Aktualności

Komisja Europejska zaskarży Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za odkrywkę Tomisławice? (10855)

2010-07-02

Drukuj

img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Komisja Europejska zainicjowała formalną procedurę, która może zakończyć się wniesieniem przeciwko Polsce skargi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS). Sprawa dotyczy budowy odkrywki Tomisławice. Komisja Europejska, w tzw. Letter of Formal Notice przyjętym 24 czerwca 2010 r. i przesłanym władzom polskim, upomina Polskę, iż jej budowa może naruszać prawo unijne.

„Z analizy dokonanej przez Komisję Europejską wynika, że budowa kopalni odkrywkowej Tomisławice może naruszać unijną Dyrektywę Siedliskową oraz dotychczasowe orzecznictwo Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości dotyczące tej dyrektywy” – podkreśla Janez Potočnik, Komisarz Europejski ds. środowiska 1.

Upomnienie dotyczy tej samej dyrektywy, której naruszenie było przedmiotem skargi skierowanej do ETS przeciwko Polsce przez Komisję Europejską w sprawie obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.

Tym samym potwierdzają się zarzuty Greenpeace.

„Od dawna podkreślamy, że budowa odkrywki może łamać nie tylko polskie ale także unijne prawo. W maju, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu stwierdził rażące naruszenie prawa w decyzji środowiskowej. Upomnienie Komisji jest kolejnym sygnałem, że budowa ta powinna zostać natychmiast wstrzymana” – mówi Iwo Łoś, koordynator kampanii Greenpeace Klimat i Energia

„Wysyłając do Polski to ostrzeżenie Komisja Europejska dała naszemu rządowi silny sygnał, że na dalszej budowie odkrywki Tomisławice straci nie tylko przyroda, ale przede wszystkim Polska łamiąca unijne prawo. Jeśli nie chcemy dalej marnować pieniędzy podatników na budowę, która i tak może zostać wstrzymana, odkrywka Tomisławice powinna zostać natychmiast zamknięta. Wtedy oszczędzimy zarówno pieniądze nas wszystkich, jak i jezioro Gopło, któremu zagraża odkrywka” – dodaje Iwo Łoś.

W 2008 roku Stowarzyszenie Przyjezierze oraz Gmina Kruszwica złożyły skargę do Komisji Europejskiej, zarzucając polskim organom złamanie prawa unijnego. Jednocześnie, miejscowi rolnicy złożyli wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o unieważnienie decyzji środowiskowej, zarzucając jej rażące naruszenie prawa.

W styczniu br. skarga do Komisji Europejskiej została uzupełniona o badania dwóch niezależnych zespołów naukowców, które wykazały że odkrywka będzie miała destrukcyjny wpływ na nadgoplańskie obszary Natura 2000. 27 kwietnia br. sprawą odkrywki zainteresował się również Parlament Europejski. Komisja Petycji Parlamentu Europejskiego, do której wysłano petycję przeciwko odkrywce Tomisławice, poprosiła Komisję Europejską o pilne wyjaśnienie, jakie interwencje podjęła w związku ze złożoną skargą. W swoich wyjaśnieniach Komisja ujawniła prawdopodobne naruszenie unijnych przepisów przez odkrywkę.

Sprawa dotycząca decyzji środowiskowej trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który 7 maja doszukał się w niej rażącego naruszenia prawa. Mimo to odkrywka Tomisławice została oficjalnie otwarta 4 maja 2010 i nadal działa.

Przypisy:

1. Pełne oświadczenie Komisarza, zostało opublikowane na stronie internetowej Parlamentu Europejskiego:
www.europarl.europa.eu/sides/getAllAnswers.do?reference=P-2010-3180&language=EN


źródło: Greenpeace
www.greenpeace.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej