- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Start up odpowiedzialny za klimat i społeczeństwo (19677)
2016-08-09Drukuj
Finałem we Wrocławiu zakończyła się kolejna z odsłon największej europejskiej letniej szkoły poświęconej zagadnieniom ochrony klimatu.
Studenci z całego świata (prócz krajów naszego kontynentu, w programie wzięli udział reprezentanci Azji, Afryki i Ameryki Południowej) odbyli podróż po Europie połączoną z intensywnym programem szkoleniowym łączącym wiedzę o środowisku z kształtowaniem umiejętności biznesowych. Czy ich rewolucyjne pomysły na pozyskiwanie pitnej wody w obozach dla uchodźców i kosmetyki w małych, skoncentrowanych opakowaniach podbiją rynek?
W programie The Journey 2016 wzięło udział ponad 200 studentów z 46 państw, reprezentujących 50 różnych dziedzin nauki – od architektury i designu, po inżynierię środowiska oraz geochemię. Łączy ich wiara we własne możliwości, zapał do biznesu i chęć ochrony środowiska. Młodzi ludzie przez pięć tygodni pracowali nad pomysłami na własne firmy, które mogą przyczynić się do lepszej ochrony naszej planety, a jednocześnie odniosą komercyjny sukces. Polski, obok włoskiego i angielskiego, finał The Journey odbył się na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i był organizowany przez Climate-KIC Polska.
Wiele z pomysłów tegorocznej The Journey to odpowiedzialne społecznie przedsięwzięcia. Studenci chcą rozwiązywać realne problemy, jak te związane z dostępem do wody np. w Indiach, czy napływem uchodźców do Europy. W przekuciu idealistycznych planów w realne biznesowo przedsięwzięcia pomagała młodym ludziom grupa coachów i jury składające się z ekspertów z dziedziny rozwoju przedsiębiorstw, innowacji i ochrony środowiska.
– Ruszając w The Journey nie wiedziałam, że czeka mnie tak wiele godzin nauki i pracy. Jednak nie zamieniłabym takich wakacji na bezproduktywne leżenie na plaży – wspomniała studentka z Wenezueli pracująca nad pomysłem skoncentrowanych kosmetyków w kostkach, który został nagrodzony za najlepszy biznes plan. Jak podkreśla Mark Möbius, jeden z jurorów tegorocznej edycji The Journey, to dobry i stosunkowo łatwy w realizacji pomysł na firmę. Sukces może przynieść czasem bardzo proste rozwiązanie, które odpowiada na potrzeby ludzi w wielu krajach i dlatego łatwo może być skalowane.
Jak podkreśla dyrektor Climate-KIC Polska, Cezary Lejkowski, kwestie rozwoju własnych pomysłów w przedsięwzięcia biznesowe, firmy i start-upy, w szczególności te z zakresu ochrony klimatu, stają się dla młodych ludzi na całym świecie coraz ważniejsze. Możemy więc spodziewać się w tej dziedzinie wielu nowych, zaskakujących innowacji.
Źródło: Climate-KIC
O Climate-KIC
Climate-KIC to największe przedsięwzięcie Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu i budowy gospodarki niskoemisyjnej. Przeciwdziałamy zmianom klimatu w czterech zakresach tematycznych dotyczących obszarów miejskich, zagospodarowania terenów rolniczych i przemysłowych, systemów produkcyjnych oraz danych i finansów. Wierząc, że edukacja zachęci następne pokolenia do troski o klimat i środowisko, prowadzimy programy dla studentów, start-upów i innowatorów w całej Europie.
Climate-KIC jest wspierany przez EIT - Europejski Instytut Innowacji i Technologii, instytucję Unii Europejskiej.
Podobne artykuły
- Cezary Lejkowski: Zielone technologie są dobre dla gospodarki i zapewniają wyższy poziom jakości życia [WIDEO]
Cezary Lejkowski, dyrektor Departamentu Klimatu i Energii z Eit Plus, koordynator regionalny odpowiedzialny za Polskę i Czechy, Climate-KIC był naszym gościem podczas debaty "Polska wobec celów pakietu energetyczno-klimatycznego UE na 2030 rok". W krótkim filmie prezentujemy jego wystąpienie.
Więcej
- Zielony biznes przyszłości
Panele solarne na wielkich kontenerowcach zmniejszające zużycie paliwa, patyczek do mieszania kawy wykonany z organicznego cukru czy praktyczne łączniki, które pomagają stworzyć meble z plastikowych skrzynek, to niektóre z pomysłów na zielony biznes, jakie mieli w tym roku uczestnicy właśnie zakończonego programu The Journey.
Więcej
- Masz pomysł na zielony start-up? Zdobądź grant na start!
Masz pomysł na zielony biznes, ale nie wiesz skąd wziąć pieniądze na start? Weź udział w konkursach grantowych organizowanych przez Dolnośląską Agencję Rozwoju Regionalnego oraz Wrocławskie Centrum Badań EIT.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności