- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Debaty ON-LINE
Bloomberg: Wiatr tańszy niż atom i węgiel (19016)
2015-10-16Drukuj
Koszty energetyki off shore spadły z 176 USD/MWh w I poł. roku do 174 USD/MWh w II poł. br. Na zdj. farma wiatrowa u wybrzeży Walii, fot. alh1, flickr, (CC BY-ND 2.0)
Jak wylicza BNEF, w II połowie br. w niektórych regionach świata energia z wiatru już jest tańsza niż energia z konwencjonalnych źródeł. Dystans w tym zakresie zmniejsza fotowoltaika.
Bloomberg New Energy Finance (BNEF) informuje w analizie Levelised Cost of Electricity Update za II połowę br., że koszty wytwarzania energii systematycznie maleją w przypadku dwóch najpopularniejszych technologii OZE, czyli energetyki wiatrowej i krystalicznej fotowoltaiki – przy jednoczesnym wzroście kosztów energii z gazu i węgla.
BNEF podaje średnie koszty wytwarzania energii w ujęciu LCOE (Levelised Cost of Electricity), w którym brane są pod uwagę z jednej strony koszty danej instalacji (do których zalicza się koszty inwestycyjne i operacyjne w przyjętym okresie funkcjonowania), a z drugiej – prognozowana produktywność danej instalacji.
– Nasz raport pokazuje dalszy spadek kosztów energii wiatrowej i słonecznej, wynikający z tańszej technologii, ale także niższych kosztów finansowania. W międzyczasie koszty energii z węgla i gazu wzrosły ze względu na mniejszy stopień wykorzystania, a w Europie – ze względu na zakładany wzrost cen uprawnień do emisji CO2 w wyniku reformy MSR (Market Stability Reserve) – komentuje Seb Henbest z Bloomberg New Energy Finance.
Według BNEF, w II połowie 2015 r., przeciętny koszt produkcji energii wiatrowej spadł w porównaniu z I połową br. z 85 USD/MWh do 83 USD/MWh, natomiast fotowoltaiki z wykorzystaniem technologii krystalicznej – ze 129 USD/MWh do 122 USD/MWh.
Tymczasem LCOE dla elektrowni węglowych wzrósł w II połowie br. z 66 USD/MWh do 75 USD/MWh w Ameryce Północnej i Południowej, a w Europie – z 82 USD/MWh do 105 MWh/USD. W przypadku elektrowni gazowych średni koszt produkcji energii w Ameryce Płn. i Płd. wzrósł z 76 USD/MWh do 82 USD/MWh, a w przypadku regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód i Afryka) – ze 103 USD/MWh do 118 USD/MWh.
W przypadku atomu BNEF zwraca uwagę na duże zróżnicowanie kosztu w zależności od regionu. W przypadku obu Ameryk koszt produkcji energii z atomu jest wyceniany na 261 USD/MWh, a w przypadku Europy i pozostałych krajów regionu EMEA – na 158 USD/MWh.
Bloomberg oszacował również koszty innych technologii OZE. W przypadku energii na morzu średni koszt produkcji wyniósł 174 USD/MWh w porównaniu do 176 USD/MWh w I połowie 2015 r. LCOE dla biomasy oszacowano na 134 USD/MWh.
– Koszty wytwarzania różnią się w zależności od regionu, odzwierciedlając takie czynniki jak boom łupkowy w USA, zmieniające się stopnie wykorzystania elektrowni w regionach charakteryzujących się dużą generacją z OZE, brakiem produkcji gazu we Wschodniej Azji, kosztami CO2 w Europie, różnymi regulacjami dotyczącymi atomu i różnymi warunkami generacji energii słonecznej. Jednak energetyka wiatrowa na lądzie oraz fotowoltaika są obecnie znacznie bardziej konkurencyjne w stosunku do tradycyjnej generacji, niż wydawało się 5 czy 10 lat temu – wnioskuje Luke Mills, analityk Bloomberga.
Analiza Levelised Cost of Electricity Update dostępna jest tutaj: http://about.bnef.com/press-releases/wind-solar-boost-cost-competitiveness-versus-fossil-fuels/
Źródło: gramwzielone.pl. Opracowanie i tytuł: Marta Śmigrowska
Podobne artykuły
- Niemcy i Wielka Brytania - energetyka odnawialna zaczyna dominować
Lato 2015 roku długo będzie pamiętne jako katastrofalne dla polskiej energetyki. Tymczasem w Niemczech i Wielkiej Brytanii energetyka odnawialna odnotowuje kolejne rekordy.
Więcej
- Na Wyspach OZE prześcignęły węgiel
Po raz pierwszy w historii brytyjskiej energetyki kwartalna produkcja energii ze źródeł odnawialnych była większa niż z węgla. Wciąż jest jednak zbyt wcześnie na obwieszczanie sukcesu brytyjskiej polityki klimatycznej.
Więcej
- MAE: OZE zdominują nowe inwestycje w energetyce do 2020 r.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) w swoim najnowszym raporcie ocenia, że w najbliższych pięciu latach OZE będą najczęściej instalowanym źródłem energii na świecie. Nowy, globalny potencjał źródeł odnawilalnych w 40-procentach ma powstać w Chinach.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności