- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
EBOiR: Co roku chcemy inwestować 700 mln euro w transformację polskiej gospodarki (19867)
2016-11-14Drukuj
Już nie prywatyzacja spółek czy liberalizacja rynku, lecz inwestycje w maksymalnie energooszczędny model działania, w którym surowce, materiały i dobra naturalne wykorzystywane w obiegu zamkniętym są celem wspierania rozwoju polskiej gospodarki przez EBOiR.
Pula ta może być zwiększona, jeśli powstanie wystarczająco dużo innowacyjnych projektów. EBOiR inwestuje zarówno poprzez zakup obligacji, jak i program typu venture.
– Kładziemy bardzo duży nacisk na takie obszary jak wspieranie konkurencyjności polskich przedsiębiorstw prywatnych, w szczególności jeśli chodzi o ich ekspansję geograficzną poza granice Polski, oraz inwestycje w bardzo szeroko zdefiniowaną innowacyjność – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Grzegorz Zieliński, dyrektor regionalny na Polskę i kraje bałtyckie Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. – Innym elementem jest szeroko pojęte wspieranie niskoemisyjnej gospodarki polskiej. I tutaj mówimy nie tylko o efektywności energetycznej, lecz także o odnawialnych źródłach energii, o wszelkiego rodzaju inwestycjach, które zmniejszają zużycie energii.
Przytacza przykłady podpisanych w tym roku transakcji. Jedną z nich jest wrześniowa inwestycja spółkę Arctic Paper, polegająca na udzieleniu kredytów na 30 mln euro na refinansowanie. Inną, wartą 20 mln euro zawarto w kwietniu z Velvet Care w celu inwestycji w nowe energooszczędne maszyny zmniejszające koszty produkcji, a przez to zwiększające konkurencyjność przedsiębiorstw na rynku.
– Pragnę podkreślić, że nie finansujemy czegoś, co potocznie nazywa się R&D. Elementem, w który wchodzimy z naszym finansowaniem wspierającym tego rodzaju inicjatywy, jest szeroko rozumiane zastosowanie najnowszych technologii i rozwiązań procesów albo wspieranie rozwoju nowych gałęzi – podkreśla dyrektor regionalny EBOiR. – Zainwestowaliśmy w zeszłym roku w debiut giełdowy Wirtualnej Polski. Mało kto wie, że EBOiR inwestuje przez platformę Venture Capital Investment Program w bardzo małe projekty i takim dobrym przykładem inwestycji, którą EBOiR popełnił w zeszłym roku, jak również poprawił w tym roku, dokładając pieniędzy, jest portal znany chyba większości polskich matek – ZnanyLekarz.pl.
Ostatnim głośnym przedsięwzięciem Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w Polsce było uruchomienie pod koniec października Programu Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce o wartości 200 mln euro. Przewidują one kredyty na modernizację budynków i budowę domów energooszczędnych. Od listopada w programie bierze udział bank BZ WBK, a w nowym roku ma do niego przystąpić także eurobank. Koszty pożyczki mają być nawet o 30 proc. niższe niż w przypadku kredytów komercyjnych. To jednak nie wyczerpuje aktywności banku.
– Inwestujemy w obligacje emitowane przez polskie spółki. Dobrym przykładem tego jest tegoroczna inwestycja w obligacje Orbisu, jest to zresztą druga już EBOiR-owska inwestycja w obligacje Orbisu. Kilka dni temu zainwestowaliśmy w listy zastawne PKO Banku Hipotecznego na eurorynku, wcześniej w takie listy zastawne emitowane w złotych inwestowaliśmy już na początku tego roku – przypomina Zieliński.
W październiku poinformowano nas, że w denominowane w euro listy zastawne PKO Banku Hipotecznego EBOiR zainwestuje 20 mln euro. To jednak tylko kilka procent kwoty, jaką instytucja ta może przeznaczyć w ciągu roku na inwestycje w Polsce. O ile znajdą się odpowiednie projekty.
– Środki, które próbujemy wykorzystać zarówno po stronie dłużnej, jak i po stronie equity, są w granicach 700 mln euro rocznie. To nie jest pula sztywna, ona może być większa lub mniejsza w zależności od tego, czy uda nam się znaleźć projekty, które w sposób odpowiedni wspierają transformację gospodarczą w Polsce – zaznacza Zieliński. – Ta przestaje być powiązana z prywatyzacją spółek państwowych czy np. z liberalizacją poszczególnych gałęzi przemysłu czy rynku, a coraz bardziej związana jest z green economy transition, czyli przekształceniem gospodarek na funkcjonujące w obiegu zamkniętym, jeśli chodzi o wykorzystanie materiałów, surowców i dóbr naturalnych i poprzez to zwiększające swoją innowacyjność oraz efektywność energetyczną i kosztową.
Źródło: www.reo.pl na podstawie Newseria
Podobne artykuły
- Dzięki energooszczędnym inwestycjom rośnie konkurencyjność polskich przedsiębiorstw
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju przygotowuje drugą edycję programu PolSEFF finansującego energooszczędne inwestycje w małych i średnich firmach. Dzięki projektom sfinansowanym w pierwszej edycji udało się ograniczyć emisję dwutlenku węgla ok. 100 tys. ton, czyli tyle, ile emituje rocznie 50 tys. samochodów. To nie tylko korzyści dla środowiska, lecz także oszczędność kosztów dla przedsiębiorców.
Więcej
- 200 mln Euro od EBOiR dla właścicieli domów i mieszkań w Polsce
Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) uruchomił Program Finansowania Efektywności Energetycznej w Budynkach Mieszkalnych w Polsce – PolREFF.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności