Aktualności

Podsumowanie konferencji „Polskie miasta i gminy dla klimatu” (10608)

2010-06-30

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Jak wiele różnych działań realizują „Polskie miasta i gminy dla klimatu” pokazała międzynarodowa konferencja pod tym tytułem, która odbyła się w dniach 17-18 czerwca 2010 r. na Zamku Królewskim w Niepołomicach, pod patronatem Wojewody Małopolski Stanisława Kracika. Uczestniczyli w niej przedstawiciele europejskiego Biura Porozumienia Burmistrzów, Ambasady Danii oraz 18-osobowa grupa reprezentantów miast ukraińskich, a także delegaci URE i Ministerstwa Środowiska.
Minister Środowiska Andrzej Kraszewski skierował do zebranych list, w którym dziękując naszemu Stowarzyszeniu za duży wkład w działania „Partnerstwa dla Klimatu” podkreślił, że należy ono do prestiżowego grona 33 instytucji partnerskich i poprzez swoją aktywność „doskonale wpisuje się w ramy działalności naszego wspólnego Partnerstwa”. Wyrazy uznania złożył też wszystkim uczestnikom Polskiej Ligi Mistrzów Energii Odnawialnej gratulując im wzorcowych przykładów i życząc wytrwałości w ich realizacji w kolejnych latach.

Podczas konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energie Cités” w ramach projektu „RES Champions League”, współfinansowanego z Programu Inteligentna Energia dla Europy, przedstawiciele miast i gmin – najlepszych "graczy" Ligi OZE - zaprezentowali swoje osiągnięcia w zakresie wykorzystania energii odnawialnej. Najpierw słuchacze mieli okazję zapoznać się z działaniami europejskich Mistrzów Energii Odnawialnej: Nowej Dęby – nagrodzonej złotym medalem w kategorii „5 tys. - 20 tys. mieszkańców” oraz Częstochowy, która zajęła trzecie miejsce w kategorii miast liczących ponad 100 tys. mieszkańców. Następnie swoje doświadczenia i zrealizowane inwestycje z zakresu wykorzystania energii słonecznej i biomasy przedstawili reprezentanci miast i miejscowości zajmujących najwyższe miejsca w rankingu Ligi OZE: Szczawnicy, Ełku, Myczkowiec i gminy Słupsk.

Ostatnie wystąpienia dotyczyły energooszczędnego oświetlenia oraz kryteriów środowiskowych w zielonych zamówieniach publicznych na oświetlenie.

Wieczorem uczestnicy mogli podziwiać iluminację dziedzińca i zamku królewskiego w Niepołomicach wykonaną przez firmę LBL, partnera Philips Lightning Poland.

W drugim dniu konferencji polscy sygnatariusze Porozumienia Burmistrzów – reprezentanci Bielska-Białej, Warszawy, Łubianki i Niepołomic przedstawili swoje doświadczenia i działania związane z przystąpieniem do tej ogólnoeuropejskiej inicjatywy, m.in. w zakresie przygotowania i realizacji SEAP („Planów działań na rzecz zrównoważonej energii”). Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja Wojciecha Piskorskiego, Carbon Engineering – dotycząca realizacji projektów „joint implementation” i handlu uprawnieniami do emisji CO2.

Uczestnicy konferencji otrzymali bezpłatnie: najnowszą edycję poradnika „Zarządzanie energią w budynkach komunalnych”, przewodnik „Planowanie energetyczne w miastach i gminach”, przewodnik „Fundusze europejskie na energetykę odnawialną” wydany przez Centrum Prawa Bankowego i Informacji oraz PIGEO oraz płytę CD „Zarządzanie energią: niech Twoje miasto stanie się wzorem” (wydaną przez Stowarzyszenie w 9 językach).

Prezentacje wygłoszone podczas konferencji znaleźć można na stronach: www.pnec.org.pl i www.ozeliga.pl


          
 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej