- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zazielenienie w nowej WPR (19309)
EurActiv.pl2016-03-10
Drukuj
Rolnictwo odpowiada za 10% emisji gazów cieplarnianych w UE, a także inne procesy szkodliwe dla środowiska. Nowa Wspólna Polityka Rolna chce to zmienić.
Rolnictwo wbrew bliskim związkom z naturą, nie jest najprzyjaźniejszą środowisku formą ludzkiej działalności gospodarczej. Charakter produkcji rolniczej sprawia, że ta wypuszcza do atmosfery także metan i podtlenek azotu – gazy o porównywalnej do dwutlenku węgla szkodliwości.
Wpływ rolnictwa na środowisko
Zgodnie z najnowszymi danymi Eurostatu z 2012 r., rolnictwo UE wyemitowało (łącznie metan i podtlenek azotu) 470 mln t ekwiwalentu CO2 (CO2e) – czyli odpowiadało za prawie 10 proc. wszystkich emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej w tym roku (4,55 mld t CO2e). W Polsce było to prawie 37 mln t CO2e, czyli 9 proc. wszystkich emisji.
Europejska Agencja Środowiska (EEA) pisze w swoim raporcie pt. „Środowisko Europy 2015 – Stan i prognozy”: Pomimo poprawy stanu środowiska w ostatnich dekadach, przed Europą stoją poważne wyzwania. Europejski kapitał naturalny jest degradowany przez działalność społeczno-ekonomiczną, taką jak rolnictwo, rybołówstwo, transport, przemysł, turystykę oraz rozwój miast.
Należy przy tym zauważyć, że z wyliczeń rolniczych emisji wyłączane są tzw. emisje LULUCF, czyli emisje sektora użytkowania gruntów, zmiany użytkowania gruntów i leśnictwa. Pozostaje to w zgodzie z ustaleniami międzynarodowymi, które wyłączają te emisje z działań dotyczących ochrony środowiska przed negatywnymi konsekwencjami zmian klimatu. ONZ co prawda od 2011 r. jest forum rozmów w sprawie kontynuowania tego wyjątku, ale nie przyniosły one dotychczas żadnych efektów – następna runda rozmów planowana jest na maj br.
Prócz emisyjności, rolnictwo wpływa na środowisko także na wiele innych sposobów. Wycinanie lasów pod pola uprawne, używanie nawozów, które później trafiają do wód gruntowych, wprowadzenie monokultur na danym terenie – to wszystko odbija się na ogólnym stanie przyrody.
Zazielenienie
By temu przeciwdziałać, w nowej Wspólnej Polityce Rolnej na lata 2014-2020 obowiązują ścisłe warunki zazielenienia (ekologizacji). Muszą one być wypełniane przez większość tych rolników, którzy pobierają dotacje z Unii Europejskiej – choć właściciele najmniejszych gospodarstw rolnych mogą być wyłączeni.
Ekologizacja w ramach WPR ma na celu ochronę dwóch głównych elementów zdrowego środowiska: dobrej jakości gleby oraz bioróżnorodności. Np. zgodnie z nowymi zasadami, rolnicy posiadający od 10 do 30 ha muszą uprawiać dwie rośliny uprawne, natomiast od właścicieli 30 ha wymagane jest uprawianie trzech roślin, ale do 75 proc. ziemi może być obsadzone "główną rośliną uprawną". Ma to zapewnić, że rolnictwo w UE nie będzie polegało na monokulturowych farmach.
Ekolodzy są natomiast niezadowoleni z faktu, że w ostatecznej wersji WPR nie udało się zawrzeć wymogów dotyczących konieczności stosowania się rolników do istniejących już unijnych przepisów dotyczących ochrony wód. Były one zawarte w pierwszej propozycji WPR przygotowanej przez ówczesnego komisarza ds. rolnictwa Daciana Cioloşa (obecny premier Rumunii) w 2011 r., ale przepadły w późniejszych negocjacjach między państwami członkowskimi.
Jednak wymogi zazielenienia, to nie tylko obowiązki – to także dodatkowe pieniądze. Jak informuje Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, czyli organizacja zarządzająca płatnościami dla rolnikach w Polsce, dla polskich rolników płatność z tytułu realizacji praktyk rolniczych korzystnych dla klimatu i środowiska […]wynosić będzie ok. 74 euro/ha.
Plany reform
Obecny system nie będzie obowiązywał do końca obecnej WPR. 8 marca Komisja Europejska zakończyła zbieranie opinii w ramach publicznych konsultacji co do efektywności działania polityki zazielenienia po roku od jej wejścia w życie.
Wyniki konsultacji są w trakcie opracowywania i będą publikowane przez KE TUTAJ. Komisarz ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phil Hogan obiecuje, że zostaną one wzięte pod uwagę w trakcie przeglądu i ewentualnej reformy przepisów dot. zazielenienia.
Źródło: Euractiv.pl
Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA) „Środowisko Europy 2015 – Stan i prognozy” dostępny jest TUTAJ
Podobne artykuły
- Rolnictwo i leśnictwo a zmiany klimatu
Trzecie spotkanie z cyklu „Środy z Böllem”, które odbyło się 2 września br., zostało poświęcone znaczeniu rolnictwa i leśnictwa w niskowęglowym rozwoju Polski oraz kwestii możliwości adaptacyjnych obu tych obszarów do zmian klimatu.
Więcej
- Rolnictwo - w 40 lat straciliśmy 1/3 ziemi uprawnej
W ostatnich 40 latach 1/3 obszarów uprawnych na świecie padła ofiarą erozji lub zanieczyszczenia gleby. Redukujemy gleby do martwego pyłu - ostrzegają naukowcy.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności