ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Dzień Ziemi 2016 w Warszawie (19463)

2016-05-11

Drukuj
galeria

fragment oficjalnego plakatu festynu Dzień Ziemi 2016, źródło: www.dzienziemi.org.pl

Kolejny piknik na Polu Mokotowskim za nami. Tym razem Dzień Ziemi poświęcony był zagadnieniom niskiej emisji. Choć nasz projekt nie wpisuje się wprost w tę kwestię to nie mogło nas tam zabraknąć.

 

 

W ramach projektu KLIMAPOLKA zorganizowaliśmy serię konkursów, których uczestnicy mogli sprawdzić i poszerzyć swoją wiedzę na temat zmian klimatu, odnawialnych źródeł energii i efektywności energetycznej. Ci, którym udało się prawidłowo rozwiązać quiz lub krzyżówkę otrzymali upominki. Na najmłodszych czekały energetyczne zagadki i kolorowe niespodzianki.

 

 

 

   

Dzień Ziemi był również okazją do spotkania z naszymi ekspertami. Dr Andrzej Kassenberg wyjaśnił odwiedzającym różnicę między niską emisją a gospodarką niskoemisyjną, a dr Wojciech Szymalski opowiedział o tym, jak każdy z nas może ograniczyć swój ślad węglowy i w ten sposób przeciwdziałać postępującym zmianom klimatu.

  

Przez cały dzień zbieraliśmy Wasze pomysły na działania mające na celu ochronę klimatu i adaptację do jego zmian. Komisja konkursowa InE wybrała trzy najciekawsze pomysły:

  1. W dużych miastach potrzebne są standardy maksymalnej odległości miejsca zamieszkania od terenów zieleni miejskiej. To powinno być maksymalnie 5 minut spaceru.
  2. Zmniejszenie zabetonowanej powierzchni – zwiększenie powierzchni biologicznie czynnej wokół bloków i drzew, sadzenie drzew i krzewów, konkurs na „zielony balkon” – promowanie wśród mieszkańców zagospodarowywania balkonów, ocieplanie budynków i wymiana systemów grzewczych, ograniczenie ruchu samochodowego w centrum, sadzenie bluszczy na budynkach.
  3. Donica oszczędzająca wodę, kamieniste torowisko tramwajowe zamienione na torowisko zielone.

Ich autorzy otrzymają od nas energooszczędne upominki.

Pisząc o pomysłach na działania na rzecz ochrony klimatu nie sposób nie wspomnieć o wspaniałych pracach jakie uczniowie szkół gimnazjalnych nadesłali na konkurs „Ochrona klimatu w twojej okolicy”. Wyniki konkursu już 20 maja, ale do 16 maja trwa głosowanie internautów, na podstawie którego zostaną przyznane trzy dodatkowe wyróżnienia. Zachęcamy do zapoznania się z pracami i zagłosowania na swoich faworytów! Prace można oglądać TUTAJ.


Stoisko InE na festynie z okazji Dnia Ziemi niemal vis-a-vis sąsiadowało z obleganym przez odwiedzających namiotem m. st. Warszawy. Taka lokalizacja była świetną okazją do pokazania kilku map klimatycznych, które powstały w ramach projektu ADAPTCITY (więcej o projekcie na www.adaptcity.pl), w którym Instytut na rzecz Ekorozwoju i Urząd Miasta są partnerami. Goście nie tylko mogli dowiedzieć się, gdzie w Warszawie znajdują się Miejskie Wyspy Ciepła, czy w jakich dzielnicach należy się liczyć z większymi opadami, ale również zapoznać się z prognozą wzrostu temperatury w Warszawie na przestrzeni bieżącego stulecia, czy dowiedzieć się, czym się różni pogoda od klimatu.


Z pewnością swoją obecność Instytut na rzecz Ekorozwoju wraz z zespołem ADAPTCITY mocno zaakcentuje podczas najbliższego Pikniku z Klimatem, który tradycyjnie odbędzie się na pl. Zamkowym w ostatni weekend wakacji. Projekt KLIMAPOLKA będziemy zaś promować na festynach w woj. lubelskim, łódzkim i świętokrzyskim.

 

Wszystkich zainteresowanych tematem ochrony klimatu, gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej i lokalnego wykorzystania odnawialnych źródeł energii już teraz zapraszamy na cykl warsztatów, który w ramach projektu Klimapolka organizowany będzie jesienią w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i łódzkim. Bierzące informacje o wartatach będą pojawiały się na stronie projektu: www.chronmyklimat.pl/klimapolka w zakładce warsztaty.

 

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej