ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Wizyta w domu autonomicznym w Podzamczu Chęcińskim (19860)

2016-10-18

Drukuj
galeria

W dniu 17 października w Podzamczu k/Chęcin odbyły się kolejne warsztaty dotyczące lokalnych i indywidualnych korzyści z polityki klimatycznej i działań na rzecz ochrony klimatu.

Polityka klimatyczna i wynikająca z niej gospodarka niskoemisyjna to nie tylko inwestycje w skali kraju, to nie tylko hasła ekspertów ochrony środowiska i wytyczne Unii Europejskiej. To również działania, które można realizować lokalnie i czerpać z nich wymierne korzyści.

Na dowód tego na każdym spotkaniu prezentujemy dobre przykłady działań i inwestycji, które nie tylko wpisują się w politykę klimatyczną, ale również przynoszą wymierne korzyści inwestorom i właścicielom. Zapraszamy również lokalnych praktyków, aby mogli podzielić się z swoja wiedzą i doświadczeniem.

Nasze spotkania to również świetna okazja do wzajemnej wymiany kontaktów i doświadczeń. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele urzędów pobliskich gmin, WFOŚiGW, Politechniki Świętokrzyskiej, ODR. Poznaliśmy zasadę działania pomp ciepła oraz wszystkie zalety i wady tego typu rozwiązań. Rozmawialiśmy o dostępnych źródłach dofinansowania inwestycji w efektywność energetyczną oraz odnawialne źródła energii.

Na koniec spotkania uczestnicy warsztatów odwiedzili autonomiczny dom w Podzamczu k/Chęcin. Jest to jedyny taki obiekt w województwie świętokrzyskim. Zastosowane w nim rozwiązania technologiczne, architektoniczne oraz elementy wyposażenia stanowią bazę doświadczalną w zakresie energooszczędnego budownictwa jednorodzinnego. Jest to swoistego rodzaju laboratorium, w którym testowane są rozwiązania, mogące znaleźć zastosowanie w budownictwie indywidualnym. Zastosowanie technologii efektywności energetycznej, czy odnawialnych źródeł energii to realne korzyści. Z jednej strony finansowe – poprzez ograniczenie zużycia energii, z drugiej wizerunkowe – i to zarówno dla przedsiębiorstw, czy samorządów lokalnych. Ale przede wszystkim to lepsza jakość życia nas wszystkich.

Więcej o projekcie, warsztatach i ich kolejnych termiach na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej