ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Debaty ON-LINE

Klimatyczna przeprowadzka na Pacyfiku (17576)

2014-08-26

Drukuj
galeria

Efekt tsunami na Wyspach Salomona, 2007 r. Fot. Andrew Meyers/NAVY.

Zagrożone podnoszeniem się poziomu morza i tsunami, małe miasto na Wyspach Salomona planuje w całości przenieść się na sąsiednią wyspę. To pierwszy taki przypadek na Pacyfiku.

Wyspiarskie Choiseul, zamieszkałe przez około 1000 osób, ze stolicą w Taro Island, położone jest niecałe 2 metry nad poziomem morza. Podobnie jak inne miasta Wysp Salomona, od zawsze narażone jest na sztormy i tsunami. Wzrost poziomu mórz może sprawić, że klęski żywiołowe będą jeszcze intensywniejsze niż dotychczas.

Ostrożne szacunki Międzyrządowego Zespołu do spraw Zmian Klimatu (IPCC) mówią, że do końca wieku globalny poziom mórz wzrośnie od 30 cm do prawie 1 metra. Jeśli wziąć pod uwagę czynniki takie jak topnienie lodowców grenlandzkich czy antarktycznych poziom będzie znacznie wyższy. Wyższy poziom oznacza zaś większe ryzyko sztormów, tsunami i powodzi. Od 1993 roku poziom morza wokół wysp położonych na Pacyfiku rośnie o 8mm rocznie - trzy razy szybciej niż średnia światowa. Tsunami, jakie uderzyło w 2007 r. w Wyspy Salomona, pochłonęło 50 ofiar i zburzyło egzystencję blisko 25% spośród liczącej ok. 90 tys. mieszkańców populacji.

W odpowiedzi na rosnące zagrożenie prowincja Choiseul wspólnie z naukowcami i inżynierami stworzyła plany budowy zupełnie nowego miasta na najbliższej, większej i położonej wyżej nad poziomem morza wyspie. Nowa ziemia została zakupiona za 3 mln dolarów dotacji od rządu Wysp Salomona w 2008 roku. Zamieszka na niej około 5 tys. ludzi, którzy do nowego miasta będą przenoszeni etapami.

Philip Haines z firmy konsultingowej BMT WBM, która pracowała nad strategią, powiedział agencji Reuters: „Budujemy miasto od zera, więc musimy zrobić to dobrze, tak, by przetrwało wiele pokoleń. Przenosiny to jedyna dostępna opcja, która zapewni społeczności bezpieczeństwo i jednocześnie pozwoli na budowanie wzrostu gospodarczego i prowincji”.

Podstawowa infrastruktura, w tym szpital i szkoła średnia, powstanie w ciągu najbliższych pięciu lat. W kolejnym etapie przewidziana jest budowa dróg, siedziby administracji oraz systemu wodociągów. Cały proces zajmie kilka dekad.

Z podobną koniecznością musi liczyć się wiele społeczności zajmujących wyspy Pacyfiku, szczególnie te, które wznoszą się niezbyt wysoko nad poziom morza. W Carteret Atoll (Papua-Nowa Gwinea) straty wyrządzone w rolnictwie przez tzw. królewskie pływy (szczególnie wysokie, powtarzające się kilka razy do roku przypływy i odpływy) zmusiły 2 tys. osób do przeprowadzki na wyspę Bougainville, największą w archipelagu Wysp Salomona. Władze wyspy Kiribati zakupiły niedawno 20 km2 ziemi na wyspie Fidżi, gdzie zamierzają produkować żywność bądź osiąść, jeśli zmusi ich do tego rosnący poziom morza. Ale Choiseul będzie pierwszym miastem, które w całości zostanie przeniesione na inną wyspę.

 

Tłumaczenie: Michał Olszewski
źródło: tcktcktck.org

 

 

Redakcja ChronmyKlimat.pl zezwala na przedruk tego artykułu pod warunkiem podania źródła wraz z aktywnym linkiem do portalu (ChronmyKlimat.pl).


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej