- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Najbardziej zrównoważone miasta na świecie (19388)
Anna Kucińska2016-04-12
Drukuj
Raport Arcadis Sustainable Cities Index 2015 przedstawia ranking miast rozwijających się w sposób najbardziej sprzyjający ludziom i środowisku. W badaniu uwzględniono trzy podstawowe kryteria – jakość życia mieszkańców, wpływ miast na środowisko naturalne i czynniki sprzyjające rozwojowi gospodarczemu.
Celem badania nie było wytypowanie należących do elity miast idealnych, a raczej wskazanie potencjału harmonijnego rozwoju miast w wymienionych obszarach i możliwych rozwiązań. Jest to szczególnie ważne zważywszy na fakt, że 54% ludzi na świecie mieszka w miastach, są one odpowiedzialne za ok. 70-80% działalności gospodarczej, 80% zużycia energii i 80% emisji gazów cieplarnianych. Im bardziej zrównoważone jest dane miasto, tym wyższy w nim poziom życia i dobrobyt oraz tym niższy szkodliwy wpływ na klimat i środowisko.
Co oznacza zrównoważony rozwój miast?
Istnieje wiele definicji zrównoważonego rozwoju. ONZ definiuje go jako "proces mający na celu zaspokojenie aspiracji rozwojowych obecnego pokolenia, w sposób umożliwiający realizację tych samych dążeń następnym pokoleniom". W kontekście miast oznacza to miasta umiejące zapewnić godne warunki życia obecnym mieszkańcom, nie stwarzając jednocześnie przyszłych problemów dla siebie i reszty świata. Przykładowo, zdaniem autorów badania Arcadis funkcjonujące w zrównoważony sposób miasto ma system komunikacji miejskiej umożliwiający ludziom szybkie i niedrogie przemieszczanie się, system zaopatrywania w czystą i bezpieczną wodę, system zabezpieczeń społecznych i sprawnych instytucji publicznych, zdrową i wykształconą siłę roboczą oraz sprzyjające warunki dla rozwoju biznesu.
Arcadis objęło badaniem 50 miast z 31 krajów na świecie, przyznając im miejsca w rankingu na podstawie wypadkowej wielu różnych kryteriów pogrupowanych w trzech obszarach:
- Rozwój społeczny, w tym jakość życia (dostępna mieszkańcom komunikacja miejska, dostęp do opieki zdrowotnej i edukacji, nierówności w wysokości pensji, równowaga między pracą a życiem prywatnym, liczba osób aktywnych zawodowo wobec liczby nieaktywnych zawodowo, powierzchnia terenów zielonych),
- Wpływ na środowisko naturalne (zużycie energii i udział w zużyciu energii ze źródeł odnawialnych, poziom recyklingu, poziom emisji gazów cieplarnianych, ryzyko wystąpienia katastrof żywiołowych, zanieczyszczenie powietrza, dostęp do wody pitnej i systemów sanitarnych),
- Potencjał do rozwoju gospodarczego (infrastruktura transportowa, łatwość prowadzenia działalności gospodarczej, usytuowanie miasta w sieci globalnej gospodarki, ceny nieruchomości i koszt życia, PKB na jednego mieszkańca, efektywność energetyczna).
Przy opracowywaniu raportu korzystano z danych m.in. ONZ, Banku Światowego, Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), Międzynarodowej Organizacji Pracy (ILO) i wielu innych.
Jakość życia na ostatnim miejscu
Najważniejszym wnioskiem z badania było to, że miasta osiągają zdecydowanie lepsze wyniki w obszarze wpływu na środowisko i klimat oraz rozwoju gospodarczego niż w sferze poprawy jakości życia mieszkańców. Nie istnieją także miasta idealne, miasta stoją raczej przed wyzwaniem zrównoważenia wszystkich trzech wspomnianych sfer rozwoju. Pod kątem rozwoju społecznego najlepiej wypada Rotterdam w Holandii. Z kolei w Nowym Jorku, Londynie, Paryżu, Tokio i Hong Kongu koszt życia rośnie, co powodowane jest rosnącymi cenami nieruchomości.
W rankingu wyraźnie przodują miasta europejskie – w pierwszej dziesiątce znalazło się ich aż siedem, Frankfurt na pierwszym miejscu, a za nim Londyn, Kopenhaga, Amsterdam, Rotterdam, Berlin i Madryt. Najbardziej zróżnicowane są miasta w Azji, z jednej strony trzy miasta uplasowały się w pierwszej dziesiątce (Seul, Hong Kong i Singapur), a z drugiej na ostatnich pozycjach w rankingu znalazły się Manila, Bombaj, chińskie Wuhan i New Delhi. Do pierwszej dziesiątki nie weszło żadne z miast w Ameryce Północnej. Najwyższą pozycję (12.) zajęło Toronto, a z miast w USA najwyżej notowany był Boston (na 15. miejscu) i Chicago (na 19.). Jeśli chodzi o Amerykę Południową, najwyżej uplasowały się stolica Chile, Santiago (na 30. Miejscu), i São Paolo w Brazylii (31. miejsce).
Frankfurt na czele
Frankfurt prowadzi w rankingu ogólnym jako najbardziej zrównoważone miasto na świecie, a jego pozycja wynika z najwyższych notowań także w obszarach wpływu na środowisko i potencjału do rozwoju gospodarczego. Frankfurt jest jednym z głównych centrów finansowych i handlowych, a także centrów transportu na świecie. 25 lat temu miasto utworzyło własną agencję energii, w 1990 roku było także członkiem założycielem Sojuszu Klimatycznego Miast Europejskich i zobowiązało się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 10% co pięć lat (50% do roku 2030). Do 2050 roku 100% energii zużywanej we Frankfurcie będzie pochodzić ze źródeł odnawialnych. Frankfurt planuje osiągnąć ten cel poprzez zwiększenie efektywności energetycznej i zmniejszenie zapotrzebowanie na energię m.in. w gospodarstwach domowych, w biurach i w sektorze transportowym. Ponadto, miasto posiada największy w Niemczech park miejski, stanowiący 1/3 powierzchni miasta (8 tys. ha). Frankfurt ma też zwartą zabudowę, co ułatwia przemieszczanie się na rowerze (15% dojazdów). Z drugiej strony Frankfurt jest dopiero na 9. miejscu w obszarze rozwoju społecznego (jakości życia) z powodu raczej niższej proporcji osób aktywnych zawodowo i dłuższych godzin pracy.
Anna Kucińska
Na podst. Arcadis, Sustainable Cities Index 2015
Tekst pochodzi ze strony www.adaptcity.pl
Podobne artykuły
- Zielona infrastruktura - lepsza jakość życia
Zielona infrastruktura oferuje ciekawe rozwiązania problemów dotyczących środowiska, społeczeństwa i gospodarki, i jako taka musi być w pełni wkomponowana w różne dziedziny polityki.
Więcej
- Miasta walczą o klimat
Między zakończonym fiaskiem szczytem w Kopenhadze a niejednoznacznym Paryżem na froncie walki ze zmianami klimatu pojawili się nowi gracze. Wśród nich znajdziemy również miasta z całego świata.
Więcej
- Eksperci: Adaptacja jest częścią inteligentnego rozwoju miasta
Pokryte roślinnością ściany domów, trawiaste torowiska, ogrody na dachach czy miejskie stawy wypełnione deszczówką nie tylko poprawiają estetykę i jakość życia w miastach, ale też są odpowiedzią na zmiany klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności