- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Debaty ON-LINE
Już 60 państw ratyfikowało porozumienie klimatyczne (19772)
2016-09-22Drukuj
Prezydent Andrzej Duda w rozmowie z sekretarzem generalnym Ban Ki-moonem zaznaczył, że Polska ma zamiar ratyfikować porozumienie paryskie do końca 2016 roku.
W środę, 21 września 2016 roku podczas 71 sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ aż 31 krajów potwierdziło ratyfikację porozumienia paryskiego. Łącznie dokumenty przekazało już 60 państw, które odpowiadają za 47,76% światowych emisji gazów cieplarnianych.
– To, co wydawało się niemożliwe, stało się oczywiste. Wejście w życie porozumienia paryskiego będzie katalizatorem na wielu płaszczyznach. Zmobilizuje rządy państw do przyspieszenia krajowych działań na rzecz ochrony klimatu. Będzie też mocnym sygnałem dla prywatnego biznesu, który już teraz rozumie, że przyszłość należy do gospodarki niskoemisyjnej. Każdy kraj i każdy sektor musi odegrać swoją rolę – podkreślił sekretarz generalny Ban Ki-moon podczas uroczystej ceremonii związanej z procesem ratyfikacji porozumienia paryskiego, która odbyła się podczas 71. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.
Porozumienie paryskie zacznie obowiązywać dopiero, gdy zostanie ratyfikowane przez co najmniej 55 państw odpowiedzialnych za minimum 55% globalnych emisji gazów cieplarnianych. Do wczoraj dokumenty przekazało 29 państw emitujących 40% gazów, w tym Chiny i USA. Do tego grona dołączyło wczoraj 31 krajów, w tym m.in. Albania, Argentyna, Białoruś, Bangladesz, Brazylia, Meksyk, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Senegal, Maroko. Łącznie już 60 krajów dokonało ratyfikacji porozumienia, zatem pierwszy z wymienionych warunków został spełniony.
Pozostaje zrealizować jedynie drugi wymóg. Wystarczy, aby państwa odpowiedzialne za 7,5% globalnych emisji gazów cieplarnianych przekazały dokumenty ratyfikacyjne, aby porozumienie paryskie weszło w życie. Sekretarz generalny Ban Ki-moon jest przekonany, że może to nastąpić jeszcze przed szczytem klimatycznym w Marakeszu (COP22), który odbędzie się w dniach 7-18 listopada br.
Wiele państw zadeklarowało ratyfikowanie porozumienia paryskiego do końca 2016 roku. Należą do nich: Austria, Australia, Bułgaria, Francja, Kambodża, Kanada, Kazachstan, Korea Południowa, Kostaryka, Niemcy, Nowa Zelandia, Polska, Węgry, Wybrzeże Kości Słoniowej oraz Unia Europejska.
Warto zwrócić uwagę, że Unia Europejska rozważa wprowadzenie szybkiej ścieżki ratyfikowania porozumienia, nie czekając aż zrobią to wszystkie państwa członkowskie. Istnieje szansa, że do 10 października uda się zakończyć działania proceduralne i zapadnie formalna zgoda na ratyfikację porozumienia przez Radę Europejską.
– Mamy nadzieję, że zgodnie z deklaracją prezydenta Andrzeja Dudy Polska oraz inne kraje członkowskie Unii ratyfikują porozumienie bez zbędnej zwłoki. Bez szybkiego wejścia w życie umowy paryskiej byłoby coraz trudniej ograniczyć wzrost średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2 stopni Celsjusza. Tylko solidarne i efektywne działania państw rozwiniętych i rozwijających się pozwolą odejść od paliw kopalnych, przyspieszą dalszy rozwój OZE i nowych technologii przyjaznych środowisku oraz człowiekowi. Bez zdecydowanych działań w tym kierunku nie osiągniemy przyjętych celów zrównoważonego rozwoju, a skutki zmiany klimatu będą coraz bardziej nas nękać, zagrażając również stabilności i bezpieczeństwu międzynarodowemu – podsumował Krzysztof Jędrzejewski, rzecznik ds. politycznych Koalicji Klimatycznej.
Głównym założeniem umowy paryskiej jest zahamowanie wzrostu średniej temperatury globalnej znacznie poniżej 2oC w porównaniu z czasami przedindustrialnymi, a nawet zatrzymanie go na poziomie 1,5oC. Porozumienie przewiduje wieloletnie działania, które będą rewidowane i wzmacniane co 5 lat. Pierwsza weryfikacja bieżących celów redukcji gazów cieplarnianych (tzw. INDC) może nastąpić w 2018 roku.
Źródło: Koalicja Klimatyczna
Podobne artykuły
- Chiny i USA ratyfikują Porozumienie Paryskie
Barack Obama i Xi Jinping, przywódcy dwóch krajów, które łącznie odpowiadają za niemal 40% światowych emisji, zapowiedzieli ratyfikację globalnego porozumienia klimatycznego.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności