ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

W Danii powstał największy na świecie system kolektorów słonecznych (19988)

2017-01-23

Drukuj
galeria

W pobliżu duńskiego miasta Silkeborg powstała największa na świecie przemysłowa farma kolektorów słonecznych.

System składa się z 12 436 kolektorów słonecznych, z których powierzchnia każdego wynosi aż 12,6 m2, dając razem powierzchnię apertury rzędu 156 694 m2.

Wykonawca instalacji, duńska firma Arcon-Sunmark, informuje, że w trakcie słonecznego dnia przez całą instalację będzie przepływać w ciągu godziny około 2,7 mln litrów wody. 

Produkowane ciepło, odpowiadające rocznemu uzyskowi energii na poziomie 80 GWh, będzie zasilać lokalną infrastrukturę dzięki rurociągowi o długości 1,2 km.

– Jedna piąta rocznego zapotrzebowania na ciepło w Silkeborg od teraz będzie zaspokajana przez solary (…) To dowód na to, jak może być realizowana transformacja energetyczna i że ten proces nie musi być czasochłonny – komentuje Søren Elisiussen, CEO Arcon-Sunmark. 

Budowa największej na świecie farmy kolektorów słonecznych rozpoczęła się w maju 2016 roku i została sfinalizowana z końcem grudnia. 

System uruchomiony w Silkeborg jest większy niż uruchomiony w maju 2014 roku w duńśkim Dronninglund system kolektorów będący wówczas największą tego typu instalację na świecie.

Moc systemu kolektorów słonecznych, który powstał w Dronninglund, wynosi 26 MWth. Łączna powierzchnia kolektorów słonecznych to 37,57 tys. m2. System solarny został wyposażony w zbiornik o pojemności 61,7 tys. m3

Źródło: www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej