- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
O klimacie
Mamy tylko jedną planetę, ale do konsensusu daleko (19140)
2015-12-08Drukuj
Coraz bliżej do zakończenia COP21. Mimo bezprecedensowo wysokiego zainteresowania kwestią emisji, trudno o spójną politykę klimatyczną.
Przewodniczący COP21, szef francuskiej dyplomacji Laurent Fabius oświadczył w sobotę (5 grudnia), że 185 ze 195 państw konwencji klimatycznej ONZ przedstawiło swoje deklaracje ws. wkładu w ochronę klimatu i uznał to za punkt zwrotny na poziomie rządowym. Tego samego dnia zastrzeżenia do projektu globalnej umowy klimatycznej zgłosiła jednak UE, deklarując jednocześnie gotowość do poszukiwania alternatywnych rozwiązań.
„Nie mamy trzech różnych planet, musimy więc zapewnić zatrzymanie negatywnych działań, zatrzymać emisję dwutlenku węgla z paliw kopalnych” – apelowała francuska minister ekologii, trwałego rozwoju i energii Ségolène Royal podczas odbywającego się w ramach COP21 "Action Day". "Action Day" jest spotkaniem wysokiej rangi odbywającym się w sali plenarnej Loire - oficjalnym miejscu szczytu klimatycznego ONZ w Paryżu. Bierze w nim udział 1300 przedstawicieli rządów, firm, miast, narodów, organizacji pozarządowych i mediów.
Fabius: „Bezwzględnie musimy coś zrobić”
„Ten szczyt ma historyczną wagę. Po pierwsze, w ubiegły poniedziałek byliśmy świadkami czegoś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy: w tym samym miejscu o tym samym czasie spotkało się 150 głów państw i szefów rządów, i powiedziało, że bezwzględnie musimy coś zrobić, by zatrzymać zmiany klimatu” – zwrócił uwagę Fabius otwierając "Action Day".
„185 ze 195 państw przedstawiło swoje INDC (Intended Nationally Determined Contributions, czyli krajowe wkłady w ochronę klimatu) wyjaśniając, jakie podejmą działania w nadchodzących latach. To niezwykły punkt zwrotny na poziomie rządowym” – ocenił przewodniczący COP21.
Dodał, że Action Day stanowi sygnał, że punkt zwrotny osiągnęło również społeczeństwo, które uświadomiło sobie, że nie tylko rządy muszą podjąć działania. „Zrozumieliśmy, że także firmy, władze lokalne, poszczególne osoby muszą odrobić swoją część pracy” – zwrócił uwagę szef francuskiej dyplomacji.
„Firmy w końcu zrozumiały, że jeśli nic nie zrobią, koszty będą większe, niż gdy podejmą działania” – dodała Royal. Podkreśliła konieczność wstrzymania nadmiernej eksploatacji i przyspieszonej degradacji bioróżnorodności. „90 proc. zasobów ryb wyginęło (…), lasy znikają w tempie 55 tysięcy kilometrów kwadratowych rocznie” – wyliczała francuska minister.
UE: Projekt wymaga dalszych prac
Projekt globalnej umowy klimatycznej wymaga dalszej pracy – uznała Carole Dieschbourg, minister środowiska Luksemburga (państwo to sprawuje w tym półroczu prezydencję w UE). Podkreśliła przy tym, że obecne zobowiązania krajów nie wystarczą, by ograniczyć wzrost temperatury na Ziemi do 2oC. „Poczyniliśmy pewien postęp w pierwszym tygodniu” – przyznała na sobotniej konferencji prasowej UE w Paryżu. Wyjaśniła, że tekst negocjacyjny jest bowiem „trochę krótszy i klarowniejszy”, ale podkreśliła, że wciąż jeszcze pozostaje wiele do zrobienia.
W sobotę w Paryżu przedstawiono nowy projekt globalnej umowy klimatycznej ONZ, która ma zostać przyjęta na kończącym się w piątek (11 grudnia) szczycie klimatycznym w Paryżu. Porozumienie ma pomóc ograniczyć wzrost temperatury globalnej o 2oC w porównaniu z erą przedindustrialną oraz ułatwić zmaganie się z efektami zmian klimatu.
„Projekt jest jednak wciąż zbyt skomplikowany i ma zbyt dużo opcji” – relacjonowała Dieschbourg. Zapewniła jednocześnie, że „pod przywództwem Francji i dzięki zdecydowanej woli politycznej możemy przekształcić ten projekt w solidną i ambitną umowę”. „Przybyliśmy do Paryża po prawnie wiążącą umowę klimatyczną stosowaną wobec wszystkich stron i jesteśmy zdeterminowani, by to osiągnąć” – dodała luksemburska minister.
Ostrzegła przy tym, że zobowiązania, które dotychczas znalazły się na stole, nie są wystarczające, by ograniczyć wzrost temperatury do 2oC. „Będzie więc konieczne zwiększanie w przyszłości naszych wspólnych ambicji zgodnie z naszymi możliwościami i najnowszymi osiągnięciami nauki” – zapowiedziała Dieschbourg.
Alternatywa do wiążących zobowiązań?
Również unijny komisarz ds. klimatu Miguel Arias Canete podkreślił, że choć UE jest za przyjęciem wiążących celów redukcji emisji CO2 w globalnej umowie klimatycznej ONZ, to - ze względu na ograniczenia polityczne w USA - jest gotowa do rozmów o innych rozwiązaniach. „Mocno popieramy cele, które byłyby międzynarodowo wiążące, ale jednocześnie w duchu budowania kompromisu zasygnalizowaliśmy naszą gotowość do dyskusji nad alternatywnym podejściem, przy jednoczesnym zapewnieniu, że paryska umowa dostarczy solidnych prawnych ram i maksymalną pewność realizowania celów przez strony" – powiedział komisarz.
Zastrzegł, że skoro USA nie mogą zgodzić się na wiążące cele ograniczające zmiany klimatyczne (w tym na redukcję emisji), "muszą zaakceptować pewien język, by zbudować zaufanie wśród pozostałych stron". "By wszyscy mieli zaufanie, że wszyscy spełnimy swoje deklaracje" - podkreślił Canete. Przeciwny celom redukcji emisji CO2 jest zdominowany przez Republikanów amerykański Kongres, który musiałby zaaprobować umowę, gdyby ta miała formę międzynarodowego, wiążącego prawnie traktatu. ”To musi być uniwersalna umowa” podkreślił Canete.
W jego ocenie podczas dotychczasowych negocjacji w Paryżu strony pozostawały w swoich "strefach komfortu". Dlatego też – podkreślił - „wszystkie trudne polityczne kwestie pozostały nierozwiązane”. W tym tygodniu zajmą się nimi ministrowie, którzy będą mieli za zadanie wypracowanie konsensusu. Unijny komisarz zapowiedział, że UE będzie ten konsensus budować, bo chce porozumienia.
źródło: Euractiv.pl
Podobne artykuły
- Konferencja klimatyczna – biznes mądrzejszy od polityków
Działacze ekologiczni mogą sobie pogratulować. 2015 był rokiem, w którym udało się wygrać kilka bitew i zmienić nastawienie banków, korporacji i rządów do działań proklimatycznych.
Więcej
- COP w Paryżu: historyczna szansa, by uniknąć groźnych zmian klimatu
Komisja Europejska przedstawiła swoje stanowisko i cele w związku z konferencją Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu - COP 21.
Więcej
- Regiony chcą większego wpływu na negocjacje klimatyczne
Konferencja klimatyczna COP21. Część miast i regionów chce odgrywać w walce z negatywnymi skutkami zmian klimatu większą rolę niż dotychczas.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności