- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Gospodarka obiegu zamkniętego – czas na realizację idei (19975)
Agnieszka Tomaszewska-Kula2016-11-29
Drukuj
Finlandia jest pierwszym krajem na świecie, którego rząd przygotował, i co ważniejsze, wdraża mapę drogową gospodarki obiegu zamkniętego. Na jakim etapie w tym temacie jesteśmy w Polsce? Relacja z konferencji.
23 listopada br. odbyła się konferencja Koalicji Reconomy "W kierunku gospodarki obiegu zamkniętego. Wyzwania i szanse", w której miałam przyjemność uczestniczyć. Spotkała się ona z niesamowitym zainteresowaniem. Nie ma się czemu dziwić. Zarówno program konferencji, sposób jej przeprowadzenia, jak i zaproszeni goście mogli służyć innym za inspirację.
Mnie w szczególności podobała się sesja III, tj. stoliki dyskusyjne w formule B2B (przez biznes dla biznesu) poświęcone sześciu kluczowym podejściom do gospodarki obiegu zamkniętego, tj. regeneracji, współdzieleniu, optymalizacji, zamykaniu obiegu, wirtualizacji i wymianie. Prowadzone były one przez ekspertów z takich firm jak m.in. IKEA, Stena Recycling czy Hewlett Packard.
Podczas konferencji miała miejsce inauguracja pierwszego Raportu Koalicji Reconomy z przykładami najlepszych praktyk w dziedzinie gospodarki obiegu zamkniętego na rynku polskim. Omówiono w nim m.in. pięć modeli biznesowych gospodarki obiegu zamkniętego, tj. łańcuch dostaw obiegu zamkniętego, odzyskiwanie i recykling, wydłużenie życia produktu, platforma współdzielenia oraz produkt jako usługa. Przedstawiono także konkretne, realizowane już działania, m.in. przez firmę IKEA: warsztaty z upcyklingu i szycia w Krakowie, program Kuchnia Spotkań: warsztaty z robienia mebli, czy SKRUTT - produkt użytkowy wykonany z własnych odpadów.
Wielu prelegentów podczas konferencji miało bardzo ciekawe prezentacje. Ja polecam m.in. wystąpienie Laury Järvinen, z którego dowiedziałam się, że Finlandia ma ambicję być światowym liderem w zakresie wdrażania idei gospodarki obiegu zamkniętego. Rząd fiński opracował, a nawet wdraża już mapę drogową gospodarki obiegu zamkniętego, w której porusza tak ważne tematy jak produkcja żywności, transport i logistyka, gospodarka leśna i wdrażanie nowych technologii.
Jak na tym tle prezentuje się Polska mówili m.in. przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego i Stowarzyszenia Polski Ruch Czystej Produkcji. Przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju zapowiedział, że projekt nowej ustawy dotyczącej zakupów państwa, który ma pojawić się w 2017 roku, będzie uwzględniał myślenie cyrkularne. Przypomniał też, że 160 mld złotych rocznie jest wydawane na zakupy dokonywane przez państwo. I choć tacy przedstawiciele jak burmistrz miasta Brzeziny opowiadał o sukcesach we wdrażaniu innowacji, przeciwdziałaniu wykluczeniu, zmniejszeniu zużycia energii itp. w jego mieście, to wydaje się, że skala działań podejmowanych w Polsce w obszarze gospodarki odpadami, a w sferze gospodarki obiegu zamkniętego w szczególności, jest o wiele za mała w stosunku do tego jaka powinna być. Przed nami zatem długa i wymagająca droga.
Konferencji towarzyszył szereg stoisk wystawowych, na których prezentowano produkty wytworzone z odpadów m.in. torby, plecaki i wyroby dekoracyjne ze szkła. Można było też uczestniczyć w warsztatach i nauczyć się jak praktycznie wykorzystać stare czasopisma.
Mój artykuł zakończę cytatem z wypowiedzi prof. Bolesława Roka z Akademii Leona Koźmińskiego, jednej z kluczowych postaci Koalicji na rzecz Gospodarki Obiegu Zamkniętego, zamieszczonym w Raporcie Koalicji Reconomy: - Jesteśmy u progu "nowego oświecenia", które może doprowadzić do wielu zmian w gospodarce, w politykach publicznych, czy w edukacji i w konsekwencji – w stylu życia. Rozwiązania z obszaru gospodarki obiegu zamkniętego pozwolą na minimalizację negatywnego wpływu na środowisko wytwarzanych produktów.
Agnieszka Tomaszewska-Kula, ChronmyKlimat.pl
Podobne artykuły
- Czy gospodarka cyrkularna stanie się koniecznością?
Według Karmenu Vella, Komisarza ds. Środowiska, Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa – Jeżeli będziemy kontynuować prowadzenie gospodarki w taki sposób jak obecnie to do 2050 roku będziemy potrzebować 3 razy więcej zasobów niż dotychczas.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności