- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Debaty ON-LINE
Mieszkańcy Gdyni sprawdzą, jak skutecznie oszczędzać energię (18254)
2015-02-27Drukuj
W Gdyni startuje innowacyjny projekt Energa Living Lab, w ramach którego 300 gospodarstw domowych będzie miało okazję przetestować pilotażowe rozwiązania do zarządzania energią elektryczną i świadomego jej użytkowania.
Projekt skierowany jest do mieszkańców siedmiu dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), którzy posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu (tzw. liczników AMI). W projekcie weźmie udział łącznie 300 gospodarstw domowych, wybranych w ramach rozpoczętej z końcem stycznia br. rekrutacji.
Uczestnicy projektu będą mieli szansę nie tylko obniżyć rachunki za prąd i nauczyć się, jak świadomie korzystać z energii, ale także przetestować najnowsze rozwiązania do zarządzania energią w domach. Faza testowa rozpocznie się w drugim kwartale 2015 roku i potrwa 18 miesięcy.
– Tworząc laboratorium nowoczesnej energetyki, chcemy nauczyć jego uczestników – klientów Grupy Energa – jak racjonalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej za pomocą nowoczesnych narzędzi i usług, które będą szeroko dostępne w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa. – To pierwszy tego typu projekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Dlatego wyniki gdyńskiego projektu zostaną wykorzystane podczas wdrażania podobnych rozwiązań nie tylko w Polsce.
Kontrolę nad rachunkami mają ułatwić uczestnikom projektu m.in. wielostrefowe Programy Cenowe, oferujące zmienne stawki za energię w zależności od pory dnia, dnia tygodnia czy pory roku. Przez cały czas trwania projektu uczestnicy będą otrzymywać także spersonalizowane raporty zawierające informacje o kosztach i zużyciu energii elektrycznej.
Gospodarstwa domowe biorące udział w projekcie będą miały także okazję przetestować możliwości, jakie daje Inteligentna Sieć Domowa (ISD). Nowoczesne technologie oferowane w ramach tego systemu pozwalają m.in. na zdalne sterowanie poszczególnymi urządzeniami w domu oraz monitorowanie poziomu zużycia energii.
Ponadto spośród 300 gospodarstw domowych zostanie wybranych 30, które zostaną wyposażone w przydomowe instalacje umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. za pomocą paneli fotowoltaicznych.
Pomysłodawcy projektu przewidują, że jego uczestnicy mogą oszczędzić około 10% kosztów za energię dzięki jednoczesnemu korzystaniu z wielostrefowych Programów Cenowych, raportów zużycia energii elektrycznej oraz technologii ISD. W przypadku uczestników testujących wykorzystanie OZE możliwe jest osiągnięcie oszczędności nawet do 20% kosztów za energię elektryczną.
Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2. Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach instrumentu LIFE+. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
na podstawie www.elivinglab.pl
Podobne artykuły
- Inteligentny dom i mieszkanie
Inteligentne domy to wysoko zaawansowane technologicznie budynki. Nowoczesny dom na miarę XXI wieku to nie tylko cztery ściany i dach. W jego skład wchodzi wiele urządzeń i systemów, które jeszcze kilka lat temu zwykłemu człowiekowi kojarzyłyby się raczej z filmem z gatunku Science Fiction niż z jego własnym domem.
Więcej
- Inteligentny dom to niższe rachunki i większe bezpieczeństwo mieszkańców
Inteligentne rozwiązania w domu to gwarancja oszczędność finansowej i bezpieczeństwa mieszkańców. Zintegrowany system sterowania ogrzewaniem pozwala na zmniejszenie zużycia energii, a tym samym obniżenie rachunków. System czujników alarmowych i domofon połączony ze smartfonem lub komputerem osobistym chronią natomiast przed włamaniem. Instalacja tego typu technologii możliwa jest zarówno na etapie budowy nowego domu, jak i w gotowym już mieszkaniu.
Więcej
- Dom w trybie „smart”
Inteligentne instalacje nie tylko podnoszą komfort i bezpieczeństwo domowników, w istotny sposób wpływają także na ograniczenie niepotrzebnych strat energii. O tym, jak się mieszka w domu inteligentnym i jakie może to oznaczać korzyści, rozmawiamy z Andrzejem Dubrawskim – przedstawicielem Stowarzyszenia „KNX-Polska”.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności