ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

„Dom nad Wierzbami” czyli poszanowanie energii w agroturystyce (19629)

2016-06-01

Drukuj
galeria

fot. domnadwierzbami.pl

Budownictwo energooszczędne w gospodarstwach agroturystycznych prowadzi do obniżenia kosztów użytkowania obiektu, a także tworzy proekologiczny wizerunek gospodarstwa, przyciągając świadomych ekologicznie klientów.


Lokalizacja

Jackowo Dolne, gmina Somianka, ok. 50 km od Warszawy.


Typ przedsięwzięcia

Budowa obiektu energooszczędnego w gospodarstwie agroturystycznym.

Przyczyna realizacji inwestycji

Barbara Polak, właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Dom nad Wierzbami”, postanowiła wybudować drugi budynek, w którym można realizować warsztaty, zajęcia edukacyjne, a także organizować integrację coraz liczniejszych gości. Ta inwestycja była bardzo potrzebna i pilna. W małej wiosce takiej jak Jackowo Dolne nie ma świetlicy, więc sala w nowym obiekcie udostępniana jest także mieszkańcom na spotkania wspólnoty wiejskiej. Od początku było wiadomo, że życie w nowym domu będzie toczyć się szybko i intensywnie, zatem należało zadbać, aby użytkowanie budynku nie generowało zbyt dużych kosztów. Ponadto gospodarstwo znajduje się na obszarze Natura 2000, a pani Barbara prowadzi ekologiczny tryb życia, więc zależało jej na wybudowaniu domu przyjaznego środowisku. A takim właśnie jest dom energooszczędny.

Opis realizacji inwestycji

Inwestycja polegała na wybudowaniu dwukondygnacyjnego budynku energooszczędnego o funkcjach socjalno-rekreacyjnych w technologii murowanej, z drewnianą elewacją. Do ocieplenia budynku użyto wełny mineralnej: na parterze warstwy 12-cm, a na poddaszu warstwy 25-cm. Do ogrzewania całej kubatury budynku (400 m3)  i podgrzewania wody użytkowej zastosowano nowoczesny, wysokiej jakości piec z podajnikiem na pellet drzewny* o mocy  25 kW. W codziennym użyciu obsługa zamontowanego pieca na pellet jest łatwa i zautomatyzowana. Początkowe parametry są ustawiane przez profesjonalistów, potem nawet osoba niedoświadczona może sama zajmować się regulacją temperatury w poszczególnych pomieszczeniach.  

Ciepło rozprowadzane jest poprzez ogrzewanie podłogowe (na parterze oraz w łazienkach na piętrze) oraz  kaloryfery na piętrze.

Budynek posiada izolacje przeciwwilgociowe  oraz izolacje termiczne i akustyczne:

-  Izolacje przeciwwilgociowe w budynku:

  • 2 poziome: pod posadzką, na  ławach fundamentowych oraz w łazienkach - podwójnie folia PE;
  • 1 pionową na  ścianach podziemnych  w postaci  papy termozgrzewalnej oraz folii kubełkowej)

-  Izolacje termiczne i akustyczne

  • izolacja posadzki na gruncie - styropian twardy 20 cm
  • izolacja stropu pod łazienkami – styropian EPS 100 gr. 5 cm
  • izolacja stropodachu - wełna mineralna - 25 cm.

Budynek został wybudowany w 2014 roku. Cały proces trwał niecałe dwa lata. Około 3 miesięcy zajęło wykonanie projektu architektonicznego i kosztorysu budynku, następne 3 miesiące – otrzymanie dofinansowania; pozostały czas to pozwolenie na budowę i sama budowa. Cały proces trwałby jeszcze krócej, gdyby nie trudności spowodowane podtopieniami wiosennymi, które opóźniły rozpoczęcia robót budowlanych.

Koszty i inżynieria finansowa

Realizacja inwestycji została dofinansowana z Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” (PO RYBY 2007-2013). W wyniku wniosku złożonego w 2012 r. za pośrednictwem i z pomocą Lokalnej Grupy Rybackiej „Zalew Zegrzyński”, otrzymano dofinansowanie na budowę domu w wysokości 60% sumarycznych kosztów. Dużym udogodnieniem było otrzymanie sporej części tego dofinansowania w formie zaliczki.

Efekty dla środowiska

Redukcja zużycia energii i związane z tym oszczędności finansowe wynoszą ok. 50% w stosunku do domu tradycyjnego o tych samych parametrach. Emisje dwutlenku węgla,  zarówno w starym jak i nowym budynku są zerowe. Jest to wynik tego, że do ogrzewania starego domu używane było wyłącznie drewno, które nie powoduje emisji dwutlenku węgla. W nowym budynku używany jest pellet drzewny, który również jest zeroemisyjny.

 

Wnioski płynące z realizacji     przedsięwzięcia

Główne korzyści z wybudowania domu energooszczędnego to oszczędności na kosztach energii, które są prawie dwukrotnie niższe.

Oprócz efektu ekonomicznego ważny jest także efekt ekologiczny (dom przyjazny środowisku), zwłaszcza w przypadku gospodarstw agroturystycznych znajdujących się na obszarach Natura 2000.

Przebywanie w pomieszczeniach domu energooszczędnego jest bardziej komfortowe niż w domu tradycyjnym. Zimą w pomieszczeniach jest stosunkowo ciepło, a latem – stosunkowo chłodno. Ponadto nie wieje od okien. Zamontowany piec na pellet jest łatwy w obsłudze. Korzystanie z niego jest dużo wygodniejsze niż z pieca opalanego drewnem ze względu na lekkość materiału.

Budowa domu energooszczędnego jest drugą pro - środowiskową inwestycją pani Polak. Wcześniej na dachu starego domu zamontowała kolektory słoneczne służące do grzania wody użytkowej.

W ramach dalszego rozwoju w tym zakresie pani Polak zgłosiła chęć uczestnictwa w projekcie gminy Somianki, która właśnie pisze wniosek o dofinansowanie ogniw fotowoltaicznych i paneli słonecznych dla mieszkańców. Gospodyni chciałaby się częściowo uniezależnić od zewnętrznych dostaw energii elektrycznej, inwestując właśnie w ogniwa fotowoltaiczne.

 

Ekologiczne gospodarstwo przynosi korzyści nie tylko właścicielce. Goście są zadowoleni z faktu, że mogą przebywać w nowoczesnym, komfortowym i przyjaznym środowisku domu. Ponadto wielu turystów przyjeżdża tutaj przez wzgląd na właścicielkę, która żyje w sposób ekologiczny w każdym możliwym aspekcie: zdrowe żywienie, ekologiczne zasady bytowania w domu oraz środowisku przyrodniczym (ekoturystyka).

 *Pellet drzewny to ekologiczny produkt grzewczy należący do grupy biopaliw, który powstaje ze sprasowania trocin, powstałych podczas prac tartacznych oraz innych działań związanych z obrabianiem produktów drzewnych.

Kontakt

Dom nad Wierzbami

Jackowo Dolne 11A
07-203 Somianka
pow. wyszkowski
Tel.: +48 607 633 380
E-mail: b.polak@plenery-gardens.pl

http://www.domnadwierzbami.pl/

 

Materiał został opracowany na podstawie wywiadu przeprowadzonego z właścicielką gospodarstwa agroturystycznego „Dom nad Wierzbami”, Barbarą Polak.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej