- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Reforma ETS zaczyna działać: ceny uprawnień do emisji CO2 najwyższe od ponad 2 lat (18825)
2015-08-21Drukuj
Reforma systemu handlu emisjami tymczasowo złagodzi problem nadpodaży uprawnień do emisji.
Reforma systemu handlu emisjami tymczasowo złagodzi problem nadpodaży uprawnień do emisji. Słabująca polska energetyka trafi pod kroplówkę funduszu modernizacyjnego i nadal podpierać się będzie kulą darmowych uprawnień.
Jak donosi Dom Maklerski Consus w lipcu ceny uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA) rosły – podobnie jak miesiąc wcześniej. Miesięczna cena zamknięcia wyniosła 7,86 euro i był to najwyższy poziom zamknięcia miesiąca od października roku 2012. To wynik przyjęcia przez Parlament Europejski propozycji reformy europejskiego Systemu Handlu Emisjami ETS, która wejdzie w życie z początkiem roku 2019.
Reforma przewiduje wprowadzenie tzw. mechanizmu rezerwy stabilizacyjnej rynku ETS (Market Stability Reserve – MSR). W czasach osłabienia koniunktury (gdy w gospodarce produkuje się mniej dóbr i energii) Komisja Europejska wycofa z rynku część uprawnień. Przywróci je w okresie ożywienia, kiedy znów ruszą wszystkie taśmy produkcyjne, a piece elektrowni (wciąż jeszcze węglowych) rozgrzeją się do czerwoności.
Co dalej?
MSR musi jeszcze zostać przyjęta na spotkaniu Rady UE, planowanym na wrzesień br. Jeśli tak się stanie, wzmocni to pozycję Unii Europejskiej na arenie globalnych negocjacji nowego traktatu klimatycznego, który ma zostać uzgodniony pod koniec tego roku w Paryżu. Urealnia bowiem realizację celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE o 40% do roku 2030 względem roku 1990 (to wewnętrzny cel Unii i jednocześnie jej deklarowany wkład w globalny wysiłek na rzecz ochrony klimatu).
Szczegóły
Jak wyliczają eksperci Parlamentu Europejskiego, obecnie na rynku znajduje się nadwyżka uprawnień rzędu 2 mln. Według Josa Delbeke, Dyrektora Generalnego Departamentu ds. Klimatu w Komisji Europejskiej, z rynku może zostać wycofane nawet 1,6 mln pozwoleń. Na początku do rezerwy trafi 12% nadwyżki z roku 2017. W kolejnych latach rezerwę zasili 12% nadpodaży, gdy nadwyżka na rynku wyniesie ponad 833 mln EUA. MSR wchłonął również 900 mln uprawnień zgromadzonych w puli podlegającej backloadingowi (to wcześniejszy, tymczasowy mechanizm stabilizacji rynku ETS). Uprawnienia te nie wrócą już na rynek, wylądowały bezpośrednio w rezerwie.
Polska optowała za jak najpóźniejszym wejściem w życie reformy, dopiero w roku 2021. Nie udało się, termin przybliżono o 2 lata, nie zmusi to jednak polskiej energetyki do gwałtownej modernizacji. Nasze instalacje objęte ETS wciąż będą otrzymywać bezpłatne przydziały uprawnień w oparciu o mechanizm carbon leakage (potencjalny „wyciek emisji”, czyli przeniesienie produkcji do krajów o mniej restrykcyjnej polityce klimatycznej) oraz derogacje dla energetyki.
Skorzystamy również na wprowadzeniu funduszu modernizacyjnego, z którego środki trafią na modernizację instalacji w krajach o PKB niższym niż 60% średniej unijnej oraz funduszu innowacyjnego, nakierowanego na rozwój niskoemisyjnych technologii.
Zielonych w Parlamencie Europejskim (Greens/EFA group) cieszy wynik głosowania. Wskazują jednak, że mechanizm MRS nie jest trwałym rozwiązaniem problemu ogromnych nadwyżek na rynku ETS, które mogą zagrozić realizacji unijnych celów klimatycznych. Jak podkreśla Bas Eickhout, holenderski eurodeputowany, rzecznik Zielonych ds. zmian klimatu w Parlamencie: – Żeby przegląd [systemu handlu emisjami] przyniósł rezultaty, musi zawierać zapisy umożliwiające trwałe usunięcie z rynku części pozwoleń.
Do tej pory pełzające ceny uprawnień na rynku ETS nie zachęcały do inwestycji w pro-klimatyczne technologie. W założeniu reforma ma ustabilizować rynek ETS i uczynić go bardziej przewidywalnym. Eksperci zakładają, że ustanowienie mechanizmu MSR będzie jasnym sygnałem dla przedsiębiorców, podejmujących długofalowe decyzje inwestycyjne. Obserwowany wzrost cen emisji zdaje się potwierdzać ich nadzieje.
Marta Śmigrowska, Chrońmy Klimat
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności