- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
O klimacie
Nie tylko Europa redukuje emisje! (18686)
2015-07-02Drukuj
Kolejne pozytywne sygnały na polu walki ze zmianami klimatu docierają ze wszystkich stron świata. 30 czerwca Chiny ogłosiły swoje cele w zakresie redukcji emisji, a USA i Brazylia wzmocniły swoje.
Chiny zamierzają zmniejszyć intensywność węglową gospodarki (tj. emisje CO2 na jednostkę PKB) o 60-65 procent do 2030 roku w porównaniu z poziomem emisji 2005 roku.
Tak zwane planowane krajowe kontrybucje (Intended Nationally Determined Contributions - INDC) zakomunikowały wczoraj także Republika Korei, Islandia i Serbia. Poza Unią Europejską, która przewiduje ograniczenie emisji CO2 o 40 procent do 2030 roku w porównaniu z rokiem 1990, swoje cele ogłosiło już 16 krajów. W marcu USA zobowiązały się obniżyć emisję o 26-28 procent do 2025 roku w stosunku do stanu z 2005 roku. Wczoraj podbiły piłeczkę. Prezydenci USA i Brazylii zadeklarowali zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii w krajowych miksach energetycznych do 20 procent na przestrzeni najbliższych 15 lat. Jak widać, nie tylko Europa walczy z globalnym ociepleniem. Te deklaracje zwiększają szanse na powodzenie rozmów podczas zbliżającego się Szczytu Klimatycznego w Paryżu.
„Sygnał jest jasny. Ramy działania zostały określone. Droga do gospodarki niskoemisyjnej wyznaczona. Chiny będą konsekwentnie nią podążać. Są dosyć zdeterminowane. Powodem obrania takiego kursu nie jest wyłącznie chęć zmniejszenia ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. W redukcji emisji dopatrują się przede wszystkim ograniczenia skutków zmian klimatycznych na terytorium Chin, które zgubnie wpłynęłyby na ich gospodarkę. Ponadto widzą korzyści w przestawieniu się na gospodarkę innowacyjną i mniej zależną od nieodnawialnych surowców energetycznych oraz ich importu.” – mówi Urszula Stefanowicz z Koalicji Klimatycznej.
Chiny obecnie są światowym liderem w produkcji odnawialnych źródeł energii. W ubiegłym roku wykorzystanie węgla w tym kraju spadło o 2,9 procent. W niektórych regionach wprowadzono już zakaz budowania nowych elektrowni węglowych. Chiny działają w swoim własnym interesie, pracując intensywnie nad ograniczeniem zanieczyszczenia powietrza i poprawą bezpieczeństwa energetycznego.
Tylko w ramach zeszłorocznego porozumienia z USA, dotyczącego redukcji emisji, Chiny stworzą 500 tysięcy nowych miejsc pracy oraz uchronią około 100 tysięcy ludzi rocznie przed śmiercią, spowodowaną zanieczyszczeniem powietrza. Gdyby do 2050 roku Chiny całkowicie przeszły na OZE (100 procent w miksie energetycznym), zabezpieczyłyby tym około 1,9 miliona nowych miejsc pracy do 2030 roku oraz zapobiegliby ponad milionowi zgonów rocznie, spowodowanych zanieczyszczeniem powietrza.
Źródło: informacja prasowa Koalicji Klimatycznej
Podobne artykuły
- Chiny i Unia Europejska wyraźnie zredukowały emisje CO[d]2[/d]
Emisje gazów cieplarnianych z instalacji uczestniczących w ETS spadły w 2014 r. o 4,5% – poinformowała Komisja Europejska. Optymistyczne dane napływają także z Chin – w I kwartale odnotowano tam aż 5% spadek emisji CO 2 .
Więcej
- G7 za pełną dekarbonizacją globalnej gospodarki
Liderzy grupy G7 opowiedzieli się za całkowitą redukcją emisji CO 2 do końca XXI wieku. To ważny sygnał przed szczytem klimatycznym w Paryżu, jednak organizacje ekologiczne zarzucają G7 brak ambicji.
Więcej
- Chiny – wyzwaniem dla świata?
13 maja odbyło się czwarte spotkanie grupy Galeon, którego tematem przewodnim był „Energia, klimat, zanieczyszczenie środowiska, gospodarka niskoemisyjna: Chiny wobec aktualnych wyzwań rozwojowych”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności