- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Eko-świadomość to dobry początek zmian – wywiad ze starostą wołomińskim Piotrem Uścińskim (17194)
2014-04-25Drukuj
O tym, że problemy globalne związane ze zmianami klimatu mają swój wymiar lokalny, nikogo przekonywać nie trzeba. W naszym wywiadzie starosta wołomiński mówi o praktycznych aspektach tego faktu.
10 kwietnia 2014 roku w Płocku odbyła się trzynasta regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu „Dobry klimat dla powiatów”. Organizatorami byli Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. W konferencji wzięli udział starostowie z województwa mazowieckiego, którzy dyskutowali o kwestiach związanymi z ochroną klimatu w kontekście regionalnym, możliwościach dofinansowania projektów związanych z ochroną klimatu z dotacji unijnych w latach 2014-2020 oraz o istniejących źródłach wsparcia finansowego na tego typu działania w Polsce. Jednym z gości był Piotr Uściński, pełniący od 2010 r. funkcję starosty eołomińskiego.
Pana powiat prowadzi różnorodne programy i projekty proekologiczne. Czy widać już efekty podejmowanych działań?
Myślę, że choćby w zwiększeniu świadomości ekologicznej wśród naszych mieszkańców, co przekłada się na to, że następuje systematyczny wzrost segregacji odpadów – posiadamy bardzo duży wskaźnik zbiórki odpadów przeznaczonych do odzysku. Poza tym przystępując do programu „Dobry klimat dla powiatów”, dobrowolnie zobowiązaliśmy się do podejmowania działań i informowania lokalnej społeczności o zachodzących zmianach klimatycznych i ich skutkach oraz o działaniach, które mogą temu zapobiec.
Powiat wołomiński obejmuje gminy podwarszawskie, w związku z tym na jego terenie powstaje dużo nowych domów. Czy próbują państwo w jakiś sposób promować budownictwo energooszczędne?
Wydaliśmy np. broszurę „Dom ekologiczny i ekonomiczny”, która opisuje, w jaki sposób oszczędzać energię elektryczną, wodę, jak segregować odpady, korzystać z energii słonecznej oraz w jaki sposób można oczyszczać ścieki przy domu. Poruszyliśmy w niej także temat termomodernizacji budynków.
Na terenie powiatu wołomińskiego nie brakuje też terenów rolniczych, głównie w części wschodniej. Czy istnieje już jakaś oferta w powiecie związana z energetyką odnawialną lub efektywnością energetyczną skierowana do rolników?
Istnieją dotacje na biogazownie rolnicze oraz produkcję biomasy dla rolników, które udziela Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która posiada swoje Biuro Powiatowe w Wołominie z siedzibą w Radzyminie.
W ramach modułu III „Zielone Rolnictwo” zorganizowaliśmy cykl szkoleń dla rolników z zakresu rolnictwa ekologicznego, agroturystyki i możliwości uzyskiwania dopłat rolnych, w szczególności w ramach gospodarowania na obszarach Natura 2000. Opracowaliśmy także broszurę „Zielone Rolnictwo oraz inne materiały informacyjne na temat dopłat rolnych oraz zasad gospodarowania na terenach chronionych”.
W powiecie wołomińskim istnieje silna spółdzielczość: SKBank, największy w Polsce SKOK, Społem w Wołominie. Może idea spółdzielni energetycznych także by się przyjęła? Czy powiat mógłby wesprzeć tego typu inicjatywy?
Każda inicjatywa mogąca wpłynąć na poprawę naszego klimatu i wzrost świadomości ekologicznej mieszkańców jest godna poparcia i zawsze z uwagą rozpatrujemy wszelkie propozycje.
Dużym problemem w powiecie jest gospodarka wodna. Wysoki poziom wód gruntowych i lokalne podtopienia mogą się nasilać w związku z rosnącą liczbą opadów nawalnych. W jaki sposób zarządzacie Państwo ryzykiem w tym zakresie? Może wprowadzili podatek deszczowy lub magazynują wodę?
Kiedy od 2009 r. nasiliły się problemy w zakresie gospodarki wodnej, wydaliśmy 10 decyzji dotyczących budowy stawów pełniących rolę zbiorników retencyjnych. Opracowaliśmy także wspólnie z 7 innymi samorządami koncepcję zabezpieczenia terenów zalewowych rzeki Czarnej i Rządzy z uwzględnieniem możliwości lokalizacji polderów przeciwpowodziowych, służących magazynowaniu wód powodziowych. Starostwo Powiatowe w Wołominie jest także inicjatorem wdrożenia w życie dwu porozumień dotyczących zabezpieczenia obszarów zurbanizowanych przed ewentualną powodzią lub podtapianiem. Dotyczy to odrębnie rzeki Czarnej i rzeki Rządzy, gdyż są to obszary funkcjonalno – przestrzenne. Prowadzone są również prace związane z wdrożeniem podjętych w 2012 r. inicjatyw związanych z zabezpieczeniem terenów zurbanizowanych na obszarze powiatu legionowskiego i wołomińskiego.
W ramach zarządzania ryzykiem powodziowym współpracujemy z gminami, Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej, Wojewódzkim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz Centrum Zarządzania Kryzysowego Wojewody i Powiatu.
W latach 2014-2020 na projekty dotyczące ochrony i adaptacji do zmian klimatu przeznaczone będą bardzo duże środki z funduszy unijnych. Jakie są potrzeby powiatu w zakresie adaptacji i ochrony klimatu, które dzięki tym funduszom mogą być zaspokojone?
Są to głównie przedsięwzięcia mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa wodnego, w tym powodziowego, czyli związane z ochroną terenów zalewowych poprzez wykup gruntów i przeznaczanie ich na cele zagospodarowania wód powodziowych. Uważam, że należy zwrócić szczególną uwagę na realizację budowli przeciwpowodziowych w tym polderów zalewowych, zbiorników retencyjnych, ewentualnie wałów przeciwpowodziowych, budowle regulacyjne itp. Należy zająć się także zagospodarowaniem dolin rzecznych, w tym w zakresie turystycznym związanym z ochroną przyrody i bioróżnorodnością, a także poprawić stan infrastruktury narażonej na zniszczenie lub już uszkodzonej w wyniku ekstremalnych zjawisk pogodowych. Mam na myśli systemy odwodnienia dróg, mosty, a także pokrycia dachowe. Należy zająć się tworzeniem systemu monitoringu stanu czystości powietrza i systemu ostrzegania mieszkańców, a także reagowania w tym zakresie właściwych służb.
Wspomniane środki chcielibyśmy przeznaczyć również na wsparcie lokalnych przedsiębiorców i osób fizycznych zainteresowanych wykorzystaniem OZE oraz likwidację źródeł spalania kopalnych surowców energetycznych. Myślę, że ważny byłby także wykup nieużytków i zalesianie terenów niewykorzystywanych rolniczo oraz realizacja programu małej retencji – czyli wspieranie budowy obiektów służących racjonalnej gospodarce wodą.
Czy planują Państwo rozwój budowy dróg, gdyż jak pokazują ostatnie badania niekoniecznie sprzyja to zmniejszeniu korków, a już na pewno nie zmniejszanie wydzielania przez samochody spalin?
Zależy nam na poprawie życia mieszkańców naszego powiatu, dlatego też we współpracy z innymi gminami myślimy też o modernizacji i rozwoju transportu zbiorowego i budowie np. przy stacjach dodatkowych parkingów (np. Parkuj i Jedź). Myślę, że takie rozwiązania pomogą w likwidacji korków, które są zmorą nie tylko dla mieszkańców samej Warszawy, ale okolicy.
Powiat podpisał deklarację projektu „Dobry klimat dla powiatów”, w której deklaruje do 2020 roku ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 20% względem 2005 roku. Dlaczego warto ograniczać emisje gazów cieplarnianych?
Przede wszystkim ze względu na ochronę zdrowia i życia ludzi, gdyż dwutlenek węgla, metan, ozon, freony, gazy przemysłowe są szkodzą nam i naszym dzieciom. Konieczność ograniczenia efektu cieplarnianego jest ważna ze względu na jego skutki, które dotkną każdego mieszkańca ziemi, a więc także mieszkańców powiatu wołomińskiego, dlatego już dziś musimy poprawić bezpieczeństwo i zastanowić się w jaki sposób zminimalizować straty związane z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi.
Czy osobiście coś pan robi dla klimatu w domu, w pracy?
Przede wszystkim zmieniam swój własny sposób myślenia na tematy ekologiczne i staram się upowszechniać takie informacje w najbliższym otoczeniu. Do niedawna niewiele się w Polsce mówiło na takie tematy. Uważam, że każdy człowiek może mieć swój udział w przeciwdziałaniu zmianom klimatu poprzez nawet drobne zmiany codziennych nawyków. Dlatego gaśmy niepotrzebne żarówki, zamieńmy czasem auto na rower, kupujmy produkty energooszczędne i wytworzone z surowców wtórnych. To dobry początek.
Wywiad przeprowadziła Kamilla Staszak.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności