ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Debaty ON-LINE

Kościoły w Wielkiej Brytanii przejdą na zieloną energię (19372)

2016-04-02

Drukuj
galeria

Instalacja fotowoltaiczna na dachu kościoła w Hoofddorp w Holandii. Fot. Bisol

Ponad 400 kościołów w Wielkiej Brytanii planuje przejście na odnawialne źródła energii – cieplnej i elektrycznej. Projekt ma być realizowany kosztem ok. 1 mln funtów.

Jak podał Reuters, wykorzystanie OZE w brytyjskich kościołach ma być efektem projektu o nazwie Big Church Switch zapoczątkowanego przez kościelne fundacje charytatywne Christian Aid i Tearfund, które zachęcają brytyjskie kościoły i gospodarstwa domowe do wykorzystania odnawialnych źródeł energii. W tym celu wykonano nawet internetową platformę, która łączy osoby zainteresowane wykorzystaniem OZE z ekspertami w tej dziedzinie.

Jako osoby indywidualne i kościoły mamy wybór jak traktować Ziemię, jak wydajemy nasze pieniądze i jak zasilamy w energię nasze domy i budynki. Przez wykorzystanie technologii, która zamienia wiatr i słońce w czystą i odnawialną energię, ludzie mogą nadal korzystać z daru stworzenia – komentuje cytowany przez Reutersa David Walker, anglikański biskup Manchesteru.

Do projektu Big Church Switch zapisano już 424 kościoły, w tym najstarszy na świecie kościół należący do Metodystów, który znajduje się w Bristolu.

Reuters przypomina, że do walki ze zmianami klimatu i redukcją emisji CO2 wzywa papież Franciszek, w jednej ze swoich wypowiedzi na ten temat wskazując, że „charakteryzujące się wysokim poziomem zanieczyszczeń paliwa kopalne muszą być stopniowo zastępowane – bez zwłoki”.

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią




Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej