ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Nagrody przyznane! (19492)

2016-05-20

Drukuj
galeria

Jak pokazali uczestnicy konkursu, o ochronie klimatu można mówić wiele i to w różnorodny sposób, a co najważniejsze – nie trzeba być ekspertem – wystarczy umiejętność obserwacji oraz dostrzegania związków przyczynowo skutkowych.

Autorzy nadesłanych prac zaprezentowali dodatkowo olbrzymią kreatywność, pomysłowość i indywidualne podejście do tematu.

Na ogłoszony przez Instytut na rzecz Ekorozwoju konkurs Ochrona klimatu w mojej okolicy nadesłano 42 prace z 25 szkół gimnazjalnych z województw: mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego i łódzkiego. W ramach zadania uczestnicy konkursu mieli w niedalekiej okolicy szkoły, miejsca zamieszkania zlokalizować przykład działań na rzecz ochrony klimatu - mógł dotyczyć oszczędzania i poprawy efektywności użytkowania energii lub wykorzystania odnawialnych źródeł – np. siły wiatru, słońca, wody. Forma oddania pracy była dowolna. Miało być ciekawie, oryginalnie, zabawnie, atrakcyjnie, pomysłowo – i tak było. Uczniowie pisali wiersze, bajki, reportaże, kręcili filmy, robili zdjęcia.

Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę trzy główne kryteria:

 • zawartość merytoryczna i zgodność z tematem,
 • innowacyjne, kreatywne podejście do tematu,
 • jakość i estetyka wykonania.

Przyznano cztery równorzędne I miejsca – po jednym w każdym województwie biorącym udział w konkursie.

Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za pracę włożoną w prezentacje swoich przykładów i gratulujemy kreatywności.

Szczególne gratulacje należą się zwycięzcom konkursu:

 • województwo lubelskie: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół w Woli Uhruskiej za pracę Ekologiczne Klimaty Woli Uhruskiej
 • województwo łódzkie: zespół z Gimnazjum im. Czesława Miłosza w Topoli Królewskiej za pracę Eko Wojny
 • województwo mazowieckie: zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Klima Pionki, czyli ochrona klimatu w mojej okolicy!
 • województwo świętokrzyskie: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach za pracę Gazeta Chęcińska, wiadomości ekologiczne

Członkowie zwycięskich zespołów i nauczyciel prowadzący otrzymują w nagrodę tablety, natomiast szkoły, z których pochodzą nagrodzone prace urządzenie wielofunkcyjne (drukarka/kopiarka/skaner) oraz audyt energetyczny budynków szkolnych.

Zgodnie z wynikami głosowania internetowego komisja konkursowa przyznała 3 wyróżnienia, które otrzymają:

 • zespół z Gimnazjum w Rzekuniu za pracę Bajka o ogniwach fotowoltaicznych
 • zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Eko jest fajne!!!
 • zespół z Publicznego Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Jana Kochanowskiego w Pionkach za pracę Klima Pionki, czyli ochrona klimatu w mojej okolicy!

Członkowie wyróżnionych zespołów otrzymają albumy przyrodnicze.

Komisja Konkursowa postanowiła przyznać dodatkowo 4 wyróżnienia, po jednym w każdym województwie:

 • województwo łódzkie: zespół z Gimnazjum nr 3 w Tomaszowie Mazowieckim za pracę Odnawialne Źródła Energii
 • województwo świętokrzyskie: zespół z Gimnazjum nr 1 im. Kacpra Fodygi w Chęcinach za pracę Autonomiczny dom - inteligentne laboratorium w Podzamczu
 • województwo lubelskie: zespół z Gimnazjum w Zespole Szkół Publicznych im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Podhorcach za pracę Zielona Energia
 • województwo mazowieckie: zespół z Gimnazjum nr 1 w Mordach za pracę Dobry klimat w Mordach

Członkowie wyróżnionych zespołów otrzymają pamiątkowe dyplomy i gadżety projektu Klimapolka.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Wkrótce poinformujemy o terminie i miejscu rozdania nagród.

Wszystkie prace przesłane na konkurs można nadal oglądać na stronie projektu: www.chronmyklimat.pl/klimapolka - zachęcamy do tego - warto!

Konkurs „Ochrona klimatu w mojej okolicy”, został zorganizowany przez Fundację Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Grupą Eko-Tur w ramach projektu „Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)” dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Pliki do pobrania


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej