- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności projektowe
Debata „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce” za nami. Czego się dowiedzieliśmy? (21851)
2021-05-11Drukuj
5 maja odbyła się debata online pt.: „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce”. Jej prelegenci poruszali tematykę związaną z transformacją energetyczną w kraju i skutecznych sposobów na nowoczesne pozyskiwanie ciepła.
Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
Wśród prelegentów znaleźli się Andrzej Rubczyński - przedstawiciel Forum Energii, Bogusław Regulski - przedstawiciel Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, Jan Twardowski - przedstawiciel Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii (FEWE) oraz Andrzej Jurkiewicz. Debatę poprowadził dr Wojciech Szymalski – prezes Instytutu na rzecz Ekorozowju. Debata została zorganizowana przez portal ChrońmyKlimat.pl, w ramach projektu LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Andrzej Rubczyński we wprowadzeniu wspomniał o zmaganiach ciepłownictwa, które jest największym sektorem energii, zużywającym nawet 1/3 energii pierwotnej w kraju. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, jak i działających przedsiębiorstw czy jednostek z sektora publicznego. Niestety ciepłownictwo to także ¼ emitowanego CO2, a wynika to głównie z bardzo dużego wykorzystania węgla jako surowca grzewczego (prawie 75% przy ciepłownictwu systemowemu, a 48% w ogrzewaniu indywidualnym). Przedstawiciel Forum Energi wspomniał również o tworzących się w Polsce systemach ogrzewania gazem, które inne europejskie kraje powoli zaczynają ograniczać czy odchodzić od niego.
Mogliśmy również dowiedzieć się, jakie wyzwania stoją przed krajowym ciepłownictwem:
- Ograniczenie emisji gazów i pyłów,
- Ograniczenie emisji CO2,
- Poprawa jakości produkowanego ciepła,
- Wzrost udziału OZE (zielona energia).
Bogusław Regulski - przedstawiciel Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, uważa że, kluczową kwestią może być poprawa efektywności energetycznej budynków i obiektów, głównie pod kątem dostarczania ciepła. „Im ta efektywność będzie większa, tym może być trudniej znaleźć złoty środek z punktu widzenia ekonomicznego, jeżeli chodzi o technologię dostarczania energii do tych obiektów.” W końcu nowoczesny budynek może zużywać 10 razy mniej energii niż te współczesne. Twierdzi że ważne jest skupienie się na wykorzystaniu energii, a nie na samej jej produkcji.
Jan Twardowski z Fundacji na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, wspomniał że, najważniejszy jest tutaj końcowy odbiorca tego ciepła i pod niego należy dostosować współczesne ciepłownictwo sieciowe. To przysłowiowy Kowalski ma mieć ciepło, za które zapłaci, a sprawą drugorzędną będzie dla niego to, skąd owe ciepło będzie pochodziło. Ważna będzie tutaj ekonomia i zdolność do pokrywania kosztów.
Zadaje też otwarte pytanie, dlaczego u nas w kraju zabrakło działań wyprzedzających, jeżeli chodzi o transformację energetyczną, która jest obecnie wymuszona, ze względu na bardzo wysokie koszty emisji CO2.
Ostatnim prelegentem debaty był Andrzej Jurkiewicz, który wspomniał o słabościach naszych systemów ciepłowniczych, które tracą wiele wytwarzanej energii. Uważa on, że małe systemy ciepłownicze mogą niedługo przestać istnieć, częściowo na rzecz źródeł rozproszonych, bardzo niewielkich. Dużo też wspominał o biogazie, który powinien być dość mocno preferowanym paliwem w naszym kraju.
To oczywiście tylko niewielkie fragmenty całej debaty i wybrane wypowiedzi prelegentów. Zachęcamy do przesłuchania całej debaty, którą znajdą Państwo pod tym linkiem.
Projekt dofinansowany ze środków UE
Debata „Przyszłość ciepłownictwa w Polsce” odbyła się w ramach projektu „LIFE_UNIFY - łącząc Unię Europejską na rzecz działań klimatycznych” dofinansowanego ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Projekt ma stymulować transformację energetyczną krajów członkowskich, poprzez oddziaływanie na fundusze europejskie czy przygotowywanie Krajowych Planów Energii i Klimatu oraz Długoterminowych Strategii Klimatycznych.
Podobne artykuły
- Copernicus: najzimniejszy kwiecień w Europie od 2003 roku; globalnie 0,2° C powyżej średniej
Copernicus Climate Change Service (C3S), realizowany przez Europejskie Centrum Średnich Prognoz Pogodowych na zlecenie Unii Europejskiej, regularnie publikuje miesięczne biuletyny klimatyczne, w których informuje o zmianach obserwowanych w globalnej temperaturze powietrza na powierzchni, pokrywie lodowej morza i zmiennych hydrologicznych.
Więcej
- Zbigniew Karaczun: Ten świat budujemy nie na teraz, nie dla siebie
– Energetyka obywatelska, ubóstwo energetyczne, ubóstwo transportowe, rolnictwo - to tylko niektóre z tematów podejmowanych przez organizacje skupione w Koalicji Klimatycznej – z okazji 20-lecia Koalicji Klimatycznej rozmawiamy z prof. Zbigniewem Karaczunem, jednym z jej współzałożycieli.
Więcej
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne? – debata już 17 maja
Dyskutować zawsze warto. Można wtedy dojść do bardzo ciekawych i często nieoczywistych wniosków oraz szerzej spojrzeć na dany temat. W kolejnej debacie na portalu ChrońmyKlimat.pl, zatytułowanej „Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?”, zaproszeni prelegenci postarają się przyjrzeć problemowi ciepłownictwa w kraju, zwłaszcza pod kątem ekonomicznym oraz środowiskowym.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności