- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Mniej gazu w łupkach – wciąż wiele nadziei
2012-03-30Z raportu opublikowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny wynika, że polskie zasoby gazu z łupków mieszczą się w przedziale od 346 do 768 mld m3. To prawie dziesięć razy mniej niż szacowała amerykańska rządowa Agencja Informacji Energetycznej.
Więcej
-
Racja Polski w sprawie CO2
2012-03-30Europejski Trybunał Sprawiedliwości 29 marca br. przyznał oficjalnie, że w sporze o podział uprawnień do emisji dla polskich przedsiębiorców to Polska miała rację.
Więcej
-
Ekstrema pogodowe przestają być wyjątkowe
2012-03-29Sceptycy często powtarzają, że skrajne zjawiska pogodowe co jakiś czas przytrafiały się od zawsze, więc nie mogą mieć nic wspólnego z zachodzącymi teraz zmianami klimatu. Jednak w ostatnich latach zjawiska te są nie tylko intensywniejsze (i w związku z tym przynoszą więcej szkód), lecz także doświadczaliśmy ich częściej. Niemieccy naukowcy – na przekór wciąż wątpiącym – wykazali, że przyczyną tego jest właśnie zmieniający się klimat.
Więcej
-
Nadszedł czas na porozumienie z Polską w sprawie polityki energetyczno-klimatycznej
2012-03-29Ostatnimi laty stosunki pomiędzy Polską a UE w zakresie energetyki, a w szczególności polityki klimatycznej, były bardzo napięte. Sytuacja ta jest wysoce niekorzystna dla obu stron sporu. Nadszedł czas, aby UE z większym zrozumieniem podeszła do wyjątkowych wyzwań stojących przed Polską oraz zaproponowała temu krajowi wiarygodne i długoterminowe porozumienie w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej, mówi Thomas Spencer, pracownik naukowy paryskiego instytutu doradczego IDDRI, specjalizujący się w zakresie energetyki oraz ochrony klimatu.
Więcej
-
Ogólnopolska inicjatywa na spotkaniu "Antyatomowy stół – Zielony front"
2012-03-29Uczestnicy spotkania "Antyatomowy stół – Zielony front" jednogłośnie zadeklarowali podjęcie ogólnopolskiej inicjatywy, której celem jest wycofanie się rządu RP z planów budowy elektrowni jądrowych w Polsce.
Więcej
-
Negocjacje klimatyczne – trudna droga naprzód
2012-03-28Zmiany klimatu stanowią poważne wyzwanie dla świata polityki. Ryzyko rosnących kosztów społecznych i gospodarczych sprawia, że konieczne jest podjęcie odpowiednich działań zaradczych, m.in. w takich dziedzinach, jak ograniczanie emisji gazów cieplarnianych, przeciwdziałanie masowemu wylesianiu czy adaptacja do zmian klimatu. Wiele naukowych prognoz alarmuje, że działania takie powinny być podjęte niezwłocznie. Jednak dotychczasowy postęp w dziedzinie zapobiegania zmianom klimatu jest niewystarczający, a decyzje polityczne nie są chętnie podejmowane.
Więcej
-
Internauci będą bronić wiatraków
2012-03-28Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej 22 marca uruchomiło akcję "Uratuj wiatraki". Jest to pierwsza w Polsce akcja oparta na tzw. slaktywizmie, czyli wymagająca niewielkiego zaangażowania, oparta wyłącznie na dzieleniu się informacją z innymi na portalach społecznościowych. Akcja została zorganizowana w celu ochrony energetyki odnawialnej w Polsce.
Więcej
-
Boeing, Airbus i Embraer będą współpracować nad komercjalizacją biopaliwa lotniczego
2012-03-28Airbus oraz Embraer podpisały 22 marca br. list intencyjny dotyczący współpracy przy rozpowszechnieniu biopaliw lotniczych po przystępnych cenach. Trzech wiodących producentów samolotów porozumiało się w sprawie prowadzenia spójnych rozmów z rządami, producentami biopaliw oraz innymi ważnymi uczestnikami rynku oraz wspierania i zwiększania dostępności biopaliw dla samolotów odrzutowych.
Więcej
-
„Nadchodzi era Słońca” – prof. Maciej Nowicki o swojej książce w ramach kampanii Europejskie Słoneczne Dni
2012-03-27Według profesora Macieja Nowickiego jesteśmy obecnie świadkami postępu technologicznego w połączeniu z obniżaniem cen kolektorów słonecznych, jak i paneli fotowoltaicznych. "W moim przekonaniu – dodaje autor – już w latach 2020–2025 technologie te będą w stanie konkurować cenowo z paliwami kopalnymi bez żadnych dopłat".
Więcej
-
Ochrona klimatu a sprawa polska
2012-03-27Kiedy Polska ponownie zawetowała energetyczną mapę drogową Unii Europejskiej do 2050 roku, media zgodnie zakrzyknęły: rząd staje murem za polską gospodarką! Ale czy rzeczywiście?
Więcej
-
Doradca UE ostrzega przed opóźnieniami w działaniach na rzecz klimatu
2012-03-27Unia Europejska nie może wykorzystywać spowolnienia gospodarczego jako pretekstu do opóźnienia działań w walce ze zmianami klimatycznymi – ostrzega Anne Glover sprawująca stanowisko pierwszego w historii Komisji Europejskiej głównego doradcy ds. naukowych.
Więcej
-
Jaki minimalny udział zielonej energii w budownictwie?
2012-03-27Jaki powinien być mimialny udział energii odnawialnej w konsumpcji energii w nowych i remontowanych budynkach w Polsce? Eksperci przekonują, że propozycje Ministerstwa Gospodarki wskazane w projekcie ustawy o OZE są niewystarczające.
Więcej
-
Dlaczego Polska mówi „NIE”?
2012-03-26Troska o przyszłość polskiej gospodarki? Obawa o skuteczność globalnych negocjacji klimatycznych? Żal z przeszłości? Co tak naprawdę stoi za polskim sprzeciwem wobec unijnej strategii energetyczno-klimatycznej?
Więcej
-
CLIMATE-ADAPT: nowy instrument kształtowania polityki dostosowania do zmian klimatu
2012-03-26Europejska Agencja Ochrony Środowiska (EEA) w Kopenhadze uruchamiła 23 marca br. europejską platformę dostosowania do zmian klimatu (CLIMATE-ADAPT) – interaktywne narzędzie internetowe dotyczące adaptacji do zmian klimatu. Connie Hedegaard, unijna komisarz ds. działań w dziedzinie klimatu wraz z Idą Auken, duńską minister ds. środowiska, oraz Jacqueline McGlade, dyrektor wykonawczą EOG, wzięły udział w uroczystym uruchomieniu platformy.
Więcej
-
Gdzie inwestować w OZE według Ernst & Young
2012-03-26Ernst & Young opublikował najnowszą edycję rankingu określającego atrakcyjność inwestycyjną państw w zakresie energetyki odnawialnej. Jak wypada Polska?
Więcej
-
Więcej rowerów to mniejsze emisje CO2
2012-03-25Według brukselskiej Europejskiej Federacji Cyklistów (ECF) emisja gazów cieplarnianych produkowanych w transporcie w Unii Europejskiej zmniejszyłaby się o 12-26% (w zależności od środków transportu), gdyby mieszkańcy innych krajów jeździli rowerami tyle co Duńczycy.
Więcej
-
Jak budować oszczędnie?
2012-03-25Polskie i zagraniczne media rozpisują się na temat złej koniunktury gospodarczej, która dotyka kraje Europy Zachodniej i lada dzień uderzyć ma w Polskę. Czy rozpoczynanie budowy w tym niepewnym okresie to dobry pomysł? Czy kryzys może stać się naszym sprzymierzeńcem w budowie wymarzonego domu? Na co zwrócić uwagę, aby nie wydać fortuny na utrzymanie już gotowego budynku?
Więcej
-
Co zrobią gwiazdy, kiedy razem z WWF zgasimy światło?
2012-03-24Znani Polacy podjęli nadzwyczajne zobowiązania w ramach tegorocznej Godziny dla Ziemi WWF, by zachęcić ludzi do gaszenia światła w swoich domach i dbania o środowisko na co dzień. Michał Piróg wytatuuje drzewo na swoich plecach. Reni Jusis, Ania Rusowicz, Urszula Dudziak, Gaba Kulka i Projekt Warszawiak zagrają koncert unplugged na jednej scenie. Kinga Rusin "zgasi" Stadion Narodowy w Warszawie. Co zrobić, aby gwiazdy wywiązały się ze swoich zobowiązań? Wystarczy przyłączyć się do Godziny dla Ziemi WWF.
Więcej
-
Poziom wód na świecie może wrosnąć nawet o 22 metry
2012-03-24Nawet jeśli ludzie zdołąją ograniczyć globalne ocieplenie na poziomie dwóch stopni Celsjusza, jak zaleca Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), to przyszłe pokolenia i tak staną przed problemem wzrostu poziomu mórz i oceanów. Będzie on od 12 do 22 metrów wyższy niż obecnie.
Więcej
-
Dofinansowanie inwestycji z pompami ciepła w województwie mazowieckim
2012-03-23Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC) z zadowoleniem wita nową inicjatywę dofinansowania inwestycji z pompami ciepła ogłoszoną przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Warszawie.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności