ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Gotowi na wyzwania (19374)

2016-04-05

Drukuj

„Czym skorupka za młodu nasiąknie…” – powszechnie znane przysłowie – zapewne dla wielu z nauczycieli wytyczna w pracy zawodowej. W końcu pedagodzy, oczywiście we współpracy z rodzicami, mają olbrzymi wpływ na postrzeganie świata przez dzieci i młodzież szkolną. 

Wzbudzamy w naszych dzieciach ciekawość, chęć i umiejętność obserwacji, samodzielnego wyciągania wniosków, łączenia faktów. Uczymy dostrzegania problemów i szukania ich rozwiązań. Inspirujemy do zadawania pytań i udzielania odpowiedzi. Dzięki temu młodzi ludzie odważniej wchodzą w dorosłość.

Szkoła powinna przybliżać otaczającą nas rzeczywistość, uczyć jej zrozumienia, a także odpowiednich reakcji na zmiany. A te zachodzą bezustannie. Dzisiejszy świat to ciągłe wyzwania – wyzwania, z którymi my obecnie, a w przyszłości nasze dzieci, musimy się zmierzyć.

Jednym z takich wyzwań są pogłębiające się zmiany klimatu i coraz gorsza jakość powietrza w kraju. Innym – dostępność paliw i rosnące koszty energii. Dzisiejsi dorośli, przyzwyczajeni za młodu do „rozwiązłości” energetycznej i postrzegania węgla jako czarnego złota Polski, nawet będąc świadomymi konieczności zmian, wdrażania nowych technologii np. odnawialnych źródeł energii, czy potrzeby oszczędzania energii, podchodzą do nich bardzo ostrożnie. A one w obliczu obecnych wyzwań są jedyną drogą. Pokażmy ją naszym dzieciom, żeby bogatsze o tę wiedzę mogły kształtować rzeczywistość, zmieniać ją na lepszą.

Zainspirujcie uczniów do poznania najbliższej okolicy, samodzielnego wyciągania wniosków, łączenia faktów. Zachęcamy do udziału w projekcie edukacyjnym Klimapolka skierowanym do uczniów szkół gimnazjalnych. Młodzież będzie miała okazję zmienić się na chwilę w fotoreportera, filmowca, redaktora gazety, grafika, plastyka, poetę – wystarczy, że weźmie udział w naszym konkursie!

Jakie korzyści dla szkoły wynikną z udziału w projekcie?

  • Promocja szkoły;
  • Dostęp do materiałów merytorycznych;
  • Ułatwienie pracy nauczycieli;
  • Gotowy pomysł na projekt edukacyjny;
  • Zdobycie nowych umiejętności i wiedzy przez nauczycieli i uczniów;
  • ATRAKCYJNE NAGRODY – dla szkoły m.in. wielofunkcyjna kserokopiarka, a dla członków zwycięskiego zespołu i nauczyciela prowadzącego – tablety!
  • A przede wszystkim – wspaniała zabawa!

Na czym dokładnie polega zadanie?

W ramach konkursu należy w niedalekiej okolicy szkoły, miejsca zamieszkania zlokalizować przykład działań na rzecz ochrony klimatu. Może ono dotyczyć oszczędzania i poprawy efektywności użytkowania energii lub wykorzystania odnawialnych źródeł – np. siły wiatru, słońca, wody. Przygotowujemy atrakcyjną dokumentację wybranego dobrego przykładu i rejestrujemy ją na portalu chronmyklimat.pl/klimapolka.

Forma oddania pracy?

Przede wszystkim ciekawa, oryginalna, zabawna, atrakcyjna, pomysłowa – jednym słowem – wyróżniająca się. Mogą być zdjęcia, fotoreportaże, grafiki, filmiki, albumy, plakaty, eseje, opowiadania, wiersze. Jedyny warunek – prace będą składane poprzez portal internetowy, więc w ostatecznej wersji muszą być w pliku elektronicznym.

Kto może wziąć udział w konkursie?

Do udziału w konkursie zapraszamy kilkuosobowe zespoły uczniów publicznych szkół gimnazjalnych wraz z nauczycielem-opiekunem z województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i lubelskiego.

Atrakcyjne nagrody zarówno dla członków zwycięskiego zespołu, jak i szkoły, z której pochodzi.

Przeczytaj regulamin i prześlij nam wypełnioną Deklarację udziału w konkursie!

Na wypełnione deklaracje czekamy do 15 kwietnia, a na prace konkursowe – do 4 maja!

Szczegółowy regulamin i harmonogram konkursu dostępny na stronie projektu:

http://chronmyklimat.pl/projekty/klimapolka/konkurs/regulamin

 

Projekt realizowany przez Instytut na rzecz Ekorozwoju we współpracy z Grupą EkoTur.

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej