- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności projektowe
Ile emitujemy gazów cieplarnianych korzystając z ciepła sieciowego? (21683)
Wojciech Szymalski2021-02-04
Drukuj
Zimowe mrozu skłoniły nas do włączenia ogrzewania, nawet jeśli nasz dom jest dość dobrze ocieplony. Ci, co sami obsługują swój system ciepła, wiedzą czym palą i czy to zanieczyszcza środowisko. W przypadku ciepła sieciowego też możemy znaleźć takie informacje.
Od 15 stycznia 2007 roku wszystkie spółki energetyczne produkujące ciepło obowiązuje Rozporządzenia Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz.U. nr 16, poz. 92) § 23. Na podstawie ust. 3 i 4 tego rozporządzenia „przedsiębiorstwo energetyczne zajmujące się sprzedażą ciepła przekazuje odbiorcom informacje o miejscu, w którym są dostępne informacje o strukturze paliw pierwotnych zużywanych do wytwarzania ciepła sprzedawanego przez to przedsiębiorstwo w poprzednim okresie grzewczym, wpływie wytwarzania tego ciepła na środowisko, w zakresie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłów i radioaktywnych odpadów, w terminie ustalonym w umowie sprzedaży ciepła lub w umowie kompleksowej.” Co więcej „informacje te są podawane do publicznej wiadomości na stronach internetowych przedsiębiorstwa energetycznego lub na tablicy informacyjnej w siedzibie przedsiębiorstwa.”. Jeśli dotychczas nie interesowaliście się tego typu informacjami, to może właśnie dziś warto to zrobić.
Po pierwsze okazuje się, że informacje wymagane na podstawie ww. rozporządzenia nie są łatwo dostępne, mimo iż większość spółek faktycznie posiada je na swoich stronach internetowych. Często jednak architektura stron internetowych nie jest na tyle intuicyjna, aby te informacje łatwo znaleźć. My wykonaliśmy takie ćwiczenie i znaleźliśmy informacje dla kilku spółek ciepłowniczych w Polsce. Przykładowe dane dotyczące emisji gazów cieplarnianych oraz innych zanieczyszczeń przedstawiamy w poniższej tabeli.
W tabeli zawarliśmy tez przykładowe obliczenie ilości wyemitowanego dwutlenku węgla oraz pyłu do atmosfery dla przeciętnego 60-70 metrowego mieszkania. Obliczenia dokonaliśmy przy założeniu, że mieszkanie to zużywa 50GJ energii cieplnej rocznie. Jak można zauważyć, łączna emisja dwutlenku węgla osiąga wartości rzędu nawet 8 ton (8000kg) rocznie. Jeśli przyjmiemy, że w takim mieszkaniu żyją przeciętnie 3 osoby, to na jedną przypadnie od 1 do 2,6 ton emisji dwutlenku węgla rocznie. Tymczasem, aby uchronić świat przed katastrofą klimatyczną potrzeba, aby każdy z nas zużywał nie więcej niż 1 tonę na osobę rocznie, a przecież ocieplanie mieszkania nie odpowiada za wszystkie emisje każdego z nas.
Póki co przedsiębiorstwa zapewniające w Polsce ciepło sieciowe nie należą do liderów w zakresie redukcji emisji, nawet jeśli produkują energię w kogeneracji. Według urzędu Regulacji Energetyki przeciętny wskaźnik emisji dwutlenku węgla w 2019 roku wynosił 96,5 kg/GJ, a jego poprawa w stosunku do poprzednich lat jest nieznaczna – jest 2,5% mniejszy, niż w 2018 roku. Jeśli zaczniemy sprawdzać strukturę paliw, które wykorzystywane są do produkcji ciepła, to zauważymy, że znakomitą większość stanowi węgiel (70%). Tylko w województwie lubuskim w strukturze produkcji ciepła dominuje gaz ziemny, ale to jest także paliwo kopalne, które powoduje emisje gazów cieplarnianych.
Były już w Polsce plany i programy budowy biogazowni, spalarni odpadów, elektrowni geotermalnych, a nawet ciepłowni na biomasę, ale niestety żadne z nich nie przyniosły przełomowych zmian w systemach ciepłowniczych w Polsce. w zakresie emisji gazów cieplarnianych. Czas na zmiany jest teraz. Warto zacząć od sprawdzenia emisyjności ciepła z własnej ciepłowni, a potem spytać jej władze - co zamierzają zmienić i kiedy.
Podobne artykuły
- Czysty węgiel nie istnieje – Fundacja ClientEarth apeluje o zaprzestanie praktyki greenwashingu w branży węglowej
Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi wezwała dziś producentów i dystrybutorów węgla typu „ekogroszek” do zaprzestania stosowania tej nazwy. Zdaniem Fundacji, określanie jakiegokolwiek węgla jako produktu ekologicznego to greenwashing, czyli świadome wprowadzanie konsumentów w błąd
Więcej
- Most Południowy zwiększy emisje gazów cieplarnianych w Warszawie
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia oddano do użytku Most Południowy w Warszawie. To największa w ostatnich latach inwestycja w Warszawie, która zwiększy emisję gazów cieplarnianych.
Więcej
- II linia warszawskiego metra nie obniża emisji
W 2020 roku, bez fajerwerków ze względu na COVID-19, otwarto kolejne 3 stacje II linii metra. Niestety mimo, iż to bardzo sprawny środek transportu publicznego, jego budowa w Warszawie póki co nie przynosi ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności