- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
O klimacie
„The Lancet”: Zmiana klimatu pogorszy nasze zdrowie (18659)
2015-06-30Drukuj
Zła wiadomość jest taka, że zmiany klimatu pogorszą stan zdrowia całej ludzkości. Dobra natomiast mówi o tym, że walka ze zmianami klimatycznymi zdrowie publiczne poprawi.
Autorzy artykułu opublikowanego 23 czerwca w prestiżowym brytyjskim tygodniku medycznym „The Lancet” ostrzegają: zmiany klimatu wywołają pogorszenie zdrowia publicznego.
– Zagrażają one odwróceniem korzyści zdrowotnych, jakie udało się nam osiągnąć w ciągu ostatnich 50 lat – powiedział prof. Anthony Costello, dyrektor Institute for Global Health na University College London (UCL).
Jednocześnie sposób, w jaki będziemy ze zmianami klimatu walczyć, może stać się w tym stuleciu jednym z najważniejszych bodźców poprawiających stan naszego zdrowia na wiele generacji naprzód..
– Zmiana klimatu jest sprawą zagrożenia zdrowia, i jako taka wymaga właściwego dla zdrowia podejścia – mówi prof. Hugh Montgomery, dyrektor Institute for Human Health
and Performance na University College London (UCL).
– W przypadku konkretnego zagrożenia zdrowia człowieka żaden lekarz nie ucieka się do zwoływania corocznych konferencji i prowadzenia dyskusji na jego temat – dodaje prof. Montgomery. Tak się jednak dzieje w przypadku zagrożenia zmianami klimatycznymi: odpowiedzią na nie są kolejne rundy rozmów i negocjacji.
Zgodnie z ustaleniami klimatologów zmiany klimatu prowadzą m.in. do zwiększenia liczby gwałtownych zjawisk pogodowych: fal gorąca, powodzi, suszy i burz. Pośrednio ich następstwem są: zanieczyszczenie powietrza, zmiany rozprzestrzeniania chorób zakaźnych, problemy z zaopatrzeniem w żywność i niedożywienie, migracje klimatyczne, przemieszczenia ludności i konflikty.
Pomiędzy rokiem 2030 i 2050 na skutek zmian klimatycznych umierać będzie dodatkowo 250 tys. osób, szczególnie w państwach o najgorzej rozwiniętym systemie opieki medycznej.
Zdaniem autorów raportu walka ze zmianami klimatu będzie miała pozytywne skutki dla naszego zdrowia. Ograniczenie ilości spalanych paliw kopalnych zmniejszy zagrożenie chorobami układu oddechowego, a zmiana sposobu przemieszczania się – spacery i jazda rowerem – pozytywnie wpłynie na zmniejszenie liczby osób otyłych oraz cierpiących na choroby serca i cukrzycę.
Komisja Europejska szacuje korzyści zdrowotne płynące z walki ze zmianami klimatu w roku 2050 na 38 mld euro rocznie – głównie ze zmniejszonej śmiertelności wywoływanej dzisiaj przez zanieczyszczenie powietrza.
Raport „The Lancet” nawołuje do osiągnięcia międzynarodowego porozumienia w celu przejścia świata na gospodarkę niskowęglową. Zawarte porozumienie powinno zapewniać ochronę zdrowia, szczególnie w krajach najbiedniejszych, które najmocniej zostaną doświadczone zmianami klimatycznymi. Paryskie spotkanie światowych przywódców i negocjatorów, które będzie miało miejsce w listopadzie tego roku, stanie się okazją do zawarcia porozumienia klimatycznego utrzymującego wzrost średnich temperatur na poziomie 2⁰C.
Génon Jensen, Dyrektor Generalna organizacji pozarządowej Health and Environment Alliance (HEAL) powiedziała: korzyści zdrowotne płynące z walki ze zmianami klimatu powinny stać się ważnym argumentem w osiągnięciu ambitnego porozumienia klimatycznego. Raport opublikowany w „The Lancet” daje przywódcom państw i rządów biorących udział w negocjacjach klimatycznych naukowe argumenty pozwalające na osiągnięcie porozumienia. Szybkie odejście od spalania paliw kopalnych znacząco poprawi zdrowie wszystkich obywateli.
Autorzy raportu nawołują również do powołania niezależnego międzynarodowego panelu monitorującego zmiany zdrowotne i klimatyczne.
Piotr Siergiej, na podstawie euractive.com
link do raportu: http://www.thelancet.com/commissions/climate-change
Podobne artykuły
- Zmiany klimatyczne a obronność. USA i Wielka Brytania drżą o swoje bazy wojskowe
Liczne państwa przystosowują do globalnych zmian klimatycznych także swoją strategię obronną. Tylko pojedyncze są zdania, że ocieplenie nie wpłynie na siły zbrojne – wynika z badań niemieckich naukowców.
Więcej
- New Scientist: przekroczyliśmy granice wytrzymałości trzech systemów podtrzymujących życie na Ziemi
Kiedy załamią się systemy podtrzymujące naszą egzystencję? Grupa prominentnych naukowców zidentyfikowała obszary kluczowe dla przetrwania gatunku.
Więcej
- Epickie susze dewastują planetę
Niedobory wody mogą stać się największym zagrożeniem, z którym będziemy musieli się zmierzyć w ocieplającym się świecie. W siedmiu regionach świata to już się dzieje.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności