ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


O klimacie

Bank Światowy przeznaczy 1 mld dolarów na fotowoltaikę (19589)

2016-07-01

Drukuj
galeria

Fot. Katarzyna Dmochowska

Bank Światowy i rząd Indii zawarły porozumienie mające na celu pozyskanie wartych 1 miliard dolarów kredytów na rozwój elektrowni fotowoltaicznych w Indiach.  

Porozumienie zakłada zorganizowanie przez Bank Światowy kredytów wartych 1 miliard dolarów, które zostaną przeznaczone na realizację projektów fotowoltaicznych w Indiach, a także m.in. na budowę infrastruktury sieciowej umożliwiającej zwiększenie generacji z PV w tym kraju.

Indie chcą potroić swój udział energetyki odnawialnej do roku 2030, transformując swój rynek energii i mając daleko sięgający udział w walce ze zmianami klimatu. Osobiste zobowiązania premiera Modi w zakresie energetyki odnawialnej, szczególnie solarnej, to kluczowy czynnik stojący za tymi inwestycjami. Bank Światowy zrobi wszystko, aby pomóc Indiom w zrealizowaniu ambitnych celów, szczególnie w zakresie budowy potencjału energii słonecznej – komentuje Jim Young Kim, szef Banku Światowego.

Indie są liderem międzynarodowej organizacji International Solar Alliance (ISA) – grupy 121 krajów rozwijających się, której celem jest koordynowanie inicjatyw mających na celu inwestowanie w energetykę słoneczną i pozyskiwanie na ten cel finansowania od takich instytucji jak Bank Światowy. Działalność ISA została zapoczątkowana w grudniu ubiegłego roku podczas paryskiego szczytu klimatycznego COP21 z inicjatywy rządów Francji i Indii.

Celem International Solar Alliance są inwestycje w fotowoltaikę warte do roku 2030 około 1 bilion dolarów. Do osiągnięcia tego konieczna jest współpraca z takimi instytucjami jak Bank Światowy, które będą w stanie zapewnić know-how i preferencyjne finansowanie na PV dla krajów, które charakteryzują się niedoborem energii elektrycznej, ale także utrudnionym dostępem do finansowania. 

Indie wyrastają na jednego z liderów globalnego rynku fotowoltaicznego, mając w planach zbudowanie do 2020 r. imponującego potencjału elektrowni fotowoltaicznych na poziomie 100 GW. 

Źródło: gramwzielone.pl 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej