkańców (www.ozeliga.pl).

W październiku ubiegłego roku przedstawiciele wszystkich miast Ligi mieli możliwość uczestniczenia w podróży studyjnej do Republiki Czech, zorganizowanej przez Ligę Ekologicznych Alternatyw (LEA), podczas której 40 osób w dwa dni obejrzało 15 instalacji zlokalizowanych w 8 gminach w południowo-wschodnich Czechach.

W listopadzie natomiast ponad 80 fanów OZE i kibiców Ligi - przedstawicieli samorządów lokalnych i przedsiębiorstw zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii zgromadziło się na konferencji w Euro-Centrum w Katowicach, poświęconej wykorzystaniu OZE w gminach.

Jak wiele różnych działań realizują „Polskie miasta i gminy dla klimatu” pokazała międzynarodowa konferencja pod tym tytułem, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2010 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, pod patronatem Wojewody Małopolski Stanisława Kracika. Uczestniczyło w niej ok. 100 osób – przedstawiciele samorządów lokalnych, europejskiego Biura Porozumienia Burmistrzów, Ambasady Danii, 18-osobowa grupa reprezentantów miast ukraińskich, a także delegaci URE i Ministerstwa Środowiska.

Dlaczego warto „zagrać” w Polskiej Lidze Mistrzów OZE? 
  • aby promować swoją działalność w zakresie wykorzystania OZE w Polsce i Europie
  • aby porównać osiągnięcia swojej gminy lub miasta z osiągnięciami innych miast i gmin w regionie, w Polsce i Europie
  • aby automatycznie znaleźć się w europejskiej Lidze Mistrzów OZE – RES Champions League i biorąc udział w konkursie ubiegać się o tytuł Mistrza OZE
  • aby pochwalić się swoim dorobkiem – najlepszymi praktykami w Polsce i Europie, podczas ceremonii krajowych i europejskich,
  • aby móc uczestniczyć w warsztatach i podróżach studyjnych do Francji i Niemiec.
Rejestracji w Lidze może dokonać każdy, kto zna dokładny adres instalacji, powierzchnię kolektorów lub moc kotłowni. Formularz zgłoszenia jest dostępny na stronie www.ozeliga.pl w zakładce "rejestracja miasta". Jego wypełnienie zajmuje tylko kilka minut!


          

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej