- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Debaty ON-LINE
EEA: konieczna jest zróżnicowana polityka adaptacyjna (19188)
2016-01-12Drukuj
Nowy raport Europejskiej Agencji Środowiska podsumowuje funkcjonowanie systemów adaptacji do skutków zmian klimatu w państwach europejskich.
Na szczeblu europejskim, krajowym, regionalnym i lokalnym realizuje się coraz więcej inicjatyw mających na celu adaptację do obecnych i potencjalnych skutków zmiany klimatu. Obecnie najistotniejsze jest lepsze zrozumienie które z podejmowanych działań są skuteczne, w jakich warunkach i z jakich powodów. W jakim punkcie znajdują się kraje jeśli chodzi o monitorowanie adaptacji do skutków zmiany klimatu na swoim terytorium? W nowym raporcie opracowanym przez Europejską Agencję Środowiska (European Environment Agency, EEA) przedstawione są podstawowe informacje dotyczące systemów monitorowania, raportowania i ewaluacji (MRE) w tym zakresie w państwach europejskich.
Skutki zmiany klimatu różnie się przejawiają w zależności od krajów i obszarów w Europie. Przewiduje się, że niektóre rejony będą musiały stawić czoła zwiększonemu ryzyku niedostatku wody i suszy, a inne będą narażone na powodzie. W związku z tym należy wprowadzać w życie zróżnicowane polityki i działania adaptacyjne, dopasowane do potrzeb i specyfiki danego obszaru. Aby ocenić czy podejmowane działania są skuteczne i wydajne państwa europejskie powinny gromadzić i analizować informacje dotyczące polityk adaptacyjnych wdrażanych na ich terytorium. Tego typu wiedza pozwala lepiej zrozumieć w jaki sposób i dlaczego niektóre inicjatywy spełniają swoje zadanie w danych warunkach; sprzyja także rozwojowi polityk i działań adaptacyjnych.
Raport przygotowany przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) pt. National monitoring, reporting and evaluation of climate change adaptation in Europe konsoliduje dostępne informacje dotyczące systemów MRE na szczeblu krajowym w krajach Europy. W raporcie przedstawione są najaktualniejsze działania adaptacyjne realizowane przez państa europejskie, objaśnione są kluczowe aspekty problematyki (np. główne bodźce skłaniające kraje do wdrażania polityk adaptacyjnych, zarządzanie, stosowane metody i kanały przepływu informacji). Raport zachęca także do refleksji nad obecnymi praktykami w zakresie adaptacji do skutków zmiany klimatu i przyszłymi zagadnieniami, które mogą być przydatne dla osób zaangażowanych w działania adaptacyjne. Raport zawiera także studia przypadków na szczeblu krajowym.
Monitorowanie i ewaluacja działań adaptacyjnych
Unijny dokument Strategy on adaptation to climate change przewiduje, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie będą monitorować i ewaluować status i postępy adaptacji. W tym kontekście raport Europejskiej Agencji Środowiska wskazuje, że coraz więcej państw w Europie podjęło już działania na rzecz wprowadzenia systemów monitorowania, raportowania i ewaluacji (MRE). Do 14 października 2015 roku 14 państw wprowadziło w życie systemy MRE lub pracowało nad ich wprowadzeniem, są to następujące kraje: Austria, Belgia, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Malta, Niemcy, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja i Wielka Brytania.
Celem większości państw w Europie, które już wprowadziły systemy MRE jest monitorowanie i raportowanie postępów osiągniętych we wdrażaniu działań i polityk zawartych w krajowych strategiach lub planach adaptacyjnych. Niektóre państwa odwołują się także do monitorowania skuteczności realizowanych działań i polityk.
Monitorowanie, raportowanie i ewaluacja adaptacji do skutków zmiany klimatu pozostaje wschodzącym i dynamicznym obszarem, w ramach którego doświadczenie krajów posiadających bardziej zaawansowane systemy MRE może być bezcenne dla krajów, które dopiero rozważają stworzenie takich systemów. Doświadczenie w monitorowaniu, raportowaniu i ewaluacji innych nowych polityk może także być przydatne w zakresie adaptacji do skutków zmiany klimatu, ponieważ wyzwania są podobne, np. dostępność danych i informacji do raportowania oraz związane z tym wymagania.
Raport stanowi uzupełnienie informacji dostępnych w ramach unijnej platformy wymiany informacji dotyczących adaptacji do skutków zmiany klimatu Climate-ADAPT i krajowych stronach internetowych poświęconych tematyce adaptacji. Raport EEA zostal zaprezentowany na jednym z wydarzeń towarzyszących negocjacjom klimatycznym COP21 w Paryżu, w ramach Dnia Odporności Klimatycznej – „Europa adaptuje się do skutków zmiany klimatu”.
Źródło: www.eea.europa.eu
Tłum. Anna Kucińska
Podobne artykuły
- Adaptacja do zmian klimatu – wspólne wyzwanie dla państw i firm
Wzrost temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, częstsze susze i powodzie, występowanie nowych chorób i ich mutacji – właściwie nie ma już takiego obszaru politycznego, społecznego i gospodarczego, który byłby odporny na zmiany klimatu.
Więcej
- Zmiany klimatu w Polsce – czy jesteśmy przygotowani?
Wszystko wskazuje na to, że rok 2015 będzie najcieplejszy w historii pomiarów. W Polsce zapamiętamy go jako rok, w którym poziom wody w Wiśle opadł do poziomu najniższego od ponad 200 lat.
Więcej
- Pierwsza na świecie dzielnica odporna na zmiany klimatu
Zdaniem władz Kopenhagi adaptacja do zmian klimatu i rozwój atrakcyjnych, zielonych miast będą w bliskiej przyszłości dwoma stronami tej samej monety.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności