- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Dzień Ziemi 2016 w Warszawie (19463)
2016-05-11Drukuj
Kolejny piknik na Polu Mokotowskim za nami. Tym razem Dzień Ziemi poświęcony był zagadnieniom niskiej emisji. Choć nasz projekt nie wpisuje się wprost w tę kwestię to nie mogło nas tam zabraknąć.
W ramach projektu KLIMAPOLKA zorganizowaliśmy serię konkursów, których uczestnicy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Ci, którym udało się prawidłowo rozwiązać quiz lub krzyżówkę otrzymali upominki. Na najmłodszych czekały energetyczne zagadki i kolorowe niespodzianki.
Dzień Ziemi był również okazją do spotkania z naszymi ekspertami. Dr Andrzej Kassenberg wyjaśnił odwiedzającym różnicę między niską emisją a gospodarką niskoemisyjną, a dr Wojciech Szymalski opowiedział o tym, jak każdy z nas może ograniczyć swój ślad węglowy i w ten sposób przeciwdziałać postępującym zmianom klimatu.
Przez cały dzień zbieraliśmy Wasze pomysły na działania mające na celu ochronę klimatu i adaptację do jego zmian. Komisja konkursowa InE wybrała trzy najciekawsze pomysły:
- W dużych miastach potrzebne są standardy maksymalnej odległości miejsca zamieszkania od terenów zieleni miejskiej. To powinno być maksymalnie 5 minut spaceru.
- Zmniejszenie zabetonowanej powierzchni – zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej wokół bloków i drzew, sadzenie drzew i krzewów, konkurs na „zielony balkon” – promowanie wśród mieszkańców zagospodarowywania balkonów, ocieplanie budynków i wymiana systemów grzewczych, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, sadzenie bluszczy na budynkach.
- Donica oszczędzająca wodę, kamieniste torowisko tramwajowe zamienione na torowisko zielone.
Ich autorzy otrzymają od nas energooszczędne upominki.
Pisząc o pomysłach na działania na rzecz ochrony klimatu nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych pracach jakie uczniowie szkół gimnazjalnych nadesłali na konkurs „Ochrona klimatu w twojej okolicy”. Wyniki konkursu już 20 maja, ale do 16 maja trwa głosowanie internautów, na podstawie którego zostaną przyznane trzy dodatkowe wyróżnienia. Zachęcamy do zapoznania się z pracami i zagłosowania na swoich faworytów! Prace można oglądać TUTAJ.
Stoisko InE na festynie z okazji Dnia Ziemi niemal vis-a-vis sąsiadowało z obleganym przez odwiedzających namiotem m. st. Warszawy. Taka lokalizacja była świetną okazją do pokazania kilku map klimatycznych, które powstały w ramach projektu ADAPTCITY (więcej o projekcie na www.adaptcity.pl), w którym Instytut na rzecz Ekorozwoju i Urząd Miasta są partnerami. Goście nie tylko mogli dowiedzieć się, gdzie w Warszawie znajdują się Miejskie Wyspy Ciepła, czy w jakich dzielnicach należy się liczyć z większymi opadami, ale również zapoznać się z prognozą wzrostu temperatury w Warszawie na przestrzeni bieżącego stulecia, czy dowiedzieć się, czym się różni pogoda od klimatu.
Z pewnością swoją obecność Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z zespołem ADAPTCITY mocno zaakcentuje podczas najbliższego Pikniku z Klimatem, który tradycyjnie odbędzie się na pl. Zamkowym w ostatni weekend wakacji. Projekt KLIMAPOLKA będziemy zaś promować na festynach w woj. lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim.
Wszystkich zainteresowanych tematem ochrony klimatu, gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i lokalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii już teraz zapraszamy na cykl warsztatów, który w ramach projektu Klimapolka organizowany będzie jesienią w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim. Bierzące informacje o wartatach będą pojawiały się na stronie projektu: www.chronmyklimat.pl/klimapolka w zakładce warsztaty.
Podziel się swoją opinią
Zespół
Koordynatorka projektu
Agata Golec
Konkurs dla gimnazjalistów
Katarzyna Sołdaczuk
Promocja
Aleksandra Stępniak
Kontakt:
klimapolka@ine-isd.org.pl
Patronaty
Finansowanie
Projekt "Polityka klimatyczna szansą dla Polski. Jak ją wykorzystać? (KLIMAPOLKA)" jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej.
Za treść materiałów odpowiada wyłącznie Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju.
Newsletter
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności