- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Debaty ON-LINE
NFOŚiGW pracuje nad następcą programu Prosument (19636)
2016-07-20Drukuj
Realizowany przez NFOŚiGW program Prosument, który miał na celu finansowanie inwestycji w domowe mikroinstalacje OZE i którego realizacja została wstrzymana, zostanie zastąpiony programem zakładającym nowe warunki finansowania inwestycji.
Zgodnie z pierwotnymi założeniami Prosumenta na realizację tego programu NFOŚiGW miał przeznaczyć 800 mln zł, z czego część miała zostać wydana w postaci preferencyjnych pożyczek, a cześć w formie dotacji sięgających w początkowym okresie, w przypadku np. domowych instalacji fotowoltaicznych, nawet 40 proc. kosztów kwalifikowanych.
Program Prosument ruszył zgodnie z planem wyznaczonym przez poprzednie władze Funduszu. Podpisano umowy z wybranymi wojewódzkimi funduszami środowiska, w których inwestorzy indywidualni mogli składać wnioski o dofinansowanie. Kolejne aplikacje zaczęły napływać także od gmin, które z kolei mogły zbierać wnioski na swoim terenie od zainteresowanych mieszkańców. W końcu nabór do Prosumenta uruchomił również BOŚ Bank.
Później jednak program Prosument został wstrzymany. W ubiegłym roku zamknięto jedną ze ścieżek finansowania w programie Prosument. Zainteresowani dofinansowaniem z Prosumenta stracili możliwość składania wniosków w BOŚ Banku, który był jedynym bankowym partnerem NFOŚiGW w programie Prosument.
Nadal jednak wnioski można było składać za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska czy gmin, które zaangażowały się w realizację Prosumenta. Teraz jednak i ta opcja jest już wyłączona.
Wraz z wymianą zarządu NFOŚIGW realizacja programu Prosument w formule wypracowanej przez poprzedni zarząd stanęła pod znakiem zapytania, a od kilku miesięcy nie wiemy, czy program będzie kontynuowany, a jeśli tak, to w jakiej formie.
Obecnie środki z programu Prosument są dostępne jeszcze w Wojewódzkich Funduszach Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które wcześniej podpisały odpowiednie umowy z Narodowym Funduszem.
Przykładem jest WFOŚiGW ze Szczecina, gdzie ostatnio uruchomiono już czwarty nabór wniosków dla gospodarstw domowych, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, które są zainteresowane dofinansowaniem na domowe mikroinstalacje OZE. Na nowe środki z programu Prosument w dotychczasowej formule tego programu wojewódzkie fundusze nie mają już jednak co liczyć. Na początku tego miesiąca na stronie NFOŚiGW pojawił się komunikat o zakończeniu naboru wniosków dla wojewódzkich funduszy oraz gmin.
Władze NFOŚiGW już wcześniej sygnalizowały odejście od finansowania w formie bezzwrotnych dotacji (chociaż taką formę finansowania przewiduje m.in. nowy program NFOŚiGW zakładający dofinansowanie geotermii). Nowa polityka Funduszu może znaleźć odzwierciedlenie także w nowych zasadach finansowania domowych mikroinstalacji OZE.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w odpowiedzi na pytanie portalu gramwzielone.pl zapewnia, że prowadzi prace nad nowym programem, który ma być realizowany za pośrednictwem wojewódzkich funduszy ochrony środowiska.
„W NFOŚiGW trwają prace nad stworzeniem nowego kompleksowego instrumentu wsparcia walki z niską emisją, skierowanego do regionów za pośrednictwem WFOŚiGW. Docelowo NFOŚiGW ma zamiar objąć tym szerokim instrumentem działania do tej pory uwzględnione w programach Kawka, Ryś i Prosument” – informuje Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW.
Jednocześnie NFOŚiGW zapewnia, że nowy program jest obecnie konsultowany z wojewódzkimi funduszami, które zajmą się jego wdrażaniem w poszczególnych regionach.
Nadal nie są jednak znane warunki nowego programu. Niektóre wojewódzkie fundusze wcześniej niechętnie podchodziły do finansowania mniejszych inwestycji w gospodarstwach domowych, chcąc skupić się na współpracy z większymi podmiotami – wspólnotami i spółdzielniami mieszkaniowymi. Na razie nie wiadomo jednak także, jaki katalog beneficjentów obejmie nowy program.
Jak zapewnia Donata Bieniecka-Popardowska z NFOŚiGW, konsultacje z wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska mają potrwać docelowo do września. Dopiero później możemy poznać założenia nowego programu.
Źródło: gramwzielone.pl
Podobne artykuły
- Greenpeace: na nowych przepisach straci polski przemysł związany z OZE
Nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii czeka na podpis prezydenta. Branża obawia się konsekwencji.
Więcej
- PE: własna produkcja energii podstawowym prawem obywateli UE
23 czerwca członkowie Parlamentu Europejskiego przegłosowali dwie rezolucje wzywające do wyznaczenia ambitniejszych celów w zakresie odnawialnych źródeł energii oraz efektywności energetycznej.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności