- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Parlament Europejski kończy erę ciężarówek o płaskich nosach (16962)
2014-03-19Drukuj
Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego głosowała wczoraj (18 marca 2014 roku) za zmianą zasad dotyczących kabin ciężarówek. Uratuje to setki ofiar wypadków, zmniejszy też zużycie paliwa i emisje zanieczyszczeń. Europosłowie dali producentom więcej miejsca z przodu ciężarówki, co umożliwi projektowanie bardziej opływowych nosów i doprowadzi do końca ery kabin płaskich jak cegła.
Parlament zdecydował, że część dodatkowej przestrzeni kabiny musi być użyta, aby pozbyć się martwych pól, stworzyć strefę zgniotu i zapewnić, że piesi i rowerzyści nie są wciągani pod koła przy kolizji. Parlament domaga się, aby te ważne dla ochrony życia środki pojawiły się we wszystkich ciężarówkach sprzedawanych od 2022 roku.
Elastyczność w projektowaniu umożliwi producentom wprowadzenie rozwiązań poprawiających efektywność paliwową, w tym lepszą aerodynamikę. Po raz pierwszy Parlament wezwał również do wprowadzenia wiążących standardów efektywności paliwowej ciężarówek.
W sprawie kontrowersyjnych "megaciężarówek", czyli pociągów drogowych o długości średniej wielkości samolotu, europosłowie zdecydowali o odrzuceniu wniosku Komisji, aby pozwolić na transgraniczny ruch dłuższych pojazdów. Zamiast tego europosłowie wezwali Komisję, aby na rok 2016 przygotowała rzetelne szacunki oceny skutków wprowadzenia megaciężarówek. Obecnie w UE tiry w transporcie międzynarodowym nie mogą mierzyć więcej niż 18,75 m i ważyć więcej niż 40 ton.
– To był dobry dzień dla pieszych, rowerzystów, kierowców i środowiska. Dzięki temu głosowaniu zbliża się koniec kabin płaskich jak cegły. To kluczowa decyzja, dzięki której zmniejszy się liczba zabitych na drogach, a emisje zanieczyszczeń z ciężarówek zaczną spadać po 20 latach stagnacji – powiedział o 18 marca Wojciech Makowski z kampanii "Tiry na tory".
Obecne prawo o wymiarach ciężarówek wymusza, aby ciężarówki miały całkowicie płaskie nosy. To utrudnia poprawę bezpieczeństwa, ale też efektywności paliwowej. Kabina bardziej zaokrąglona wraz z klapkami z tyłu może obniżyć zużycie paliwa o 7-10%. Przy obecnych cenach paliwa oznacza to roczną oszczędność na paliwie 3000 euro rocznie (dla ciężarówki pokonującej 100 tys km).
W przeciwieństwie do samochodów osobowych i wanów ciężarówki przez ostatnie 20 lat nie stały się bardziej ekologiczne. Choć to zaledwie 3% europejskiej floty, odpowiadają za jedną czwartą emisji z transportu drogowego. Spodziewany jest dalszy wzrost tego udziału. Ciężarówki są też dużym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drogach. W roku 2011 były uczestnikami 15% wypadków ze skutkiem śmiertelnym w Europie. Zginęło w nich ponad 4200 osób.
Decyzja Parlamentu musi być poparta przez 28 krajów UE. Rządy państw członkowskich są pod dużą presją, aby zablokować poprawiające bezpieczeństwo zmiany. Producenci ciężarówek lobbują, aby ich zakazać do 2025 dla zapewnienia "neutralności konkurencyjnej". Są również przeciw dodatkowym wymogom bezpieczeństwa takim jak poprawa widoczności kierowcy.
– Trochę większe wymiary w zamian za poprawę bezpieczeństwa i mniej spali to propozycja, którą powinno się bez namysłu zaakceptować. Europejskie rządy nie powinny pozwolić, aby wąskie interesy zatriumfowały nad zdrowym rozsądkiem – powiedział William Todts z federacji "Transport & Environment".
Wczorajsza decyzja komisji musi być potwierdzona na głosowaniu plenarnym w kwietniu, następnie nad projektem zagłosują państwa członkowskie.
Jak będą wyglądały nowe nowy ciężarówek zobaczyć można tutaj.
Kilka tygodniu temu koalicja 130 miast, związków zawodowych, organizacji przewoźników, rowerzystów, właścicieli sklepów oraz działaczy na rzecz bezpieczeństwa i środowiska wezwało europosłów, aby wykorzystali tę rzadką okazję na bezpieczniejsze i oszczędniejsze ciężarówki. Więcej informacji o tej deklaracji można znaleźć na stronie: www.transportenvironment.org/publications/joint-declaration-safer-cleaner-lorries-now.
źródło: Instytut Spraw Obywatelskich
www.inspro.org.pl
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności