- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Bałtyk pod kontrolą (17681)
2014-09-19Drukuj
Czy można ostrzec przed zakwitem glonów na Bałtyku albo upwellingiem na długo przed wystąpieniem tych zjawisk? Pracują nad tym naukowcy z Instytutu Oceanologii PAN.
Zakwity glonów, nagłe ochłodzenie morskiej wody, nieoczekiwane zmiany pogody – te i inne zdarzenia związane z klimatem lub działalnością człowieka mogą wpłynąć nie tylko na jakość naszych wakacji nad Bałtykiem, ale również na żeglugę i przemysł. Uczeni z Instytutu Oceanologii PAN pracują nad złożonym systemem komputerowym wczesnego ostrzegania, który pozwoli na korzystanie z jak najlepszych prognoz.
Polskie plaże bywają zamykane podczas zakwitów szkodliwych glonów, szczególnie sinic. Sen z powiek turystów spędzają też tzw. upwellingi, czyli wiatry, które wynoszą w głąb morza ciepłe, nagrzane powierzchniowe warstwy wody, a w zamian serwują nam lodowatą kąpiel. Dodatkowo woda taka jest z reguły bardzo bogata w substancje biogeniczne, co może potęgować zakwity fitoplanktonu. Czy ktoś może nas zawczasu ostrzec przed takimi sytuacjami, ratując przed zmarnowaniem urlopu? Takie są właśnie zamierzenia twórców modelu operacyjnego, w jakim wykonywane są różnorodne prognozy dla Bałtyku.
Maciej Janecki z Instytutu Oceanologii PAN ocenia wpływ zmian klimatycznych na środowisko morskie Bałtyku. Modele, które tworzy, przydadzą się nie tylko ekologom, ale również rolnikom, instytucjom samorządowym, służbom bezpieczeństwa i plażowiczom.
„Moje badania modelowe pokażą szerszy obraz tego, co wydarzy się w przyszłości w kontekście zmian klimatycznych. Wykorzystuję różne scenariusze zmian klimatu, wzrostu temperatury i promieniowania. Lokalne samorządy zyskają informację, gdzie może się coś wydarzyć, gdzie plaże będą narażone na szkodliwe warunki – począwszy od zakwitów, a kończąc na upwellingach” – wylicza doktorant z Pracowni Modelowania Procesów Ekohydrodynamicznych.
Badacz przypomina sytuację, jaka wydarzyła się tego lata podczas upwellingu. Mimo że w okolicach Helu woda miała 22 st. Celsjusza, to we Władysławowie przez tydzień temperatura wody nie przekraczała 12 st. Wczasowicze nie rozumieli, jak to jest możliwe, że mimo pięknej słonecznej pogody i upału woda jest taka zimna. Okazuje się, że winowajcą był wiatr. Ten i inne efekty klimatyczne można wykorzystać w modelach i udoskonalić system informacji dla samorządów.
Przykładem takiego efektu, o którym warto informować, są zakwity wody. „Glony zakwitają zarówno w cieplejszej, jak i chłodniejszej wodzie. Pewien gatunek fitoplanktonu może zakwitać nawet pod lodem. Na Bałtyku zakwity pojawiają się w okolicach marca, kiedy temperatura wody przekracza 5-6 st. Celsjusza. Najpierw zaczynają kwitnąć okrzemki. Kiedy zużyją już całą swoją pożywkę azotową, następuje stagnacja. Potem znowu latem i na początku jesieni pojawiają się zakwity sinic, które lubią cieplejszą wodę, powyżej 14-15 st. oraz potrzebują pożywki fosforowej” - tłumaczy Janecki.
Jego zdaniem wiedza o tym, że w najbliższych latach zakwity mogą w danym rejonie być dużo bardziej intensywne, może zmobilizować lokalne władze do wprowadzenia planów zapobiegawczych. Nie chodzi przy tym wyłącznie o komfort plażowiczów.
„Nasze wody są coraz bardziej żyzne. Substancje biogeniczne wpadają do Bałtyku ze ściekami. Poprzez rzeki płyną do morza nawozy używane w rolnictwie. Opady spłukują do zbiorników wodnych to, co wydobywa się z fabryk. Jeżeli model pokaże konsekwencje tych zjawisk w perspektywie 20, a nawet 50 lat, będzie można stworzyć plany działań ekologicznych dla wybranych rejonów” – stwierdza rozmówca PAP.
Instytut Oceanologii regularnie wykonuje prognozy dla Bałtyku na 48 godzin. Dane atmosferyczne do tego modelu operacyjnego pochodzą z serwisu Uniwersytetu Warszawskiego meteo.pl.
Badacze modelują wiele parametrów. Wyniki otrzymują w systemie komputerowym w postaci liczb, a następnie przekładają je na „kolorowe obrazki”, czyli mapki czytelne dla użytkowników serwisu. Osoba, która klika w wybrany obszar, otrzymuje mapkę z opisaną skalą i informacjami, jaka jest temperatura, stężenie substancji biogenicznych itp. W interpretacji tych danych pomagają biolodzy. To oni mogą wskazać, jakie parametry biologiczne - stężenie chlorofilu czy biomasa fitoplanktonu, przekraczają stany alarmowe.
W serwisie mapki pojawiają się w co sześć godzin (cztery razy dziennie). System jest rozbudowywany i udoskonalany m.in. w ramach projektu SatBałtyk.
źródło: Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności