ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

O korzyściach z wdrażania działań na rzecz ochrony klimatu w Rejowcu Fabrycznym (19855)

2016-10-12

Drukuj
galeria

Polityka klimatyczna i wynikająca z niej gospodarka niskoemisyjna to nie tylko inwestycje w skali kraju, to nie tylko hasła ekspertów ochrony środowiska i wytyczne Unii Europejskiej. To również działania, które można realizować lokalnie i czerpać z nich wymierne korzyści.

Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów, które odbyły się 10 października 2016 r. w Miejskim Domu Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym. Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Instytutu na rzecz Ekorozwoju przy współpracy z Urzędem Miasta i Burmistrzem Rejowca Fabrycznego.

Agata Golec, koordynator projektu: „Wzrost gospodarczy, nowe miejsca pracy, poprawa bezpieczeństwa energetycznego, ograniczenie zanieczyszczeń powietrza i wody oraz ochrona zdrowia to nie „pobożne życzenia”, a realne efekty wdrażania polityki klimatycznej. Mimo że to przedstawiciele rządów przyjmują dokumenty i zatwierdzają regulacje, polityka klimatyczna dzieje się lokalnie, dzięki milionom inicjatyw i poodejmowanych działań, które prowadzą do pozytywnego związku pomiędzy rozwojem gospodarki niskoemisyjnej a wzrostem społecznym, ekonomicznym i potrzebami środowiskowymi. Na potwierdzenie tych słów, na warsztatach takich jak te w Rejowcu Fabrycznym prezentujemy dobre przykłady działań zebrane podczas realizacji projektu KLIMAPOLKA.”

W spotkaniu wziął udział Burmistrz Stanisław Bodys, przedstawiciele Urzędu Miasta, MOPSu, szkół, przedszkola oraz mieszkańcy. Gościem specjalnym na warsztatach był Lesław Domino współzałożyciel zakładu w Piaskach, w którym dzięki dostępnym dofinansowaniom dokonano inwestycji w poprawę efektywności energetycznej oraz w odnawialne źródła energii, m.in. zainstalowano panele fotowoltaiczne i wymieniono źródła światła na LED-owe. Dzięki tym działaniom w znaczący sposób obniżyły się koszty energii elektrycznej i cieplnej w przedsiębiorstwie. Nasz gość opowiedział o korzyściach płynących z przeprowadzonych inwestycji, o problemach jakie napotkał podczas ich realizacji, o procedurach i innych praktycznych aspektach.

Uczestnicy spotkania również opowiadali o zrealizowanych i planowanych inwestycjach w mieście, m.in. o systematycznie prowadzonych działaniach termomodernizacyjnych budynków mieszkalnych oraz o planowanym projekcie dotyczącym instalacji paneli fotowoltaicznych u mieszkańców.

Dzięki polityce energetyczno-klimatycznej Unii Europejskiej, w Polsce, na inwestycje w modernizację energetyczną dostępne jest ponad 60 mld złotych. Dwie trzecie tej kwoty może trafić do lokalnych samorządów, firm i organizacji. Dzięki tym pieniądzom mogą powstać nowe elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii, można będzie ocieplić budynki mieszkalne a nieefektywne i wysokoemisyjne systemy grzewcze zastąpić sprawniejszymi, przyjaznymi dla środowiska oraz mieszkańców. Będzie można zmodernizować wiele szkół, przedszkoli, urzędów, zakupić nowe niskoemisyjne pojazdy transportu publicznego. Wszystkie te inwestycje pozwolą nam odetchnąć czystszym powietrzem. Przyniosą również wymierne korzyści finansowe dzięki znacznej oszczędności energii. To także poprawa wizerunku przedsiębiorstwa czy samorządu lokalnego, większa konkurencyjność, a przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców.

O tym jakie technologie odnawialnych źródeł energii można stosować na skalę lokalną i indywidualną, jakie korzyści można czerpać z zastosowania technologii zwiększających efektywność energetyczną i które z nich najlepiej wybrać oraz gdzie szukać wsparcia dla realizacji tego typu inwestycji można było dowiedzieć się podczas warsztatów projektu KLIMAPOLKA przeprowadzonych w Rejowcu Fabrycznym.

 

Więcej o warsztatach i ich kolejnych termiach na stronie projektu www.chronmyklimat.pl/klimapolka.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej