- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
IV Beskidzki Festiwal Dobrej Energii (17358)
2014-06-10Drukuj
Już 12 czerwca odbędzie się czwarta edycja Beskidzkiego Festiwalu Dobrej Energii. Jak co roku przewodnią ideą wydarzenia jest uświadomienie mieszkańcom Bielska-Białej, że ich codzienne działania w zakresie oszczędzania energii mogą mieć ogromny wpływ na globalny efekt.
Bielsko-Biała jest liderem w zakresie efektywności energetycznej i edukacji mieszkańców. W kampanię „Bielsko-Biała chroni klimat” zaangażowanych jest czynnie ponad 150 placówek szkolnych, instytucje miejskie, bielskie przedsiębiorstwa, a także bielskie rodziny. To właśnie dzięki rezultatom tej kampanii samorząd bielski otrzymuje liczne nagrody zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Największe wyróżnienie to zdobycie I miejsca w unijnym konkursie „Europejska Nagroda Sektora Publicznego” organizowanym przez Europejski Instytut Administracji Publicznej w Maastricht.
Energetyczne zajęcia dla bielskich szkół
W tym roku wprowadzono wiele innowacji w program festiwalu. Przede wszystkim do współtworzenia części programu zaproszono szkoły ponadgimnazjalne – w tym roku zaangażowało się 8 bielskich szkół. Placówki przygotowały zestaw warsztatów, które popularyzują ideę oszczędzania energii, ale nawiązują także do specjalizacji danej szkoły.
Wiele ciekawych atrakcji przygotowuje Bielska Szkoła Przemysłowa. Na warsztatach prowadzonych przez nauczycieli i zaangażowanych uczniów dzieci wyprodukują darmową energię za pomocą modułów fotowoltaicznych oraz za pomocą turbiny wiatrowej. Uczestnicy nauczą się także badać glebę metodą przesiewową, projektować ekologiczną odzież czy wytwarzać samemu papier.
Z kolei Szkoła na Grodzisku zaprosi bielskich uczniów do wyjątkowego atelier fotograficznego, by każdy uczestnik miał portret z dobrą energią, a także przeprowadzi nietypowe warsztaty fotograficzne… malowania światłem! Szkoła na Grodzisku od samego początku mocno angażuje się w Beskidzki Festiwal Dobrej Energii, gdyż co roku rzesza licealistów z tej szkoły wciela się w wolontariuszy podczas wydarzenia.
Ciekawe zajęcia czekają także ze strony Zespołu Szkół Gastronomicznych i Handlowych. Bielscy uczniowie będą mogli nauczyć się ciekawej sztuki carvingu czyli rzeźbienia w warzywach i owocach!
Pozostałe interaktywne i angażujące uczniów warsztaty przygotowały: Zespół Szkół Ogrodniczych, Akademickie Dwujęzyczne Liceum przy BWS im. J. Tyszkiewicza, II Liceum im. Adama Asnyka, Zespół Szkół Technicznych i Handlowych im. Franciszka Kępki, także Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego BBTS Podbeskidzie.
Warsztaty szkolne to tylko część programu! Na terenie Parku Słowackiego rozegra się gra terenowa „Zapanuj nad energią”, a także zostanie zbudowane Kartonowe Miasteczko oraz eko-plac zabaw. Z kolei na boisku przy Bielskim Centrum Kultury rozegra się wiele aktywności sportowych m.in.: nauka capoeiry, trening Spartan, nauka specjalnego tańca festiwalowego, dawne gry podwórkowe, energetyczny tor przeszkód i wiele innych!
Mieszkańcy Bielska-Białej będą mogli także skorzystać z EKO-BOXU – mobilnego centrum edukacji energetycznej, przygotowanego przez Fundację Ludzie-Innowacja-Design. Ponadto najmłodsi będą mogli bawić się w Parku Edukacyjnym Interakcje, posłuchać koncertu bielskiego zespołu Imaginarium Band, nauczyć się gry na instrumentach, wziąć udział w warsztatach recyklingowych, pograć w gry bez prądu.
Ponadto jak co roku będzie można obejrzeć wystawę fotograficzną Bielscy Ambasadorzy Klimatu. Wśród prawie 1000 sfotografowanych osób na 300 plakatach znaleźli się bielscy sportowcy, muzycy, aktorzy, urzędnicy, właściciele firm, instytucje kulturalne, osoby starsze, młodsze, nastolatki i dzieci. Każdy z nich zobowiązał się do konkretnych działań na rzecz oszczędzania energii. Codzienne świadome działania każdego z nas mają realny wpływ na globalny efekt – o czym przekonali się wszyscy Ambasadorzy Klimatu. Wystawa zostanie zaprezentowana w Bielskim Centrum Kultury.
Innowacją tegorocznej edycji Festiwalu jest z pewnością także uroczysta Gala „Zapanuj nad energią”. Jest ona podsumowaniem kampanii „Bielsko-Biała chroni klimat” i okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy w sposób szczególny zaangażowali się w jej tworzenie. W trakcie wydarzenia zobaczymy pokaz ekologicznej mody, a także usłyszymy koncert jednego z Ambasadorów Klimatu - Janusza Kohuta wraz z zespołem. Galę poprowadzi Ireneusz Bieleninik.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności