- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kampania billboardowa w Zakopanem trwa (19327)
2016-03-18Drukuj
Tym razem billboardy przedstawiają superbohatera na tle błękitnego nieba z napisem "2017 rok: Burmistrz Dorula bohaterem! Wprowadził uchwałę antysmogową".
Miesiąc temu przy wjeździe do Zakopanego oraz na Krupówkach zawisły billboardy z napisem „Zakopiański smog wita turystów”. Od piątku, 11 marca przejezdnych wita kolejna odsłona głośnej kampanii Akcji Demokracji i ClientEarth.
- Pierwszym billboardem chcieliśmy przede wszystkim uświadomić władzom miasta, że problem smogu jest dosłownie widoczny dla mieszkańców i turystów i że nie można go dłużej ignorować – wyjaśnia Weronika Paszewska z Akcji Demokracji. Kolejnym plakatem zamierzamy zachęcić władze do spojrzenia w przyszłość i podjęcia odważnych decyzji w walce ze smogiem – przyjęcia uchwały antysmogowej. Bo tylko taka decyzja może rozwiązać problem.
Pod koniec stycznia organizacje wystosowały apel do władz miasta, który podpisało już prawie 2500 osób. Domagają się w nim, aby władze Zakopanego doprowadziły do przyjęcia uchwały antysmogowej, a do czasu poprawy stanu powietrza w strefie – zrezygnowały z pobierania opłaty miejscowej od turystów. Czyste powietrze w strefie, w której znajduje się miejscowość, jest bowiem – zgodnie z polskim prawem – wymogiem pozwalającym władzom gmin na pobieranie opłat miejscowych od turystów.
- Zakopane to najpopularniejszy polski kurort górski. To duży prestiż, ale i ogromne zobowiązanie. – mówi Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth. Do niedawna władze samorządowe nie dysponowały narzędziami prawnymi pozwalającymi na realną walkę z problemem. Wszyscy pamiętamy przypadek Krakowa, którego władze walczyły w sądzie w obronie uchwały zakazującej palenia w piecach szkodliwymi paliwami stałymi.
Prawniczka dodaje jednak, że od kilku miesięcy mamy nowe prawo i województwa, w konsultacji z samorządami niższego szczebla, mogą wprowadzać różnego rodzaju ograniczenia w paleniu gorszych jakościowo paliw bądź w paleniu w gorszych piecach.
- Zakopane może być pierwszym miastem w regionie, które wprowadzi takie regulacje – z korzyścią dla zdrowia mieszkańców i turystów oraz wizerunku miasta. Dzięki takiej uchwale Zakopane stanie sie przykładem dla innych gmin w Polsce i bohaterem walki o czyste powietrze w kraju – dodaje Smolak.
Zgodnie z prawem uchwałę antysmogową podejmuje sejmik województwa, a nie konkretna miejscowość. Ustawa zobowiązuje jedynie do zasięgnięcia opinii wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Ich stanowisko nie jest jednak wiążące. W praktyce jednak wprowadzenie uchwały bez zgody gminy, na terenie której miałby obowiązywać zakaz, mijałoby się jednak z celem. Dlatego władze województwa zachęcają gminy, aby składały wnioski w tej sprawie.
Pod względem czystości powietrza Zakopane jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. Opłata miejscowa w Zakopanem wynosi 2 złote od osoby za dobę pobytu. Oznacza to, że czteroosobowa rodzina przez dwa tygodnie pobytu musi zapłacić 112 złotych. Corocznie Zakopane zarabia około 3 mln złotych tytułem opłat miejscowych. Środki te tylko w małym procencie są kierowane na ochronę środowiska. Organizacje przypominają, że czyste powietrze w strefie, w której znajduje się miejscowość, jest zgodnie z polskim prawem jednym z wymogów pozwalającym samorządom na pobieranie opłat miejscowych od turystów. Wprowadzając uchwałę antysmogową Zakopane mogłoby zyskać w wielu obszarach – zdrowotnym, wizerunkowym oraz budżetowym.
Apel można podpisać pod adresem: www.akcjademokracja.pl/zakopane. Zakup billboardów został współfinansowany ze zbiórki wśród osób, które podpisały apel.
Źródło: Fundacja ClientEarth
Podobne artykuły
- Zakopiański smog wita turystów
W piątek, 5 lutego przy wjeździe do Zakopanego od strony Białego Dunajca oraz na Krupówkach, koło Krzeptówki zawisły bilboardy z napisem „Zakopiański smog wita turystów”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności