- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Docieplanie budynków pomoże oczyścić powietrze
2013-08-13Wysokie standardy efektywności energetycznej budynków pomogłyby znacząco zredukować nie tylko zużycie energii, ale też emisję pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz dwutlenku węgla – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie WWF przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Do 2020 roku, możliwa jest redukcja emisji podczas procesów spalania (poza przemysłem) nawet do 25%! Jednym ze sposobów, który pomógłby w osiągnięciu takiej redukcji jest termomodernizacja.
Więcej
-
Docieplanie budynków pomoże oczyścić powietrze
2013-08-13Wysokie standardy efektywności energetycznej budynków pomogłyby znacząco zredukować nie tylko zużycie energii, ale też emisję pyłów, dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz dwutlenku węgla – wynika z raportu przygotowanego na zlecenie WWF przez Krajową Agencję Poszanowania Energii (KAPE). Do 2020 roku, możliwa jest redukcja emisji podczas procesów spalania (poza przemysłem) nawet do 25%! Jednym ze sposobów, który pomógłby w osiągnięciu takiej redukcji jest termomodernizacja.
Więcej
-
Błędy samorządowych urzędników też hamują budowę biogazowni
2013-08-13Często zdarza się, że samorządowi urzędnicy, załatwiając formalności związane z budową biogazowni rolniczych, błędnie interpretują przepisy na niekorzyść inwestora. A to hamuje lub wręcz blokuje te inwestycje.
Więcej
-
Demokratyczna rewolucja energetyczna
2013-08-12– Paliwa kopalne wyczerpują się, nie ma innej alternatywy niż zmiana systemu energetycznego i wybór odnawialnych źródeł energii, także na poziomie międzynarodowym – Rainer Baake, ekspert ds. klimatu i energii, opowiada portalowi ChronmyKlimat.pl o zwrocie w niemieckiej energetyce, problemach z czystą energią i szansach, jakie niesie ze sobą ta rewolucja.
Więcej
-
Niepewność na rynku spowodowana opóźnieniem darmowych przydziałów uprawnień do emisji CO2 powoduje nieznaczny wzrost cen w lipcu
2013-08-12W pierwszym tygodniu lipca (03.07) miało miejsce długo oczekiwane głosowanie Parlamentu Europejskiego (PE) w sprawie przesunięcia 900 mln uprawnień do emisji CO2 (EUA) z lat 2013 – 2015 na późniejszy okres trzeciej fazy rozliczeniowej Europejskiego Systemu Handlu Emisjami (EU ETS) czyli tzw. „backloadingu". Zgodnie z oczekiwaniami doniesienia z przebiegu głosowania spowodowały wzrost zmienności cen jednostek EUA oraz skokową, lecz krótkotrwałą aprecjację wartości uprawnień w pierwszych dniach lipca.
Więcej
-
Rozwój przydomowych elektrowni stworzy kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy
2013-08-12Rozwój sektora związanego z produkcją i instalowaniem małych elektrowni może dać kilkaset tysięcy nowych miejsc pracy. Polska energetyka ma dzięki temu szansę na przestawienie się na nowoczesne tory, co nie tylko przyniosłoby oszczędności, ale też wpłynęłoby pozytywnie na gospodarczą koniunkturę. Nie oznacza to jednak całkowitego odejścia od węgla – uważa dr Andrzej Kassenberg, ekspert ds. energetyki.
Więcej
-
Mobilna aplikacja podpowie jak ograniczyć zużycie energii w domu
2013-08-11W ramach projektu Efficiency 2.1., zespół złożony z 12 partnerów reprezentujących 10 krajów europejskich będzie rozwijać bezpłatną aplikację na smartphony, która pomoże konsumentom w wyborze i użytkowaniu urządzeń zużywających energię elektryczną. Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE), jeden z partnerów projektu zaprasza do wypełnienia krótkiej ankiety, która pomoże w zaprojektowaniu aplikacji.
Więcej
-
EWG uruchamia Farmę Wiatrową Taczalin o mocy 45,1 MW z 22 turbinami
2013-08-11Firma EWG Elektrownie Wiatrowe, za pośrednictwem spółki celowej, rozpoczyna uruchamianie farmy wiatrowej Taczalin koło Legnicy o łącznej mocy 45,1 MW, w której skład wejdą 22 turbiny o mocy 2,05 MW każda - wynika z informacji EWG EW.
Więcej
-
Polacy mogą mieć wpływ na inwestycje w gaz łupkowy i atom
2013-08-10Polacy mogą wpływać na przebieg inwestycji związanych z gazem łupkowym, elektrowniami wiatrowymi czy atomowymi oraz domagać się zmian w tych projektach. Jest to możliwe dzięki Konwencji z Aarhus. Weszła ona w życie już w roku 2001, ale dopiero teraz resort środowiska prowadzi konsultacje oceniające sposób jej funkcjonowania.
Więcej
-
Kampania informacyjna Fundacji PlasticsEurope Polska "Wartość ukryta w odpadach plastikowych – wyciśnij ile się da"
2013-08-10Grafika tegorocznego plakatu, zaprojektowana przez artystę plastyka Macieja Lasotę, w obrazowy sposób przedstawia przesłanie kampanii „ Każdy plastikowy odpad ma wartość. Pozwól ją odzyskać." Pokazuje, że wysiłek, jaki należy włożyć w odzyskanie wartości odpadów przełoży się na konkretne korzyści finansowe. Uzupełnienie hasła „Jest na to sposób: Selektywna zbiórka – recykling – odzysk energii" to wskazanie konkretnych etapów, które pozwalają prawidłowo zagospodarować cenny surowiec wtórny, jakim są odpady tworzyw sztucznych.
Więcej
-
A gdyby zamiast rozbudowywać elektrownię Opole postawić na energetykę obywatelską?
2013-08-09Z tym pytaniem Koalicja Klimatyczna zwróciła się do profesora Jana Popczyka. W odpowiedzi ekspert przygotował ekspertyzę „Czy budowa dwóch bloków elektrowni Opole jest zasadna".
Więcej
-
Klimatyczny błąd ministra Korolca
2013-08-09WWF Polska wyraża zaniepokojenie ostatnimi wypowiedziami polskiego ministra środowiska, Marcina Korolca, na temat szczytu klimatycznego, który ma odbyć się w Warszawie. Przypomina też, że minister, jako prezydent tej konferencji pełni funkcję bezstronnego moderatora globalnej dyskusji, a nie rzecznika interesów wyłącznie jednego kraju.
Więcej
-
Konferencja ‘Rozwój biogazowni w Polsce – nowe prawo‘ – także dla samorządowców
2013-08-095 września odbędzie się w Warszawie ważna dla sektora biogazowego konferencja pt. "Rozwój biogazowni w Polsce – nowe prawo", adresowana również do przedstawicieli samorządu terytorialnego. Wystąpią na niej m.in. minister środowiska, minister rolnictwa, wiceminister gospodarki, biogazowi inwestorzy, reprezentanci organizacji rolniczych oraz samorządowcy.
Więcej
-
Chiński plan uzdrowienia środowiska
2013-08-08Przez ostatnie trzydzieści lat chiński rząd realizował swoją wizję ekonomicznego rozwoju, ignorując koszty społeczne i środowiskowe. Gdy podczas ostatniej zimy część kraju znikła pod grubą warstwą smogu, zazwyczaj powściągliwe społeczeństwo zaczęło się głośno buntować. Pod naciskiem opinii publicznej rządząca partia przygotowuje obszerny plan rozprawienia się z emisjami zanieczyszczeń oraz poprawy jakości życia obywateli.
Więcej
-
Energia a przyszłość ludzkości
2013-08-08Mieszkaniec kraju uprzemysłowionego zużywa codziennie energię odpowiadającą fizycznej pracy mniej więcej 100 pracujących na jego rzecz osób – rola energii w organizacji i sposobie funkcjonowania naszego społeczeństwa jest nie do przecenienia. Rosnące wykładniczo zużycie paliw kopalnych zaczyna jednak napotkać na coraz poważniejsze granice – zarówno po stronie możliwości wydobycia, jak i po stronie możliwości absorbowania zanieczyszczeń przez środowisko.
Więcej
-
Mieszkańcy i samorządowcy przychylni wiatrakom na Warmii i Mazurach
2013-08-08Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że energetyka wiatrowa cieszy się ogólną aprobatą mieszkańców Warmii i Mazur. Zdecydowana większość respondentów (87%) jest zdania, że elektrownie wiatrowe są dobrym źródłem energii, a 75% wyraża zgodę na to by na terenie ich gminy powstała farma wiatrowa. Celem badania zrealizowanego w czerwcu br. dla Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej (PSEW) było uzyskanie informacji na temat stosunku mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego do energetyki wiatrowej.
Więcej
-
O kosztach eksploatacji wiele już wiecie
2013-08-08Na początku sierpnia wyłoniliśmy 10 laureatów III części konkursu Energooszczędnych 4 kątów. Bardzo spodobało nam się hasło "Buduj eko-logicznie, to się opłaca!", inne wypowiedzi były nie mniej ciekawe. Poniżej, wraz z prawidłowymi odpowiedziami na pozostałe pytania, przedstawiamy najlepsze hasła lipca.
Więcej
-
UE narzuca coraz większy udział biopaliw w rynku. Producenci samochodów nie zalecają jednak ich stosowania
2013-08-07Część producentów samochodów nie zaleca stosowania biopaliw, bo mogą mieć niekorzystny wpływ na silniki. Mimo to ich udział w transporcie drogowym ma być systematycznie zwiększany. W odpowiedzi na krytyczne głosy dotyczące tego rodzaju paliwa, UE pracuje nad nowymi rozwiązaniami.
Więcej
-
Słoneczny dylemat Unii Europejskiej
2013-08-07Dyskusja wokół wprowadzenia przez Unię Europejską cła na import produkowanych w Chinach paneli fotowoltaicznych wiele mówi o uwarunkowaniach geopolitycznych i gospodarczych, z którymi będzie musiała liczyć się Europa, jeśli poważnie myśli o rozwoju energetyki odnawialnej. Komentarz Łukasza Molla.
Więcej
-
Rola budownictwa w podróży do niskoemisyjnej Polski
2013-08-07Dwa kierunki rozwoju polskiego budownictwa energooszczędnego, zaprezentowane w raporcie 2050.pl – podróż do niskoemisyjnej przyszłości, pokazują, jak dużą rolę dla podniesienia standardów energetycznych budynków i ograniczenia zużycia energii w gospodarce odgrywa proaktywna polityka publiczna. Autorzy raportu przekonują, że przy wsparciu ze strony państwa, społeczeństwo osiągnie znacznie większe korzyści ekonomiczne, środowiskowe i zdrowotne.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności