ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

O tym jakie efekty przynosi wspólne działanie (19875)

2016-10-24

Drukuj
galeria

Czwarte warsztaty projektu KLIMAPOLKA odbyły się 20 października 2016 r. w Jeziorzanach, niewielkiej gminie wiejskiej województwa lubelskiego.

Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele urzędów pobliskich gmin, sołtysi, mieszkańcy i pracownicy Urzędu Gminy Jeziorzany oraz przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego.

Mieszkańcy sami mieli okazję przekonać się, że gospodarka niskoemisyjna przynosi wymierne korzyści. Po sukcesie I edycji projektu "Instalacja kolektorów słonecznych na budynkach mieszkalnych w gminach Jeziorzany, Kamionka, Michów oraz Abramów" zainteresowanie kolektorami słonecznymi i panelami fotowoltaicznymi jest na tyle, że Gmina Jeziorzany postanowiła ponowić projekt i w 2016 r. złożyła wniosek o dofinansowanie zakupu i montażu instalacji na budynkach mieszkalnych do Działania 4.1 Wsparcie wykorzystania OZE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego. Jeśli gmina otrzyma dofinansowanie przeprowadzi II edycję projektu dot. instalacji solarnych dla mieszkańców.

Nasz gość specjalny - Wójt Gminy Podedwórze Pan Krzysztof Chilczuk, opowiedział o historii powstania Porozumienia Gmin „Dolina Zielawy” i o powołaniu spółki Energia Dolina Zielawy, dzięki której w 2014 r. powstała największa w województwie lubelskim farma fotowoltaiczna. Pan Chilczuk podkreślał znaczenie siły wspólnego działania. Udziałowcami w spółce jest pięć gmin: Wisznice, Jabłoń, Sosnówka, Rossosz i Podedwórze. Projekt otrzymał dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego ale spółka zaciągnęła też kredyt, który nadal spłaca. Według pomysłodawców, inwestycja miała się zwrócić po 6 latach. Możliwe jednak, że ten okres się przedłuży ze względu na znaczący spadek cen zielonych certyfikatów. Uczestników ciekawiły doświadczenia związane z przedsięwzięciem zarówno z czasu budowy elektrowni fotowoltaicznej jak i obecnej eksploatacji.

Jak zawsze na spotkaniach finanse wzbudzają emocje i tak było również w Jeziorzanach. Ponad 90% gospodarstw domowych mieszka w budynkach jednorodzinnych, często wymagających termomodernizacji. Charakterystyczne dla gminy są małe, rozdrobnione gospodarstwa rolne, które również wymagają działań z obszaru efektywności energetycznej. Przegląd wybranych źródeł dofinansowania inwestycji niskoemisyjnych nie przyniósł niestety dobrych wieści. Brakuje wsparcia (dotacji) dla osób fizycznych i dla gospodarstw rolnych.

Więcej o projekcie, warsztatach i ich kolejnych terminach na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej